Pohľad redaktora: Slovinci na vrchole, blázon Van Aert a domáca katastrofa

Magazín
Sagan

zdroj: facebook.com/PeterSagan, facebook.com/bettiniphoto

Máme za sebou prvý blok tohtoročnej Tour de France a musíme povedať, že nás to baví. Po mesiacoch bez cyklistiky je táto edícia ako balzam na dušu. Vidíme dramatické súboje na páske, skvelé útoky či heroické výkony v sólo-únikoch. Po deviatich etapách sedí pevne na vrchole Primož Roglič (TJB). Ten má neuveriteľný tím, ktorý láme súpera za súperom. Stajňa Jumbo-Visma už ovládla tri etapy, jednu spomínaný Slovinec, dve Wout Van Aert (TJB). Veľké sklamanie pre domáce Francúzsko prišlo v Pyrenejách. Julian Alaphilippe (DQT) po hlúpej chybe a následnej penalizácii prišiel o žltý dres, deň na to vyhorel v horách a stratil šancu na návrat do žltého. Ešte väčšie sklamanie prišlo z tímu FDJ – Thibaut Pinot (FDJ) mal evidentne zdravotné problémy a sotva dokončil obe etapy v horách. Prekliatie Francúza tak pokračuje, naposledy dokončil Tour de France v roku 2015!

Slovinci

Veľkú jazdu zatiaľ predvádzajú Slovinci. Roglič (TJB) a Pogačar (UAE) sú neustále na čele, hory dokonale zvládli. Mladší z dvojice môže ľutovať veternú etapu, kde nabral zbytočné manko. 21-ročný talent tak mohol tróniť na čele. Obrovskú podporu má prvý menovaný, Jumbo-Visma má v horách veľkú silu. Tony Martin (TJB), Sepp Kuss (TJB), George Bennett (TJB) či Tom Dumoulin (TJB). Táto zostava likviduje jeden tím po druhom. Keď sa do toho pridá blázon Wout Van Aert (TJB). Ten dokáže vyhrať klasický šprint, klasikársku etapu a potiahnuť vedúcu skupinu v kopcoch. Myslím, že máme asi „vymaľované“. Slovinca len ťažko niekto zosadí z tróna, keď vezmeme do úvahy jeho časovku. Pogačar je bohužiaľ vo väčšine prípadov sám, nemá takú podporu. Ukazuje však svoj obrovský talent, no do konca Tour je ďaleko a stačí jeden zlý deň a je vonku z elitnej desiatky.

Wout Van Aert

Belgičan je nová hviezda cyklistiky. Po reštarte sezóny ovládol Strade Bianche či Miláno-San Remo. To ani zďaleka nie je všetko, na tohtoročnej Tour si pripísal vavrín už dvakrát. 25-ročný mladík je často-krát v pozícii ako býval Sagan. Je v závere sám a len málokedy je pustený naplniť osobné ambície. Pokiaľ nie je líder tímu v bezpečí, tak nemôže ani Van Aert. Priorita tímu je viac než jasná a i napriek tomu Belgičan dvakrát vyhral etapu. V Pyrenejách sme ho mohli vidieť v miernejších pasážach ako diktuje tempo a dokonca láme nejedného čistokrvného vrchára. A to všetko rok po nešťastnom zranení, ktoré utrpel na Tour de France 2019. Dokonca prebiehali žaloby na lekárov, ktorí ho operovali. Operácia nohy v meste Pau nedopadla dobre, v Belgicku to museli naprávať a otvárať ranu znova. Francúzi 21-centimetrovú ranu iba zašili, neunúvali sa dať dokopy šľachy a sval samotný. Kde má tento Belgičan limity nám ukáže až čas.

Peter Sagan

Z Tourminátora máme zatiaľ zmiešané pocity. V záveroch mu chýba šťastie i nohy. Faktom je, že jeho príprava nebola prakticky žiadna. V Monaku bol „lockdown“ a tak sa Peter na bicykel takmer nedostal. Ako sám povedal, nie je virtuálny jazdec a asi s trenažérom nebude najväčší kamarát. Dobrou správou je ale jeho výkon a parádna práca tímu v siedmej etape. V stúpaniach a na vetre dokonale rozcupovali konkurenciu a ďalším šprintérom ostali len oči pre plač. Obrovská škoda záveru, kde Sagan (BOH) pre technické problémy nemohol šprintovať naplno. Za takú etapu si zaslúžili borci z Bory ďaleko viac. Takto sme tím makať pre nášho reprezentanta ešte nevideli. Odmenou napokon bol „iba“ zelený dres. „Hulkovi“ stále na chrbát dýcha Sam Bennett (DQT), no v kopcoch je o dosť slabší a myslím, že maillot vert ostane v rukách Sagana.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár