Američan obral pelotón o triumf v 4. etape Okolo Dánska

Colin Joyce Okolo Dánska 2021

zdroj: twitter.com/Rally_Cycling

Američan Colin Joyce (Rally Cycling) vyhral 4. etapu Okolo Dánska 2021. Pred poslednou etapou preteky vedie Remco Evenepoel (:dqt:). Belgičan by mal v záverečnej časovke potvrdiť celkové víťazstvo.

27-ročný pretekár Joyce bol celý deň v úniku, spolu s kolegami udržali pelotón za sebou. Na zvlnenej trase z Holbæk do Kalundborg dlhej 188 km v piatok šprintoval o triumf únik.

Osem mužov sa po desiatich kilometroch ocitlo vpredu. Boli to:

Aaron van Poucke (Sport Vlaanderen-Baloise), Martin Salmon (DSM), Emil Toudal (BHS PL Beton Bornholm), Anders Foldager (Landsholdet), Sebastian Nielsen (Restaurant Suri Carl Ras), Nickolas Zukowsky, Colin Joyce (Rally) a Mads Østergaard (ColoQuick).

Náskok úniku bol maximálne tri minúty. Pelotón kontrolovali tím Deceuninck – Quick-Step. Do šprintu sa chceli dostať tímy Qhubeka NextHash, Jumbo-Visma a tak v polovici etapy pridali.

75 km pred cieľom bol náskok úniku už len na hranici 1:30. Po niekoľkých kolách v cieľovom meste ostali vpredu už len Joyce, Nielsen, Salmon, Van Boucke a Østergaard. Z pelotónu sa k nim šikovným útokom pridal Magnus Bak Klaris (Team PostNord).

V poslednom kole dlhom 20 km chcela zaútočiť dvojica z Bardiani-CSF-Faizanè, ale útok iba zmenšil pelotón a neskôr bol pár pohltený. Hlavná skupina strácala menej ako minútu, pracoval tím Deceuninck – Quick-Step, ale jazdci v úniku dobre spolupracovali.

11 km pred koncom z hlavného poľa zaútočil Søren Kragh Andersen (Team DSM). Nikto mu však nedaroval priestor. Keď bol dostihnutý, kooperácia v pelotóne prestala fungovať. Čakalo sa na ďalší ťah či udanie tempa. Nezmenil to ani útok Madsa Pedersena (:tfr:).

Únik mal etapu vo vrecku.

Joyce má etapu, Nizzolo prvý z pelotónu

Vpredu sa šprintovalo. Špurt rozbehol skoro Van Poucke, za ním nasledoval Salmon. Všetky nástupu si však pokryl Joyce z Rally Cycling a 100 metrov pred cieľom sa dostal na vzduch. Vyhral svoje tretie profesionálne preteky – v roku 2016 zvíťazil v etape na Tour of Alberta, o dva roky na Arctic Race of Norway. Tentokrát sa mu opäť darilo v severskej krajine, v Dánsku.

Pre americký projekt Rally Cycling ide vo výživné obdobie. Tri etapy vyhrali na prebiehajúcom Okolo Portugalska, prvý triumf v sezóne získali na Pro pretekoch Okolo Turecka. Teraz opäť vyhrali v druhej najvyššej kategórii Pro na Okolo Dánska.

Šprint pelotónu o siedme miesto vyhral Giacomo Nizzolo (:tqa:), ôsmy skončil Mads Pedersen (:tfr:). Deviate miesto bral Mark Cavendish (:dqt:), ktorý z Dánska odíde bez triumfu.

V pelotóne bezpečne finišoval Remco Evenepoel, ktorého od víťazstva na podujatí delí len 11-kilometrová časovka v sobotu.