14. etapa Giro d’Italia: Ganna vyhral druhú časovku

Giro d'Italia 2020
Filippo Ganna 14. etapa Giro dItalia 2020

zdroj: Foto Gian Mattia D'Alberto/LaPresse

14. etapa Giro d’Italia 2020 bola druhou časovkou a opäť ju vyhral Filippo Ganna (:ins:). Joaõ Almeida (:dqt:) bol po Brandonovi McNultym (:uae:) najlepším jazdcom z čela celkového poradia a udržal sa v ružovom drese.

Časovka v Benátsku na severovýchode Talianska v domove slávneho vína Prosecco mala 31,1 km. Medzi Conegliano a Valdobbiadene prišiel v prvej časti najťažší kopec dňa Muro Di Ca’Del Poggio (1,1 km – 12,3%). Potom išlo o tiahlu trasu, kde – samozrejme – rozhodovala absolútna sila.

14. etapa Giro d’Italia 2020 – profil:

14. etapa Giro d'Italia 2020
14. etapa Giro d’Italia 2020

14. etapa Giro d’Italia: Ganna opäť dominoval

Zo špecialistov na časovku Mathias Brandle (:isn:) a Alex Dowsett (:isn:) štartovali ako prví. Potom však prišiel na trať Victor Campenaerts (:ntt:). Belgičan zašiel čas 44:46, čo však ani zďaleka nebol najlepší čas dňa.

Josef Černý (:ccc:) prešiel najprv ako prvý medzičasom, ktorý bol na stúpaní 7,4 km po štarte. Napokon v cieli zašiel Čech vynikajúci čas 43:56 a skončil piaty. Veľmi krátko bol v horúcom sedle, ale chronometer dnes ovládli jazdci z INEOS Grenadiers.

To už bol na trati bývalý dvojnásobný majster sveta Rohan Dennis (:ins:!), ktorý skoro hneď predbehol jazdca štartujúceho minútu pred ním. Austrálčan bol na malý moment najlepším na trati s výkonom 43:06, ale musel sa uspokojiť s druhým miestom v etape.

Jeho tímový kolega Filippo Ganna (:ins:) išiel počas celej trati viditeľne najlepšie a zaznamenal víťazný čas 42:40. Ten už nikto neprekonal. 24-ročný Talian vyhral svoju tretiu etapu na svojom premiérovom Gire, ktoré začal víťaznou časovkou v Palerme.

„Toto je moje tretie víťazstvo na Gire, som na to veľmi hrdý. Tento rok som sa veľmi zlepšil vďaka tímu. Každý malý pokrok je dôležitý a prispieva k víťazstvu, aké je to dnešné,“ povedal Ganna po etape.

Veľmi dobrý bol dnes štvrtý Thomas De Gendt (:lts:), ktorý bol o 1:11 pomalší ako Ganna.

Peter Sagan

Slovák nie je časovkárom a dnes určite nešiel naplno. Skončil so stratou 4:39 na víťazného Gannu.

Joaõ Almeida a Brandon McNulty najlepšími z celkového poradiaň

Joao Almeida v ružovom drese. zdroj: twitter.com/giroditalia

Priebežný líder Joaõ Almeida (:dqt:) bol najlepším jazdcom z prvej desiatky celkového poradia. 22-ročný Portugalčan aj naďalej na svojej debutovej Grand Tour ukazuje svoje stále neobjavené kvality. Na Gannu mal manko 1:31. Upevnil sa tak v ružovom drese a má náskok 56 sekúnd na Keldermana. Zajtra pre neho príde ďalší test, a to vo vrchárskej etape na Piancavallo.

Bol to však Brandon McNulty (:uae:), ktorý zašiel najlepší čas spomedzi vrchárov. Na Gannu stratil iba a 1:09 a posunul sa do prvej desiatky celkového poradi, dokonca sa skvelé štvrté miesto.

Pello Bilbao (:bmt:) a Wilco Kelderman (:sun:) pozvrdili svoju dobrú formu a udržali sa na celkovej 2., respektíve 3. pozícii. Rafal Majka (BOH) prešiel o dve priečky hore.

Tri priečky stratil Domenico Pozzovivo (:ntt:), pričom Vincenzno Nibali (:tfr:) zostal na piatej priečke. Prepadol sa ja Patrick Konrad (BOH) a až na 12. priečke je veľký smoliar Jakob Fuglsang (AST).