Okolo Baskicka: Bora si zo súperov spravila dobrý deň

Okolo Baskicka 2019

zdroj: twitter.com/roweryorg

Predposledná etapa pretekov Okolo Baskicka naplno začala s vrchárskym festivalom, na ktorý sme si v posledných rokoch na týchto pretekoch zvykli. Piata etapa mala 149,8 kilometra a celkovo sedem kategorizovaných stúpaní. Hlavne posledné tri, 50 km pred cieľom, dali pretekárom zabrať. Na 110. kilometri prišiel vrchol Izua (dĺžka 4,2 km; sklon 9,4%) s maximom až 24%. Po zjazde z tohto kopca kategórie 1 prišiel ľahší Trabakua (dĺžka 4 km; sklon 6,1%). Po ňom ešte prišli kratšie sklony a po zjazde sa išlo na finálnu prekážku. Tou bol 6-kilometrový kopec Usartza s priemerným sklonom 7,3%. Posledný kilometer tvoril menší zjazd do obce Arrate.

Ešte pre štartom etapy ohlásil svoje odstúpenie z pretekov Sam Oomen (:sun:). Holandský vrchár Sunwebu tak urobil kvôli chorobe. 23-ročný talent mal byť pomocníkom kolegu Toma Dumoulina na Giro d’Italia, jeho forma je tak pred májovou Grand Tour otázna.

V etape ostávalo 90 km do konca a nikto z pelotónu nastálo neunikol, tempo bol náročné. Na početných stúpaniach tretej kategórie sa snažili ujsť menšie skupinky, no pelotón im to nedovolil. Skoro začalo pracovať zoskupenie Deceuninck-Quick Step, za ktorý jazdí Enric Mas (:qst:). Španiel spadol v tretej etape a prakticky sa dostal mimo súťaže o žltý dres, tak chcel získať aspoň etapový vavrín. Na priebežne vedúceho Schachmanna (BOH) strácal pred etapou 2:40. Toho dnes čakala ťažká skúška, keďže nie je špecialistom na horské etapy.

zdroj: twitter.com/ehitzulia

Na Arribiniete napokon mladý Španiel zaútočil, ťahať začala Astana a hlavné pole sa začalo poriadne deliť. Na klesaní sa síce skupina silnejších vrchárov spojila, no preriedila skupinu. Po vyrovnaní ciest sa na čele osamostatnila dvojica z najsilnejších tímov pretekov – Luis León Sánchez (AST) a Gregor Mühlberger (BOH). Pred prvým brutálnym stúpaním dňa mali minútový náskok.

Schachmann sa na Izua udržal s vrchármi

Na päte kopca bolo pole favoritov spojené, nachádzal sam tam aj žltý Max Schachmann (BOH). Víťaz troch etáp bol chránený svojím tímom, ktorý mal v GC vysoko postavených Patricka Konrada (BOH) a Emanuela Buchmanna (BOH). Vedúci Nemec sa držal na chvoste hlavnej skupiny a udržoval si vlastný rytmus. Astana s Gorkom Izagirrem (AST) sa snažila striasť 25-ročného jazdca Bory. Ten síce v úsekoch s 20-percentným sklonom nepôsobil najistejším dojmom, no na vrchol sa dostal s najsilnejšou partiou jazdcov.

Po úsekoch so skvelou diváckou účasťou sa o nástup pokúšal Ion Izagirre (AST), no na klesaní sa nedokázal odpútať a ani zlomiť Schachmanna. Španiel sa v celkovej klasifikácii nachádzal na tretej priečke. Do skupiny sa vrátil Sánchez a musel sa podriadiť tímovej stratégii, Rakúšan Mühlberger už dávnejšie pomáhal kolegom v balíku. V tom sa nachádzalo okolo tridsať jazdcov.

Úsmevná situácia na vrchole, Sánchezovi „pomáhal“ brat Pedro

zdroj: twitter.com/WielerFlits

V klesaní sa uvoľnili Emanuel Buchmann (BOH), Valentin Madouas (FDJ) a Sergio Henao (:uae:). Pred predposledným, kratším stúpaním mali náskok 50 sekúnd. Z tohto pokusu si musel ešte raz vystúpiť Sánchez, tím si to vyžiadal a musel pomáhať v hlavnej skupine.

Na vrchole Trabakua 20 km pred cieľom bol prvý Buchmann, ktorý sa osamostatnil a na skupinu vedenú Astanou mal vyše dvojminútový náskok. Jeho spolujazdci tak nemuseli pracovať, námahu museli vynaložiť borci v modrom. Nemec sa v sólovej jazde cítil silný a posunul sa do virtuálnej líderskej pozície v pretekoch. Etapu štartoval na piatom mieste s minútovou stratou na kolegu v žltom.

Buchmann mal pred sebou už iba Usartza

6 km pred cieľom mal 26-ročný Buchmann náskok dvoch minút na stíhaciu skupinu. Nachádzal sa na skôr konštantnom stúpaní s maximami okolo 12%. 4 km pred vrcholom sa zdvihol Jakob Fuglsang (AST) a tým zvýšil tempo. Nasledovali skoro všetci favoriti. O pár metrov nastúpil Mikel Landa (MOV) a zobral so sebou Iona Izagirra (AST) a Daniela Martíneza (:efd:), ktorý vedie mladícku súťaž. Tento pokus nevyšiel a protiútok zasadil Dán Fuglsang. Tvrdé tempo bolo už priveľa pre Schachmanna a ten začal strácať.

Úžasná atmosféra:

Fuglsang započal svoju stíhaciu jazdu na méte 5 km do konca, jazdec Bory si stále držal odstup 1:40. Druhá skupina sa obohatila o Adama Yatesa (:mts:) a Iona Izagirra (AST). Vrchár z Movistaru Landa strácal. Tempo nasadili aj Dan Martin (:uae:) s mladým kolegom Pogačarom (:uae:).

Buchmann si ešte užil prechod cez zanietených baskických fanúšikov, na klesaní do Arrate mal slušný náskok 1:25. Vedel, že ovládne piatu a prvú dôležitú etapu na severe Španielska.

Cieľ

Emanuel Buchmann tak získal tretie profesionálne víťazstvo, druhé v tomto roku. Ide o jeho prvý zásah vo WorldTour.  I. Izagirre, A. Yates a Fuglsang preťali pásku s mankom minúty a desať sekúnd. Španiel Izagirre si v cieli zobral štyri bonusové sekundy. Piate a šieste miesto sa ušlo dvojici z tímu UAE – Tadejovi Pogačarovi (:uae:) a Danovi Martinovi (:uae:). Tí stratili 1:24. Španiel Landa 1:50.

Skupina so Schachmannom došla s oneskorením 2:04, víťaz troch etáp skončil na slušnom deviatom mieste. Pomáhal mu kolega Konrad.

Celkové poradie

Emanuel Buchmann sa dostal na prvé miesto v generálnej klasifikácii. V cieli ešte dostal desať bonifikačných sekúnd za prvé miesto. 30-ročný Ion Izagirre sa dostal na druhé miesto s celkovou stratou 54 sekúnd. Bora dnes mala okrem fantasticky jazdiaceho víťaza aj hrdinu v podobe Schachmanna, ktorý sa zaprel a etapu dokončil s viacerými silnými vrchármi. Udržal sa tak na pódiu.

Nemecký tím Bora – hansgrohe má na konte 15 víťazstiev v tomto roku. Najviac pridal Schachmann, konkrétne päť triumfov. Štyri víťazstvá pre tím prišli v Baskicku zásluhou najväčších nemeckých talentov Schachmanna a Buchmanna. Peter Sagan (BOH) má zatiaľ iba jednu víťaznú etapu z Tour Down Under z januára. Dnes podali veľmi kvalitný taktický výkon, útoky Mühlbergera Buchmanna donútili pracovať konkurentov, kým „boráci“ šetrili sily.

Zajtra je na programe posledná etapa, ktorá bude mať taktiež kopcovitý profil. Cieľ sa však príde po klesaní.  Etapa dlhá 120 km bude mať celkovo šesť kategorizovaných stúpaní, z toho dve jedničkové.

Profil:

Výsledky 5. etapy:

1.Emanuel Buchmann (Ger)BOH3:44:14
2.Ion Izagirre Insausti (SpaAST0:01:08
3.Adam Yates (GBr):mts:
4.Jakob Fuglsang (Den)AST
5.Tadej Pogacar (Slo):uae:0:01:24
6.Daniel Martin (Irl):uae:
7.Mikel Landa (Spa)MOV0:01:50
8.Lucas Hamilton (Aus):mts:0:02:04
9.Maximilian Schachmann (Ger)BOH
10. Patrick Konrad (Aut)BOH

Celkové poradie:

1.Emanuel Buchmann (Ger)BOH16:23:30
2.Ion Izagirre Insausti (Spa)BOH0:00:54
3.Maximilian Schachmann (Ger)AST0:01:04
4.Daniel Martin (Irl):efd:0:01:32
5.Jakob Fuglsang (Den):uae:
6.Patrick Konrad (Aut)BOH0:01:55
7.Adam Yates (GBr)AST0:01:56
8.Daniel Martínez (Col):bmt:0:02:11
9.Mikel Landa (Spa)MOV0:02:25
10.Tadej Pogacar (Slo):sun:
Zdroj: cyclingnews 
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár