5. etapa Okolo Romandie 2021: Zadosťučinenie pre Cavagnu, ale aj pre Thomasa

Okolo Romandie 2021
5. etapa Okolo Romandie 2021

Etapové preteky Okolo Romandie 2021, na ktorých štartovali všetci traja slovenskí cyklisti v kategórii World Tour, skončili 2. mája etapou pravdy. Na programe totiž ako 5. etapa bola 16-kilometrov dlhá časovka jednotlivcov v meste Fribourg. Preto celkové poradie sa otriasalo v základoch.

Najrýchlejšie ňou preletel Francúz Remi Cavagna (:dqt:). V celkovom poradí došlo k viacerým veľkým zmenám, no tou najvýraznejšou bolo prezliekanie žltého dresu. Ten už nadobro patrí Britovi Thomasovi Geraintovi (:ins:), ktorý dnes išiel taktiež fantasticky. Vyhral však aj kvôli tomu, že Michael Woods (:isn:), cyklista, ktorý vstupoval do dnešnej časovky v pozícii lídra, stratil na Brita takmer minútu. Peter Sagan skončil 71. so stratou viac ako dve minúty.

Image

Ako sa vyvíjala situácia?

Dnes síce vo Švajčiarsku nepršalo, no napriek tomu sa našli na trati cyklisti, ktorí si dnešnú etapu zvolili za tréningovú. To sa, samozrejme, nedá povedať o špecialistoch na boj proti chronometru, akými sú Remi Cavagna (:dqt:), Stefan Bissegger (:efn:), Rohan Dennis (:ins:) či úradujúci majster sveta v tejto disciplíne Talian Filippo Ganna (:ins:). Toto kvarteto dnes začalo bojovať s vetrom o trochu skôr, nakoľko nefigurovali vysoko v celkovej klasifikácii. V cieli z nich však zažiaril iba víťaz Remi Cavagna a druhý Stefan Bissegger.

Zdá sa, že dnes si „Pippo“ Ganna spoločne s Rohanom Dennisom (10. miesto) nevybrali práve najlepší deň. Do úvahy však prichádza aj šetrenie síl na nadchádzajúce Giro. (Predsa len vyhrať časovku na domácej grandtour je prestížnejšie ako vyhrať časovku na etapových pretekoch.)

Postupne ako čas plynul, ubúdalo jazdcov v priestore štartovacej rampy. Každý bol zvedavý, ako zajazdí trať víťaz Tour de France 2018 Thomas Geraint (:ins:), či po včerajšom, do istej miery nepochopiteľnom, páde bude mať dostatok síl na ohrozenie Michaela Woodsa (:isn:), ktorý si pred dnešnou etapou neveril.

Image

Thomas Geraint však akoby v sedle časovkárskeho špeciálu zabudol na včerajšiu smolu a na každom medzičase útočil na najrýchlejší čas. V závere mu síce trochu došli sily, ale stačilo to na priebežné tretie miesto. V tom čase Michael Woods  ešte len bojoval v posledných kilometroch. Napriek tomu už každý vedel, že dnešok si Michael nezapíše za klobúk. V cieli totiž stratil na víťaza až minútu a desať sekúnd. To v prepočte na celkovú klasifikáciu znamenalo, že Thomas Geraint sa stal ďalším víťazom pretekov Okolo Romandie.

Umiestnenia Slovákov

Peter Sagan (BOH) Skončil na 71. mieste so stratou viac ako dve minúty. Jeho starší brat Juraj Sagan (BOH) zas na 113. mieste so stratou necelé štyri minúty. Erik Baška (BOH) ešte pred etapou opustil pelotón jazdiaco vo Švajčiarsku.

5. etapa Okolo Romandie 2021: celkové poradie

Preteky Okolo Romandie 2021 teda vyhráva Thomas Geraint o 28 sekúnd pred tímovým kolegom Richie Portem. Michael Woods klesá na piatu priečku. Top 10 uzatvára Wilco Kelderman (BOH).

01 Geraint Thomas INEOS Grenadiers17:59:57500