14. etapa Giro d’Italia: Ganna vyhral druhú časovku

Filippo Ganna 14. etapa Giro dItalia 2020

zdroj: Foto Gian Mattia D'Alberto/LaPresse

14. etapa Giro d’Italia 2020 bola druhou časovkou a opäť ju vyhral Filippo Ganna (INS). Joaõ Almeida (DQT) bol po Brandonovi McNultym (UAE) najlepším jazdcom z čela celkového poradia a udržal sa v ružovom drese.

Časovka v Benátsku na severovýchode Talianska v domove slávneho vína Prosecco mala 31,1 km. Medzi Conegliano a Valdobbiadene prišiel v prvej časti najťažší kopec dňa Muro Di Ca’Del Poggio (1,1 km – 12,3%). Potom išlo o tiahlu trasu, kde – samozrejme – rozhodovala absolútna sila.

14. etapa Giro d’Italia 2020 – profil:

14. etapa Giro d'Italia 2020
14. etapa Giro d’Italia 2020

14. etapa Giro d’Italia: Ganna opäť dominoval

Zo špecialistov na časovku Mathias Brandle (ISN) a Alex Dowsett (ISN) štartovali ako prví. Potom však prišiel na trať Victor Campenaerts (NTT). Belgičan zašiel čas 44:46, čo však ani zďaleka nebol najlepší čas dňa.

Josef Černý (CCC) prešiel najprv ako prvý medzičasom, ktorý bol na stúpaní 7,4 km po štarte. Napokon v cieli zašiel Čech vynikajúci čas 43:56 a skončil piaty. Veľmi krátko bol v horúcom sedle, ale chronometer dnes ovládli jazdci z INEOS Grenadiers.

To už bol na trati bývalý dvojnásobný majster sveta Rohan Dennis (INS!), ktorý skoro hneď predbehol jazdca štartujúceho minútu pred ním. Austrálčan bol na malý moment najlepším na trati s výkonom 43:06, ale musel sa uspokojiť s druhým miestom v etape.

Jeho tímový kolega Filippo Ganna (INS) išiel počas celej trati viditeľne najlepšie a zaznamenal víťazný čas 42:40. Ten už nikto neprekonal. 24-ročný Talian vyhral svoju tretiu etapu na svojom premiérovom Gire, ktoré začal víťaznou časovkou v Palerme.

„Toto je moje tretie víťazstvo na Gire, som na to veľmi hrdý. Tento rok som sa veľmi zlepšil vďaka tímu. Každý malý pokrok je dôležitý a prispieva k víťazstvu, aké je to dnešné,“ povedal Ganna po etape.

Veľmi dobrý bol dnes štvrtý Thomas De Gendt (LTS), ktorý bol o 1:11 pomalší ako Ganna.

Peter Sagan

Slovák nie je časovkárom a dnes určite nešiel naplno. Skončil so stratou 4:39 na víťazného Gannu.

Joaõ Almeida a Brandon McNulty najlepšími z celkového poradiaň

Joao Almeida v ružovom drese. zdroj: twitter.com/giroditalia

Priebežný líder Joaõ Almeida (DQT) bol najlepším jazdcom z prvej desiatky celkového poradia. 22-ročný Portugalčan aj naďalej na svojej debutovej Grand Tour ukazuje svoje stále neobjavené kvality. Na Gannu mal manko 1:31. Upevnil sa tak v ružovom drese a má náskok 56 sekúnd na Keldermana. Zajtra pre neho príde ďalší test, a to vo vrchárskej etape na Piancavallo.

Bol to však Brandon McNulty (UAE), ktorý zašiel najlepší čas spomedzi vrchárov. Na Gannu stratil iba a 1:09 a posunul sa do prvej desiatky celkového poradi, dokonca sa skvelé štvrté miesto.

Pello Bilbao (TBM) a Wilco Kelderman (SUN) pozvrdili svoju dobrú formu a udržali sa na celkovej 2., respektíve 3. pozícii. Rafal Majka (BOH) prešiel o dve priečky hore.

Tri priečky stratil Domenico Pozzovivo (NTT), pričom Vincenzno Nibali (TFR) zostal na piatej priečke. Prepadol sa ja Patrick Konrad (BOH) a až na 12. priečke je veľký smoliar Jakob Fuglsang (AST).