4. etapa Okolo Katalánska 2021: Trojica jazdcov Ineosu na čele poradia

Okolo Katalánska 2021
chaves

zdroj: twitter.com/GreenEDGEteam

4. etapa Okolo Katalánska 2021 bola kráľovskou 100. ročníka. Vyhral ju Esteban Chaves (BEX). Adam Yates (INS) sa udržal na čele celkového poradia a je na najlepšej ceste v nedeľu ovládnuť preteky. Na pódiu ho dopĺňajú Richie Porte (INS) a Geraint Thomas (INS).

V piatok je na programe kopcovitá etapa s kopcom Port de Montserrat (7,8 km 6,6%), po ktorom príde zjazd do cieľa.

Ako prebehla 4. etapa Okolo Katalánska 2021?

Najťažšia etapa

Tento rok ešte podobne náročná etapa v cyklistickom kalendári nebola. Port de Toses (9,3 km – 6,6%) a Port d’El Cantó (24,7 km – 4,4%) si nohy počas dňa zapamätali. Potom si na najlepších počkalo Port Ainé s 18,7 km a 6,6%. Celkovo sa prešlo 168,5 km a až 3980 výškových metrov. Cieľ sa zároveň nachádzal v nadmorskej výške 1959 metrov nad morom. Port Ainé je lyžiarske stredisko v Pyrenejách.

Profil: 4. etapa Okolo Katalánska 2021:

4. etapa Okolo Katalánska 2021
4. etapa Okolo Katalánska 2021. zdroj: voltacatalunya.cat

Tvrdý boj o únik

Na severozápade Katalánska bolo pekné počasie, v dolinách aj 17 ºC, čo sa s výstupom do hôr zmenilo. Do etapy nezasiahli viacerí pretekári. Chýbal dôležitý muž z Jumbo-Visma George Bennett (TJB), Domen Novak (TBV), ale aj vrchári s možnosťou dobrého výsledky Jai Hindley (DSM) a Ilnur Zakarin (Gazprom RusVelo). V pretekoch ostalo 158 jazdcov.

Keže začiatok bol do kopca, už od prvého kilometra sa chceli viacerí oddeliť. Prvú šprintérsku prémiu si vybral víťaz prvej etapy Andreas Kron (LTS), ale jemu, ani ostatným nebolo hneď dovolené uniknúť. Na stúpaní Port de Toses bol pelotón dosť roztrieštený a prebiehal súboj o pozície.Už približne tretina pelotónu zaostávala a jej cieľom bolo dnes sa dostať do cieľa v časovom limite. Medzi nimi bol aj Peter Sagan (BOH).

Počas dňa postupne etapu vzdali: Elissonde (TFR),  Evans (IWG), Kron (LTS) alebo mladý Čech Karel Vacek (TQA).

Na čele 12 jazcdcov, Ineos pracuje

Až tri kilometre pred vrcholom Port de Toses sa odhodal na útok Thomas De Gendt (LTS).Spolu s ním sa na čele ocitli Lennard Kämna (BOH), Koen Bouwman, Antwan Tolhoek (TJB), Juan Pedro Lopez (TFR), Clément Champoussin (ACTň, Rigoberto Urán (EFN), Sergio Samitier, Antonio Pedrero (MOV), Attila Valter (FDJ), Joe Dombrowski (UAE) a Louis Meintjes (IWG).

Na špici pelotónu sa usadil INEOS Grenadiers s lídrom Yatesom. Najnebezpečnejším jazdom v úniku bol Nemec Kämna, ktorý v celkovom poradí strácal len 1:33 min a britský tím bol v pozore. V doline 85 km pred koncom mal únik náskok iba 1:30 a vyzeralo to, že predná skupina dnes nedosiahne úspech.

Na Port d’El Cantó prvý Kämna

Druhé stúpanie dňa začalo 62 km pred cieľom a 12 jazdcov malo náskok troch minút. Ako prvý zo skupinky odpadol De Gendt, pričom skoro na stúpaní zaútočil Kämna. Jazdec BORA – hansgrohe bol v dnešnej etape až príliš odhodlaný a pokračoval. Jednak svojou prítomnosťou v skupine znemnožnil úspech jeho kolegom v úniku, napokon sa vydal na dlhú sólovú jazdu. Na konci stúpania mal náskok 1:20 na zvyšok úniku a až 3:50 min na pelotón, ktorý stále viedol Ineos.

Port Ainé

Na začiatku cieľového stúpania mal mladý Nemec náskok 2 minúty. Prvé kilometre boli prudké a to sa podpísalo veľkým dielom. Po štyroch kilometroch bol dostihnutý a jeho sen tak skončil. V tento moment bolo približne 40 jazdcov v hlavnej skupine. Po chvíľach pohody prišiel útok Kruijswijka (TJB), no po kilometri skončil. Holanďan sa odpálil a následne nestíhal tempu skupiny vedenej silným Ineosom.

Rozhodujúci útok

7 kilometrov pred cieľom prišiel rozhodujúci nástup. Esteban Chaves (BEX) už včera vyzeral veľmi dobre a dnes to len potvrdil. Meter za metrom si vypracoval náskok 15 sekúnd. Ten udržiaval na konštantej veľkosti, 750 metrov pred cieľom mal dokonca 20 sekúnd a vyzeralo to skvelo pre Kolzmbíjčana. Po dvoch rokoch si tak šiel pre víťazstvo na World Tour pretekoch. Za nim Ineos iba udržiaval pozície a bolo jasné, že 31-ročný cyklista bude oslavovať. Adam Yates (INS) udržal celkové prvenstvo, naopak stratil Joao Almeida (DQT). Ten sa zlomil niekoľko stoviek metrov pred páskou. V prvej trojke celkového poradia tak máme trojicu jazdcov Ineosu.

Víťaz

Výsledky: 4. etapa Okolo Katalánska 2021

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár