15. etapa Giro d’Italia 2021 preview: Peter Sagan čaká na Slovinsko

Giro d'Italia 2021
15. etapa Giro d'Italia 2021

zdroj: twitter.com/TourOfSlovenia (foto)

15. etapa Giro d’Italia 2021 ponúka zaujímavú klasikársku trasu na hraniciach so Slovinskom. Šancu má samozrejme Peter Sagan a iní odolní šprintéri, ale aj zaujímavý únik. Jedným očkom sa na etapu pozerá i domáci Jan Tratnik.

Na Monte Zoncolan sa v sobotu zrodilo prvé profesionálne víťazstvo Lorenza Fortunata z tímu EOLO-Kometa. Egan Bernal (INS) v ružovom drese navýšil náskok na svojich konkurentov. Ožil Simon Yates (BEX), ktorý sa posnul na druhé celkové miesto, 1:33 min za Bernala.

Egan Bernal Giro d'Italia 2021
Egan Bernal na Zoncolane © Fabio Ferrari/LaPresse

nedeľa 23. mája 2021
Dĺžka
: 147 km
Profil: kopcovitý, 1500 nastúpaných výškových metrov
Štart: 13:15, Grado
Predpokladaný dojazd: ~17:00, Grado

15. etapa Giro 2021 live – vysielanie naživo:

15. etapa Giro d’Italia 2021 trasa

Z Benátskeho zálivu a mestečka Grado sa pelotón presunie na severovýchod, do Slovinska. Prichystaná je jednoduchšia klasikárska etapa s koncom v pohraničnom meste Nova Gorica, taliansky Gorizia. Finišuje sa v talianskej časti, ktorá sa po Druhej svetove vojne ocitla na jednej strane hraníc. Vo vtedajšej Juhoslávii sa tak muselo postaviť nové mesto – Nova Gorica. Staršej časti dominuje hrad postavený na kopci. Mestá boli počas Studenej vojny, rozdelené múrom. Išlo o hranicu medzi Západom a Východom.

Panorama Gorizia (tramonto)

15. etapa Giro d’Italia 2021 – profil

15. etapa Giro d'Italia 2021
15. etapa Giro d’Italia 2021. zdroj: giroditalia.it

Z Grada pri lagúne Marango sa cez prímorský prírodný úkaz prejde smerom na sever. Vo vnútrozemí si najprv na jazdcov počká malý, nekategorizovaný kopček Monte San Michele. V Mariano del Friuli 52 km po štarte sa prejde cez šprintérsku prémiu.

Krátko nato sa prichádza na okruh, ktorý sa počas dňa prejde trikrát, s jediným stúpaním dňa Gornje Cerovo (1,7 km – 8.5%). To sa kompletne prejde v Slovinsku. Ide o strmú a krátku prekážku, po ktorej nasleduje falošná rovina, zjazd a opätovný príchod do Talianska po rovine.

17 km pred cieľom sa Gornje Cerovo prejde poslednýkrát, nasleduje príchod do slovinskej Novej Gorice cez krátke stúpanie o 1 km so sklonom 5,9%. Nachádza sa v posledných štyroch kilometroch. Po kilometrovom zjazde a dvojkilometrovej rovine jazdci etapu ukončia v Taliansku.

Posledný kilometer v Gorizii má najprv v sebe falošnú rovinku a klesanie na kockovej ceste. V posledných 500 metroch je na programe ostrá pravotočivá zákruta a rovinatý rýchly cieľ.

zdroj: giroditalia.it

Bodovacia súťaž o cyklámenový dres pred 15. etapou:

Poz.JazdecTímČas
1Peter SaganBORA-hansgrohe135
2Giacomo NizzoloAssos-Qhubeka126
3Davide CimolaiIsrael Start-Up Nation113
4Fernando GaviriaUAE Team Emirates110
5Elia VivianiCofidis86

Body v cieli etapy
-25, 18, 12, 8, 6, 5, 4, 3, 2, a 1 bod pre prvých 10 jazdcov v cieli

Body na šprintérskej prémii (52,7 km po štarte)
-12, 8, 6, 5, 4, 3, 2 a 1 bod pre prvých 8 jazdcov na prémii

15. etapa Giro d’Italia 2021 favoriti

Predposledná nedeľa Gira je skôr tranzitná, je umiestnená medzi dvoma kľúčovými vrchárskymi etapami. V sobotu sa končilo na Monte Zoncolona, v pondelok je na programe Passo Fedaia, Passo Pordoi a Passo Giau.

Etapa sa môže skončiť dvojako. Buď sa nenájde tím, ktorý by stíhal skorý únik dňa a po ôsmykrát sa na Gire bude radovať brejk. Alebo osud etapy zoberú do rúk tímy ako BORA – hansgrohe a Israel Start-Up Nation, a únik na trase smerujúcej hore a dole dostihnú. Vtedy môže nastať víťazstvo šprintéra, alebo sa na krátkom stúpaní podarí úspešný neskorý útok.

Peter Sagan na čele odolných šprintérov

Ak by sa finišovalo v hromadnom šprinte, netreba sa pozerať na nikoho iného ako Petra Sagana. Slovák už svoju výhru na Gire má, navyše je poháňaný cyklámenovým dresom. Uvidíme, ako sa Bora postaví k etape. Stíhanie úniku môže by zbytočné míňanie silami domestikov vrchára Emanuela Buchmanna.

Peter Sagan vyniká v podobných technických finišov so stúpaniami. Ak by sa do cieľa dostal v prednej skupine, niet jazdca, ktorý má viac skúseností s podobnými závermi.Všetko tak bude závisieť na taktickom prístupe jeho tímu.

Nemecký tím môže nechať pracovať iné celky – čo ak by sa opakovala situácia z tretej etapy? Nikto iný by nepomohol a vo finále by Sagan prišiel o etapu i cenné body. Pri pasivite Bory by únik bol voľný a cyklámenový dres by bol s istotou zachránený. V prípade, že by sa do toho oprel jeden z tímov ako Cofidis alebo UAE, je povinnosťou Bory čo najviac zvýšiť tempo a oslabiť Vivianiho a Gavíriu.

Peter Sagan, 12. etapa Giro 2021
Peter Sagan. Luca Bettini/BettiniPhoto©2021

Vyzvať jazdca Bory môže Fernando Gavíria (UAE), ktorého Sagan porazil vo svojej víťaznej 10. etape. Kolumbijčan je na kopcoch veľmi dobrý a zatiaľ bol vyrovnaný. Chýba mu však rýchlosť, ktorú stratil v zložitých dvoch rokoch poznačených dvojitou nákazou koronavírusom.

reakcie Giro d’Italia 2021
Fernando Gavíria a Peter Sagan v cieli 10. etapy. ©Marco Alpozzi/LaPresse

Davide Cimolai (ISN) je stále v hre o cyklámenový dres, rovnako ako aj Gavíria. Talian je však asi najlepším na podobných stúpaniach, vie ich bez problémov prežiť a v závere má silný šprint. Na tomto Gire bol viackrát blízko víťazstvu, ale vždy sa našiel niekto lepší. V 3. etape bol lepší ako Sagan, ale to sa pred ním radoval Van der Hoorn z úniku.

Davide Cimolai. © Massimo Paolone/LaPresse

Dobré stúpal Elia Viviani (COF), ktorý stále hľadá dôležité víťazstvo po slabej sezóne 2020. Max Kanter (DSM), Patrick Bevin (ISN) alebo Andrea Pasqualon (IWG) sú ďalšími šprintérmi na zozname. Z pretekov odstúpil Giacomo Nizzolo (TQA).

Únik má taktiež šancu

Ak by sa nenašla v pelotóne spolupráca, početné stúpanie sľubujú dostatok priestoru pre úspešný únik. Jan Tratnik (TBV) sa v predošlej etape vyšťavil na Monte Zoncolan. Slovinec má blízky vzťah k Novej Gorici, kde často trénuje a pôsobil v miestnom klube. Uvidíme, akú daň si vypýtalo jeho silné druhé miesto v sobotu.

Jan Tratnik
Jan Tratnik. zdroj: twitter.com/BahrainVictorious

Držiteľ vrchárskeho dresu Geoffrey Bouchard (ACT), Rudy Molard (FDJ), Nikias Arndt (DSM), Luis Leon Sanchez (AST), Thomas De Gendt (LTS), Ruben Guerreiro (EFN), Alessandro Covi (UAE) alebo Nikias Arndt (DSM) sú len niektoré mená, ktoré sa možno pokúsia dostať do úniku dňa.

Alberto Bettiol (EFN), Diego Ulissi (UAE), Joao Almeida (DQT), Tony Gallopin (ACT), Mikkel Honoré (DQT), Rémi Cavagna (DQT) sa môžu pokúsiť o neskorý útok na poslednom krátkom stúpaní.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár