5. etapa Etoile de Bessèges 2022: Ganna vládcom časovky, Thomas kráľom pretekov

5. etapa Étoile de Bessèges 2022

zdroj: https://twitter.com/Ben__Thomas_/status/1294304330795843587/photo/1

5. etapa Etoile de Bessèges 2022 zakončila preteky na juhu Francúzska. Pretekári tentokrát vysadli na časovkárske špeciály a zvádzali boj proti chronometru na trati dlhej 11 kilometrov. Najrýchlejšie danú trať prešiel úradujúci majster sveta v časovke Filippo Ganna, ktorý tak pokračuje vo svojich úspechoch časovkárskeho kráľa. Druhý skončil Mads Pedersen (:tfr:) a tretí celkový víťaz pretekov Benjamin Thomas (COF).

Čo sa týka finálnej podoby celkového poradia, dnešná etapa ponúkla sekundový boj o líderský dres. Jeho hlavní protagonisti boli Alberto Betiol (:efn:), Tobias Johannessen (Uno-X Pro Cycling Team) a samozrejme Benjamin Thomas. Boj s časom najvýraznejšie prehral Nór Tobias Johannessen, celkovú tretiu priečku si však udržal. Lepšie si s časovkou poradil Alberto Betiol, ktorý si druhú priečku udržal, no bol to taktiež tesný boj. Najjednoznačnejšie to bolo v prípade Benjamina Thomasa, ktorý tak celkovo vyhráva preteky na juhu Francúzska.

5. etapa Etoile de Bessèges 2022 – priebeh

Profil:

https://www.procyclingstats.com/race/etoile-de-besseges/2022/stage-5/today/profiles

Majster sveta hneď na úvod

Ako prvý sa na trať vydal Taj Jones (:isn:), ktorý však favoritom pre dnešok ani zďaleka nebol. Prvý ozajstný favorit sa na trať vydal o 14.00 SEČ a bol ním nik iný ako úradujúci majster sveta Filippo Ganna (:ins:). 11 kilometrov dlhú časovku zašiel za 15 minút a 33 sekúnd a usadil sa tak na priebežne prvom mieste. Väčšina štartového poľa sa však nachádzala ešte na štarte.

Ďalším pretekárom, ktorý mohol výrazne ohroziť čas „Pippa“ Gannu bol Holanďan Bauke Mollema (:tfr:). Napokon však na fenomenálneho Taliana nestačil ani on. Rovnaký osud postihol aj mladíka Antonia Tiberiho (:tfr:), ktorý len o pár sekúnd zaostal za Gannom.

Top 10

Zatiaľ čo sa Filippo Ganna už zasedel v horúcom kresle lídra časovky jednotlivcov, pretekárov v okolí štartovacej rampy ubúdalo. Postupne sme sa teda dostali k pretekárom z top 10 celkového poradia. Prvým z nich bol Thibaut Pinot (FDJ), ktorý však na bicykli skôr trpel, než bojoval. Preto lídra neohrozil.

Sekundový boj

Najzaujímavejšia časť etapy prišla až na záver. Konkrétne išlo o súboj o celkové víťazstvo, do ktorého ako líder vstupoval Benjamin Thomas (COF), ktorý viedol iba o 7 sekúnd pred Albertom Betiolom (:efn:) a o 8 sekúnd pred mladým Nórom Tobiasom Johannessenom (Uno-X Pro Cycling Team). Súboj o etapového víťaza už bol dávno uzavretý, Filippo Ganna aj v tejto sezóne je neohrozeným časovkárskym kráľom.

Thomas, Johannessen či Betiol?

Najhoršie z najlepšej trojky časovku zašiel Tobias Johannessen, ktorý sa ale dokázal udržať na celkovej tretej priečke o dve sekundy pred Pierrom Latourom (TotalEnergies). Čo sa týka Alberta Betiola, síce čas svojho krajana Gannu neprekonal, no dokázal si upevniť druhú priečku v celkovom poradí. Jednoznačne najlepší zo spomínanej trojice bol Benjamin Thomas, ktorý chvíľu aj ohrozoval čas talianskeho majstra časovky. Napokon však skončil na treťom mieste, no čo je dôležitejšie, svojím hrdinským výkonom si zabezpečil celkové víťazstvo.

5. etapa Etoile de Bessèges 2022 – výsledky

5. etapa Etoile de Bessèges 2022 – celkové poradie

Pozrite tiež:

Dnes je na programe aj 5. etapa Okolo Valencie.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár