7. etapa Tour de France 2021 preview: Dlhšiu už nenájdeme

Tour de France 2021
7. etapa Tour de France 2021

zdroj: Benh LIEU SONG (+foto, filter)

Dlhší deň na Tour by sme našli v roku 2000. Práve 7. etapa Tour de France 2021 s 249 kilometrami je pomyselným novým blokom pretekov, keď sa o slovo prihlásia lídri na celkové poradie. Súboj o etapový vavrín by však konečne mal zviesť aj únik.

piatok 2. júla 2021
Dĺžka
: 249,1 km
Profil: kopcovitý, 3120 nastúpaných výškových metrov
Štart: 11:15, Vierzon
Predpokladaný dojazd: ~17:22, Le Creusot

7. etapa TdF 2021 live prenos – vysielanie v TV

7. etapa Tour de France 2021 – trasa

Podobné etapy sa z francúzkskej Grand Tour postupne vytrácajú a museli by sme sa pozerať až do roku 2000, aby sme našli o dva kilometre dlhšiu etapu. V druhej polovici ponúka niekoľko výbušných stúpaní kratších ako 5 kilometrov vo vysočine Morvan. Pravdepodobný scenár je úspešný únik, ale finále je vhodné pre výbušných vrchárov a puncheurov, aby na svojich konkurentov našli nejaké sekundy.

Štartovacie mesto Vierzon je prvýkrát na Tour. Z neho sa bude pokračovať naprieč stredom Francúzska na východ. Prejde sa cez množstvo historických miest, ale aj cez národný park Morvan – pohorí, ktoré definuje posledných kopcovitých 40 km. Cieľové mesto Le Creusot má 20-tisíc obyvateľov, Tour vidí tretíkrát.

7. etapa Tour de France 2021 – profil

7. etapa Tour de France 2021
7. etapa Tour de France 2021. ©A.S.O. / letour.fr

Prvých 150 kilometrov predlhej etapy je rovinatých. Po 115 km príde na rad prvá šprintérska prémia, ktorú by si mal zobrať únik. Predpokladáme, že v piatok uvidíme naozaj prvý veľký brejk na pretekoch.

88 km pred cieľom sa začne stúpať na prvý kopec etapy, odvtedy sa to bude už len sťažovať. Côte de Château-Chinon (3,2 km – 5.3%) posunie jazdcov pod najvyššiu prekážku dňa – Côte de Glux-en-Glenne (2,6 km – 4,2%). Nasleduje dlhý ťahavý zjazd do kotliny, aby sa po prekonaní hranice 200 kilometrov začalo opäť stúpať na rozhodujúcu trojicu dňa.

Côte de la Croix de la Libération (4,6 km – 5,3%) vrcholí 35 km pred cieľom, po ňom nasleduje technický zjazd a tvrdé stúpanie Signal d’Uchon (5,7 km – 5,7%) ohodnotené druhou kategóriu. Navyše, na jeho vrchole sa rozdáva 8 – 5 – 2 sekundy pre prvých troch jazdcov. Ak už vpredu nebude únik s jazdcami mimo celkového poradia, útoční jazdci z top 10 by radi niečo získali.

Na záver je prichystaný malý Côte de la Gourloye (2,4 km – 5,3%) v posledných ôsmich kilometroch. Finišuje sa na kilometrovom stúpaní, takže môžeme sa dočkať aj napínavého špurtu malej skupinky.

Počasie

24 ºC a slnečné počasie, bez vetra.

7. etapa Tour de France 2021 – favoriti

Mathieu van der Poel 2. etapa Tour de France 2021
Mathieu van der Poel. © A.S.O./Charly Lopez

Keďže Mathieu van der Poel bude chcieť udržať svoj žltý dres čo najdlhšie, nemal by s tímom tlačiť na pílu a stíhať únik. Už niekoľko silných borcov stráca niekoľko minút v celkovom poradí a môže byť im dopriata voľnosť na ceste. Etapa je dlhá na to, aby bola kontrolovaná iba pár tímami.

Preto je pravdepodobnosť víťazstva úniku vyššia ako triumf niekoho z hlavných favoritov.

Kto z úniku?

Chaotické úvodné etapy a zničujúca časovka sa postarali o to, že dosť veľa vrchárov má už iba jeden cieľ – buď pomôcť tímu, alebo sa postarať o osobný úspech etapovým víťazstvom. Taktiež sa zajtra rozdáva veľké množstvo bodov do vrchárskej súťaže, takže na pozore bude Ide Schelling (BOH).

Michael Woods (ISN) je veľmi pozadu, ale Kanaďan je zato na krátkych kopcoch jedným z najlepších na svete. Guillaume Martin (COF), Warren Barguil (Arkéa-Samsic), Simon Yates (BEX), Dylan Teuns (TBV), Nans Peters (ACT), Emanuel Buchmann (BOH), Valentin Madouas (FDJ), Alejandro Valverde (MOV) alebo Emanuel Buchmann (BOH) sa na preteky vydali s cieľom vyhrať etapu, v siedmom dni sa im naskytá prvá príležitosť. Austrálčan Ben O’Connor (ACT) je niekde na pomedzí medzi bojovaním o vstup do top 10, alebo absolútnou voľnosťou. Pred pár dňami spadol Tiesj Benoot (DSM), ktorý už podobné etapy vo svojej kariére vyhral, napríklad na Paríž – Nice 2021.

Matej Mohorič
Matej Mohorič. @KZS/ Aleš Fevžer @TeamBahrainVictorious

V pohotovosti je určite aj majstri únikov Matej Mohorič (TBV), Thomas De Gendt (LTS), alebo jeho mladšia verzia Brent Van Moer (LTS). I Michael Valgren (EFN) alebo Magnus Cort (EFN) by nepohŕdli naskytnutou príležitosťou.

V love za bodmi do šprintérskej súťaže sa do úniku môžu dostať šprintéri Sonny Colbrelli (TBV) a Michael Matthews (BEX), ktorí u vo veľkej vrchárskej forme. Uvidíme, či etapa nebude až príliš náročná pre Petra Sagana (BOH). Ak chce Slovák myslieť na bodovací dres, mal by sa v podobných etapách dostávať do únikov. V piatej etape je však prístup ku prémii pomerne jednoduchí a určite o tom vedia aj jeho konkurenti ako Mark Cavendish alebo Nacer Bouhanni.

Celkové poradie pred 7. etapou TdF

01Mathieu van der PoelAlpecin-Fenix20:09:17
02Tadej PogacarUAE Team Emirates+ 08
03Wout Van AertJumbo-Visma+ 30
04Julian AlaphilippeDeceuninck-Quick Step+ 48
05Alexey LutsenkoAstana-Premier Tech+ 01:21
06Pierre LatourTeam TotalEnergies+ 01:28
07Rigoberto UranEF Education-NIPPO+ 01:29
08Jonas VingegaardJumbo-Visma+ 01:43
09Richard CarapazINEOS Grenadiers+ 01:44
10Primoz RoglicJumbo-Visma+ 01:48

Z jazdcov na celkové poradie je na podobných profiloch vždy útočný majster sveta Julian Alaphilippe (DQT), ktorý by mal po nevydarenej časovke začať opäť získať sekundy k dobru.

Julian Alaphilippe a Wout van Aert útočia. © LaPresse – Fabio Ferrari

Lenže krátke (a vlastne hocijaké) kopce sú v krvi Tadeja Pogačara (UAE), ktorý je v pole position celkového poradia. Cieľom 22-ročného Slovinca ešte pravdepodobne nebude zmocnenie sa žltého dresu, lebo s tým sa na jeho (nie práve najsilnejší) tím UAE položí väčší tlak. Môže si tak pohodlne strážiť napríklad útoky Mathieu van der Poela (Alpecin-Fenix) pre ktorého je to etapa ako stvorená.

Aj Wout van Aert (TJB) má šancu na dobrý výsledok v etape, ale osobné úspechy by mal dať bokom. Najdôležitejšie bude udržanie doudieraného Primoža Rogliča (TJB) a perspektívneho Jonasa Vingegaarda (TJB) bezpečne v skupine.

Útoky na posledných troch stúpaniach by mal vyskúšaž celkovo deviaty Richard Carapaz (INS). Kopce sú pre neho jedinou príležitosťou, ako získať 1:36 na Pogačara naspäť. Profil však sedí i jazdcom ako Alexej Lucenko (AST), David Gaudu (FDJ), Jakob Fuglsang (AST) alebo Vincenzo Nibali (TFR).

7. etapa TdF 2021 – favoriti

★★★★ Woods
★★★ Mohorič, Izagirre, Cort
★★ Alaphilippe, Van der Poel, Pogačar, Van Aert
★ Lucenko, Matthews, Schelling, Konrad, De Gendt, Fuglsang

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár