Caleb Ewan chce zelený dres a etapu z každej Grand Tour

Caleb Ewan

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

Caleb Ewan (:lts:) plánuje v roku 2021 ísť na všetky tri Grand Tours. To samo o sebe je náročná úloha. Austrálčan si však dal za cieľ vyhrať po jednej etape z Giro d’Italia, Tour de France aj Vuelta a España. Kariérny míľnik už dosiahol, ale v jednej sezóne sa mu takýto rekord ešte nepodaril. V celej histórii sa to podarilo len trom cyklistom. Sú to Pierino Baffi, Miguel Poblet a Alessandro Petacchi. Navyše, viacero šprintérskych príležitostí na Tour de France dáva možnosť najrýchlejšiemu mužovi posledných rokov šancu zabojovať o zelený dres.

„Mojím veľkým cieľom je vyhrať etapy na každej z troch Grand Tours v jednom roku. Nie je veľa ľudí, ktorým sa to podarilo, takže tento cieľ som si stanovil,“ povedal 26-ročný šprintér portálu Velonews. „Ak z Giro a Tour prídem s víťazstvami, určite budem uvažovať o účasti na Vuelte.

Tour de France s množstvom šprintov

Až osem šprintérskych etáp sa nachádza v itinerári tohtoročnej Tour de France. Za ne sa dostáva najviac bodov do šprintérskej klasifikácie. Tej od roku 2012 prevažne vládol Peter Sagan hlavne vďaka svojej všestrannosti. Ewan môže však túto výhodu zmazať konzistentným získavaní prvých priečok na rovinatých etapách aj šprintérskych prémiách. Tento rok sa to podarilo Samovi Bennettovi. Aj ostatní rýchlici cítia, že šanca na maillot vert tu je.

„Ak tam bude príležitosť, budem sa snažiť ju využiť. Tento rok je na Tour množstvo šprintov a budem myslieť aj na zelený dres. Čakal som na Tour s množstvom špurtérskych koncoviek, kde by som nemusel naháňať body na šprintérskych prémiách, a mohol by som body zbierať v záveroch etáp.“

San Remo už nie je šprintérske

A pri veľmi vysokých ambíciách nekončí. „Vrecková raketa“ stále pamätá na svoje druhé miesto z Miláno – San Remo 2018. Vtedy sa radoval Nibali po samostatnom útoku a v špurte pelotónu bol najrýchlejší práve víťaz etapy z Elyzejských polí 2019.

„San Remo je mojím cieľom každý rok. Je to jediný monument, v ktorom mám šancu zvíťaziť. S jazdcami ako Van Aert, Van der Poel a Alaphilippe je to však ťažšie. Na kopci sú oveľa rýchlejší a majú aj dobrý špurt. Akoby sa to Miláno – San Remo pre mňa vzďaľovalo.“

Caleb Ewan sa počas svojej kariéry zúčastnil šiestich pretekov Grand Tour. Iba na Gire 2016 nezískal etapový triumf, najlepšie tam skončil druhý. Celkovo má na konte deväť triumfov z trojtýždňových pretekov, z toho päť z Tour. Svoje prvé víťazstvo získal na netradičnom cieli do jemného kopca ešte v roku 2015 na Vuelte. Tam porazil Degenkolba i Sagana a ukázal, že ako ľahký jazdec vie svoju ohromnú akceleráciu využiť aj na klasikárske koncovky. V posledných rokoch sa vypracoval na jedného z najlepších šprintérov sveta.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár