12. etapa Giro d’Italia 2020 preview: Ako zuby

Giro d'Italia 2020
12. etapa Giro d'Italia 2020

12. etapa Giro d’Italia 2020 presunie svoju pozornosť na klasikárov a kopcovitých špecialistov. Atraktívna trasa je stvorená pre útoky, či úspešný únik. Profilom pripomína zuby, v strede sa nenájde ani meter roviny. Kto sa do toho zahryzne najviac?15. októbra 2020
Dĺžka
: 204 km
Profil: kopcovitý, 3812 nastúpaných metrov
Štart: 11:10 LSEČ, Cesenatico
Predpokladaný dojazd: ~16:30 LSEČ, Cesenatico
Vysielanie, live prenos: Eurosport 1 od 12:25

12. etapa Giro d’Italia 2020 – trasa

S výnimkou prvých a posledných 25 km sa v etape ide neustále hore a dole. Začína sa jadranskom meste Cesenatico s 25-tisíc obyvateľmi. Je to domov zosnulej legendy Marca Pantaniho. Po štarte sa prejde do vnútrozemia a predhoria Apenín. Okolie miništátu San Maríno má veľmi veľa kopcov, ktoré sú často strmé a majú zaujímavé cesty. Niektoré ponúkajú starší asfalt a úzke kľukaté cestičky. Etapa má 24 km a bez dvesto metrov štyritisíc výškových metrov. Zďaleka nejde o najťažšiu etapu ročníka, ale v týždní s prevažne šprintérskymi etapami ide o niečo, na čo si dajú aj kvalitní vrchári pozor.

12. etapa Giro d’Italia 2020 – profil:

12. etapa Giro d'Italia 2020
12. etapa Giro d’Italia 2020

Krátka rovina bude pravdepodobne slúžiť na vytvorenie úniku dňa. Tento boj sa však môže natiahnuť až k prvým kopcom, keďže únik má pri absencii dominantných tímov na pretekoch šancu vyhrať. Prvé kategorizované stúpanie je Ciola (6 km o sklone 6,4%). V prvej polovici je ešte trojkové Barbotto (4,5 km – 8,4%), ktoré je veľmi strmé a v poslednom kilometri dosahuje 12 až 17%. Zaťažovanie nôh prichádza po ďalšom zjazde, ktorý je ako skoro všetky ostatné, technický.

Schodovité stúpanie Perticara má 8,1 km o sklone 4,7%, ale je rozdelené dvojkilometrovým zjazdom. Prvá časť stúpania má až 9,8%, potom bude nasledovať tiahly osemkilometrový nástup s 5%. Vtedy sa budú jazdci nachádzať 85 km pred koncom a pred sebou budú mať ešte tri kopce.Madonna di Pugliano (9,1 km – 5,9%) je najdlhšou skúškou dňa. Prvé štyri kilometro majú 7,7%, nasleduje rovinatá sekcia a 2,5 km o 6%. Po ňom príde nekategorizovaný kopec Passo delle Siepi (4,7 km – 4,5%). Poslednou prekážkou dňa je výbušné Gorolo (4,4 km – 6,3%).

Po ňom nasleduje zjazd dlhý 16 km a 24 km čistej roviny.

Ak by došlo k nejakému šprintu väčšej skupiny, až na jeden ostrý obkúka 2,5 km pred koncom je to priame s jednou ostrou zatáčkou pred flamme rouge.

12. etapa Giro d’Italia – mapa a počasie:

12. etapa Giro d'Italia 2020 mapa

V predpovedi sa vyskytujú prehánky s teplotami okolo 16 ºC. Hlavne na technických zjazdoch môžu byť mokré cesty veľkým nebezpečenstvom.

12. etapa Giro d’Italia 2020 – favoriti

Šancu na etapu má hlavne únik, hlavne kvôli tomu, že na pretekoch sa nenachádza ani jeden tím, ktorý by bol ochotný ísť tvrdé tempo väčšinu etapy. O brejk bude tuhý boj. Ak v ňom budú jazdci s dostatočnou stratou na ľudí z predných miest celkového poradia, bude už len na nich sa prebojovať cez kruté kopce. Deceuninck – Quick Step či Trek-Segafredo, asi najsilnejšie celky, ich v pokoji nechajú.

Lotéria menom únik

Thomas De Gendt (LTS) už neraz v podobnej etape ukázal, že ak zapne svoje watty, je na tomto profile z úniku neporaziteľný. Belgičan ešte v tejto sezóne nepredviedol svoje typické sólo. Ďalším veľmi silným pretekárom, ktorý sa však v brejku už ukázal, je dvojnásobný etapový víťaz Filippo Ganna (INS). Ďalšími možnými kandidátmi, ktorí čo-to na Gire už predviedli, sú Salvatore Puccio (INS), Ben Swift (INS), Giovanni Visconti (Vini Zabú-KTM), Matthew Holmes (LTS), Ruben Guerrerio (EFD) či Marco Frapporti (Vini Zabú-KTM).

Thomas De Gend
Thomas De Gendt. zdroj: twitter.com/BBCSport

Ale úniky sú vždy lotériou a v nich každým dňom objavujeme nové mená. Čo takto najväčší maďarský talent Attila Valter (CCC)? Alebo víťaz druhej etapy Diego Ulissi (UAE), ďalší zástupca improvizujúceho Ineosu Jhonatan Narváez (INS), alebo Hector Carretero (MOV)?

Peter Sagan (BOH) vyhral na o čosi jednoduchšej etape, ale z úniku by mal možno opäť šancu. Uvidíme, či to pre neho nebude až príliš ťažké.

Alebo show v celkovom poradí?

Pri neúspechu úniku má etapa všetky predpoklady na to, aby priniesla nejaké jemné rozdiely medzi hráčmi z top 15 celkového poradia.

Jakob Fuglsang (AST) je ako víťaz monumentov Okolo Lombardie a Liege-Bastogne-Liege z posledného roka veľkým favoritom na to, aby rozprúdil akciu na krákych kopcoch. Má čo doháňať, v 10. etape stratil takmer minútu.

Fuglsang vyhral Okolo Lombardie 2020
Jakob Fuglsang. foto: twitter.com/Il_Lombardia

Patrick Konrad (BOH), Pello Bilbao (TBM), Vincenzo Nibali (TFR) či Wilco Kelderman (SUN) sú jazdcami, ktorí tiež vedie útočiť. V super forme sa nachádza Domenico Pozzovivo (NTT). Joaõ Almeida (DQT) je, zdá sa, na tomto klasikárskom teréne ako ryba vo vode a mal by si postrážiť svoje vedenie, možno využiť svoje explozívne nohy.


  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár