13. etapa Giro d’Italia 2021: Giacomo Nizzolo konečne doma víťazom

Giro d'Italia 2021
Giacomo Nizzolo 13. etapa Giro d Italia 2021

zdroj: Massimo Paolone/LaPresse

V piatok 21. mája bola na programe 13. etapa Giro d’Italia 2021. Profilovo išlo o úplne rovinatú etapu bez jedinej vrchárskej prémie. Štartovalo sa v meste Ravenna a po 198 kilometroch sa finišovalo vo Verone v rýchlej koncovke. V záverečnom šprinte mal najlepšiu pozíciu a najrýchlejšie nohy Talian Giacomo Nizzolo (:tqa:), ktorý konečne po 11 druhých miestach na Gire pripísal svoje prvé víťazstvo. Na druhom mieste skončil Eduardo Affini (:tjb:) a tretiu priečku obsadil Peter Sagan (BOH). Udržal si tak cyklámenový dres pre lídra bodovacej súťaže. Aktuálne ma 9-bodový náskok na taliana Nizzola.

Záverečný šprint

V záverečnom šprinte mal najvýhodnejšiu pozíciu majster Európy Giacomo Nizzolo (:tqa:) a taktiež Eduardo Affini (:tjb:), z čoho napokon aj ťažili. Peter Sagan (BOH) bol v rozhodujúcej pasáži mierne vzadu, no dlhým šprintom dokázal získať tretie miesto a poraziť tak najväčšieho rivali v boji o cyklámenový dres Fernanda Gaviriu (UAD), ktorý finišoval až na 5. mieste.

Ako prebiehala 13. etapa Giro d’Italia 2021?

13. etapa Giro d'Italia 2021
13. etapa Giro d’Italia 2021. zdroj: giroditalia.it

Pokoj zbraniam

Hneď od ostrého štartu bolo na cyklistoch vidieť radosť a spokojnosť s rovinatou traťou, nakoľko predošlé dva dni v kopcoch boli veľmi vyčerpávajúce. Do úniku si preto naskočila iba trojica v zložení Samuele Rivi (Eolo-Kometa), Umberto Marengo (Bardiani-CSF) a Simon Pellaud (Androni Giocattoli). Postupne si na pelotón, ktorý nejazdil vo vysokom tempe, vypracovali aj  štvorminútový náskok. Čelo pelotónu patrilo najmä pretekárom zo šprintérskych tímov.

Prvá šprintérska prémia

Krátkym oživením uspávajúcej etapy bola prvá šprintérska prémia v meste Ferrara. Vyhral ju Samuele Rivi (Eolo-Kometa). Peter Sagan (BOH) na nej stratil tri body na Fernanda Gavíriu (UAD). Oveľa väčšie body však ležali v samotnom závere. Doň ešte viedla dlhá cesta, no až taká nudná nebola.

Záverečných 50 kilometrov

Posledných 50 kilometrov totiž jazdci v pelotóne zvýšili tempo kvôli bočnému vetru. Viaceré tímy obsadili hrot natiahnutého pelotónu a snažili sa balík roztrhať. Napokon však vietor nebol dostatočne silný, preto sa jazdci v pelotóne opäť skonsolidovali a pospolu pokračovali v sťahovaní úniku. Ten mal k dobru už len minútu. Napokon bol eliminovaný 7 kilometrov pred cieľovou páskou.

Rýchly šprint

V záverečnom šprinte mal najvýhodnejšiu pozíciu majster Európy Giacomo Nizzolo (:tqa:) a taktiež Eduardo Affini (:tjb:), z čoho napokon aj ťažili.Affini zaútočil krátko po vstupe do posledných 500 metrov, ale jeho odvážny samostatný pokus len veľmi tesne nevyšiel na víťazstvo.

13. etapa Giro d’Italia 2021: výsledky