13. etapa Tour de France 2021 preview: Dlhší reparát

Tour de France 2021
13. etapa Tour de France 2021

zdroj: Danny van Leeuwen (+text, filter)

Do konca TdF ostávajú tri rovinaté etapy, ale jeden šprintér má ešte v pláne poraziť istý rekord. 13. etapa Tour de France 2021 je opäť šprintérska, dokážu tentokrát šprintéri zabojovať? V hre je samozrejme Mark Cavendish, ale aj Jasper Philipsen alebo Wout van Aert, ale dĺžka etapa vyhovuje aj úniku.

13. etapa TdF 2021:

piatok 9. júla 2021
Dĺžka
: 219,9 km
Profil: rovinatý, 1930 nastúpaných výškových metrov
Štart: 12:15, Nîmes
Predpokladaný dojazd: ~17:29, Carcassonne

13. etapa TdF 2021 live prenos – vysielanie v TV

13. etapa Tour de France 2021 – trasa

Pred vrchárskym víkendom sa pelotón musí k tým kopcom nejak dostať. Na to bude slúžiť dlhá etapa z cieľového mesta predošlého dňa Nîmes. Pôjde sa súbežne s pobrežím Lyonského zálivu, aj keď úplne vo vnútrozemí. Po 220 km sa finišuje v slávnom meste Carcassone, ktoré obsahuje rozsiahle stredoveké opevnenie.

13. etapa Tour de France 2021 – profil:

13. etapa Tour de France 2021
13. etapa Tour de France 2021. ©A.S.O. / letour.fr

Po rovine sa odíde z departmentu Gard. 50 km po štarte príde na rad jediné kategorizované stúpanie dňa Côte du Pic Saint-Loup (5,5 km – 3,6%), po ktorom sa pôjde po mierne zvlnenej časti.

116 km pred cieľom prejde skoro vytvorený únik šprintérskou prémiou v obci Fontès. Páska je na falošnej rovine.

Nasleduje dlhá rovina v departmente Hérault, ktoré narušia dve stúpajúce sektory, ale nikoho by nemali vyviesť z miery. Do falošnej roviny sa ide až do 24. kilometra od konca, potom to bude klesanie a konečne rovina do cieľa.

Posledné kilometre sú však pomerne zradné. V posledných piatich kilometroch sa nachádza niekoľko nebezpečných, ostrých zákrut, ktoré striedajú tiahle zatáčky.

V poslednom kilometri sa najprv silne zmení smer doprava, 600 metrov pred cieľom zas doľava do miernej zákruty a nasleduje rovná cesta. Pred cieľom sa však ešte v miernej zatáčke prejde doľava, ostáva 120 metrov do cieľa.

13. etapa Tour de France 2021 – favoriti

Dlhá etapa a málo šprintérskych tímov

Ak sa opäť vytvorí silný únik, tak kto bude stíhať? V predošlom dni sa povinnosti zbavil tím Deceuninck – Quick-Step, ktorý dopredu poslal Juliana Alaphilippa. Čo ak však chce ďalšiu šprintérsku šancu pre Marka Cavendisha?

Na čele by vtedy mali stíhať aj Team DSM pre Ceesa Bola, alebo Arkéa-Samsic pre Nacera Bouhanniho. Hlavnú zodpovednosť však má tím Quick-Step, ktorý má v zostave dominantného šprintéra.

Etapa je však nesmierne dlhá a jazdcov cez víkend čakajú ďalšie náročné dni. Ak by sa nikto na špici nedohodol, opäť majú šancu jazdci z úniku – silní tempári ako Lukas Pöstlberger (BOH), Brent Van Moer (LTS), Thomas De Gendt (LTS), Stefan Küng (FDJ), Jasper Stuyven (TFR) alebo opäť aj Nils Politt (BOH).

Sonny Colbrelli 3. etapa Critérium du Dauphiné 2021
Lukas Postlberger a Sonny Colbrelli. © A.S.O./ Fabien Boukla

Bodovacia súťaž o zelený dres pred 13. etapou TdF:

1Mark CavendishDeceuninck-Quick Step221
2Michael MatthewsTeam BikeExchange162
3Jasper PhilipsenAlpecin-Fenix142
4Sonny ColbrelliBahrain Victorious138
5Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step131
6Nacer BouhanniArkéa-Samsic113
7Tadej PogacarUAE Team Emirates102
8Wout Van AertJumbo-Visma98
9Nils PolittBORA-hansgrohe70
10Stefan KüngGroupama-FDJ64

Bodovanie počas etapy:

Šprintérska prémia – Fontès – 115 km pred cieľom
20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2 a 1 bod pre prvých 15 pretekárov

Cieľ – Carcassonne
50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3 a 2 body pre prvých 15 pretekárov v cieli

Šprint? Cavendish

Ak sa však etapa skončí v šprinte, favorita netreba dlho hľadať.

Mark Cavendish (DQT) je pod tlakom fanúšikov. Brit je iba jedno víťazstvo od dorovnania historického rekordu 34 triumfov na Tour de France. K dispozícii má najsilnejší šprintérsky tím na pretekoch. Kasper Asgreen a Davide Ballerini (DQT) ho prevedú cez zradné tiahle roviny, aby to všetko zakončil Michael Mørkøv (DQT) – posledný muž pred 36-ročným znovuzrodeným lídrom bodovacej súťaže.

Mark Cavendish 10. etapa Tour de France 2021 TdF
Mark Cavendish vyhral dve etapy na TdF. © A.S.O./Charly Lopez

Wout van Aert (TJB) bude po svojom výkone na Mont Ventoux už oddýchnutý, aj keď si čo-to odpracoval na špici pelotónu v predošlej etape, aby sa nepodalo. Belgičan je vo svojom dni schopný vyhrať aj nad najlepšími špurtémi sveta, sedí mu aj pomerne technická koncovka a možný dlhší špurt. 26-ročný Belgičan má k dispozícii Mikea Teunissena (TJB).

Wout van Aert 7. etapa Tour de France 2020
Wout van Aert vyhráva 7. etapu Tour de France 2020. © PresseSports/Bernard Papon

Jasper Philipsen (Alpecin-Fenix) nemá po odchode Tima Merliera a Mathieu van der Poela až taký dobrý šprintérsky vlak. Zachraňuje ho Jonas Rickaert, ale to zjavne nestačí. 23-ročný Belgičan zároveň nemá až takú rýchlosť, aby si dokázal poradiť v priamom súboji s Cavendishom.

Mark Cavendish 3. etapa Okolo Turecka 2021
Cavendish v Turecku oslavuje, Philipsen porazený. © Deceuninck – Quick-Step Cycling Team / Getty Images

Nacer Bouhanni (Akéa-Samsic) zatiaľ jazdí výborne, aj keď častokrát z horšej pozície. Francúz stále čaká na svoj prvý triumf na Tour de France. Aby to napravil, muselo by mu v posledných kilometroch vyjsť všetko na výbornú. Rýchlosť na dokončenie začatého však rozhodne má.

Nacer Bouhanni
Nacer Bouhanni. © ASO/Pauline Ballet

Prebudia sa?

Cees Bol (DSM) prišiel na Tour po zranení, ale už je čas, aby sa dostal do formy. Holanďan musí využiť svoj pomerne silný šprintérsky vlak s Casperom Pedersenom a snáď aj Sorenom Kraghom (DSM), ktorý iba tesne stihol časový limit v 11. etape.

2. etapa Paríž - Nice 2021 Cees Bol
Cees Bol. © A.S.O./Fabien Boukla

Michael Matthews (BEX) a Sonny Colbrelli (TBV) nebývajú v rovinatých dojazdoch rýchli. Určite by však chceli získať čo najviac bodov do šprintérskej súťaže, aj keď v podobných etapách strácajú. Austrálčan Matthews sa zvykne orientovať v okolí top 5, hlavne ak je konkurencia značne zredukovaná. Taliansky majster Colbrelli, naopak, v rovinatých dojazdoch stráca pozície a musí limitovať svoje straty v bodovacej súťaži, aby to neskôr dorovnal v horách.

Michael Matthews
Michael Matthews. © A.S.O./Pauline Ballet

Ďalšími menami, ktoré v prípadnom šprintérskom vyvrcholení uvidíme, sú: Magnus Cort (EFN), Danny Van Poppel (IWG), André Greipel (ISN), Anthony Turgis (Team TotalEnergies), Iván Garcia Cortina (MOV). Patril by tu aj Mads Pedersen (TFR), ktorý ale nemá dobrú formu a v utorok spadol.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár