18. etapa Giro d’Italia: Stelvio opäť nadeľovalo. Kelderman prežil očistec, no je v ružovom

Giro d'Italia 2020

zdroj: twitter.com/giroditalia

18. etapa Giro d’Italia priniesla poriadny boj. Útok na vedúceho muža pretekov bol úspešný a do ružového sa po dnešku obliekol Wilco Kelderman (SUN). Ten to dnes zvládol s odretými ušami a prežil si doslova očistec. Jeho odstup na dnešného víťaza a tímového kolegu Jaya Hindleyho (SUN) našťastie stačil.

18. etapa Giro d’Italia 2020 je najťažšou v tomto ročníku. Obsahuje hlavne kultové stúpanie Passo dello Stelvio, po ktorom na jazdcov počká ešte tvrdé kopcovité finále. Kvôli zmenám v 20. etape tak ide o najdôležitejší vrchársky bod pretekov, kde už sa určite bude musieť útočiť. Do etapy vstupuje v ružovom mladý Portugalčan Joao Almeida (DQT). Z druhého miesta však bude určite útočiť Kelderman (SUN) a jeho hlavný domestik Hindley (SUN), ktorý je zároveň tretím mužom celkového poradia..18. etapa Giro d’Italia 2020 – profil:

18. etapa Giro d'Italia 2020
18. etapa Giro d’Italia 2020. zdroj: giroditalia.it

Almeida 15. deň v ružovom:

Priebeh 18. etapy Giro d’Italia:

Prvé stúpanie Campo Carlo Magno

Do prvého stúpania dňa išiel cely pelotón. Maximum bodov si na vrchole Campo Carlo Magno pripísal Ruben Guerreiro (EFD) a priblížil sa modrému dresu v Miláne. Jeho najväčší súper Giovanni Visconti (Vini Zabù – KTM) totiž do etapy nenastúpil. V zjazde sa oddelila šestica jazdcov a vypracovala si drobný náskok. Ten sa dostal cez minútu a rysoval sa nám únik dňa. V skupine boli Filippo Ganna (INS), Thomas De Gendt (LTS), Daniel Navarro (ISN), Dario Cataldo (MOV), Fabio Felline (AST) a Stéphane Rossetto (COF).Passo Castrin

Pri nájazde na Passo Castrin útok doplnila ďalšia štvorica jazdcov – Ben Swift (INS), Ben O´Connor (NTT), Hector Carretero (MOV) a Alessandro Tonelli (Bardiani-CSF-Faizanè). Desiatka jazdcov sa odpútala od pelotónu na 1 minútu. Tím EF Education však nerad videl v úniku Thomasa De Gendta (LTS) a tlačil pelotón bližšie a bližšie k úniku. Americký tím však prestal mrhať silami a náskok vyskočil na takmer 3 minúty. Oprate však prebral tím Sunweb a zase náskok klesal. Úvod etapy tak bol ako na hojdačke. Do čelnej skupiny sa medzičasom dostalo ďalších 6 jazdcov a rozšírili tak počet na 16 cyklistov. Na vrchole bol ako prvý Thomas De Gendt (LTS) a pripísal si 40 bodov do vrchárskej súťaže.


Passo dello Stelvio

Pri nájazde na legendárne Passo dello Stelvio bol únik 3 minúty od hlavného balíka. Skupiny sa začali ihneď triediť, tempo v skupine favoritov diktoval Chad Haga (SUN). V úniku to ťahali jazdci NTT, oskákala to tretina ľudí. Keďže sa rozostup medzi skupinami zmenšoval, vzal za to v posledných dňoch nesmrteľný Ben O´Connor (NTT). V skupine favoritov bol v problémoch Pozzovivo (NTT), skúsený Talian odpadol. Almeida (DQT) i Majka (BOH) mali taktiež na mále, na konci skupiny viseli doslova za oči. 10 kilometrov pred vrcholom Stelvia definitívne odpadol ružový muž. Kelderman (SUN) sa tak dostal virtuálne do čela.Masaker pokračoval i naďalej. Zo skupiny favoritov ostala iba štvorica jazdcov – Hart (INS), Dennis (INS), Kelderman (SUN) a Hindley (SUN). Prekvapujúco však Keldermann nestačil a odpadol 8 kilometrov pred vrcholom. Trojica o niečo neskôr pohltila O´Connora (NTT). Ten sa ihneď prepadol a nestačil tempu. Na vrchole bol ako prvý Rohan Dennis (INS), 40-sekúnd neskôr bol virtuálny vedúci muž. Almeida (DQT) strácal vyše troch minút.

Laghi di Cancano

Na začiatku stúpania sa začal lámať Wilco Kelderman (SUN), nechal sa pohltiť Bilbaom (TBM) a Fuglsangom (AST). Na vedúcu trojicu strácali necelé dve minúty. Holanďan však úplne odpadol a ušla mu i spomínaná dvojica. 9 kilometrov pred cieľom skončila práca Rohana Dennisa (INS). Zvesil nohy, no urobil dnes obrovský kus práce pre Harta (INS). Kelderman (SUN) sa však oklepal a srdnato bojoval. Svojim tempom držal rozostup pod dve minúty na čelo a tým pádom šancu na ružový dres. Skvelý deň mal i Pello Bilbao (TBM), nenápadne sa približiloval čelu pretekov. Napokon si to ale rozdali Hart (SUN) a Hindley (SUN). Druhý menovaný pošetril viac síl a v koncovke to využil na maximum. Peter Sagan (BOH) dorazil so stratou 47 minút a limit splnil s 20 minútovou rezervou.


Záverečný dojazd:

Zmeny v celkovom poradí

Dnes sa prezliekalo a do čela sa konečne dostal Wilco Kelderman (SUN). Skvelú prácu Sunwebu odniesli viacerí jazdci. Veľký posun zaznamenal i Jay Hindley (SUN) a Tao Hart (INS). Do elitnej desiatky sa dostal i Jakob Fuglsang (AST). Dobrý deň mal i Pello Bilbao (TBM).

18. etapa Giro d’Italia – výsledky:

1.Jai Hindley (Aus)SUN06:03:03
2.Tao Geoghegan Hart (GBr)INS
3.Pello Bilbao (Spa)TBM00:00:45
4.Jakob Fuglsang (Den)AST00:01:25
5.Wilco Kelderman (Ned)SUN00:02:18
6.Patrick Konrad (Aut)BOH00:04:04
7.Joao Almeida (Por)DQT00:04:51
8.Vincenzo Nibali (Ita)TFR
9.Hermann Pernsteiner (Aut)TBM
10.Fausto Masnada (Ita)DQT00:04:55

Giro d’Italia – priebežné poradie:

1.Wilco Kelderman (Ned)SUN77:46:56
2.Jai Hindley (Aus)SUN0:00:12
3.Tao Geoghegan Hart (GBr)INS0:00:15
4.Pello Bilbao (Spa)AST0:01:19
5.Joao Almeida (Por)DQT0:02:16
6.Jakob Fuglsang (Den)AST0:03:59
7.Patrick Konrad (Aut)BOH0:05:40
8.Vincenzo Nibali (Ita)NTT0:03:52
9.Fausto Masnada (Ita)DQT0:06:46
10.Hermann Pernsteiner (Aut)TBM0:07:23


Zdroj: giroditalia.it

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár