9. etapa Vuelta 2020: Bennett penalizovaný, Ackermann vyhral

Vuelta a España 2020
Ackermann

zdroj: twitter.com/uae_tour

9. etapa La Vuelta 2020 mala rovinatý charakter a tak skončila hromadným šprintom. V ňom bol najrýchlejší Sam Bennett (DQT) v rýchlostnom súboji s Pascalom Ackermannom (BOH). Potom sa však ukázalo, že Bennett porušil pravidlá, keď si pomohol ramenami pri vytváraní pozície a bol penalizovaný. Nemec Ackermann tak získal svoju prvú etapu na Vuelte. Richard Carapaz (INS) stále vedie celkovú klasifikáciu. Má náskok 13 sekúnd nad Primožom Rogličom (TJB).


9. etapa La Vuelta 2020 – profil:

9. etapa La Vuelta 2020 mala 157,7 km. Začala pri vojenskej základni Cid Campeador pri Castrillo del Val na severe Španielska v regióne Burgos. Cieľ prišiel po rovinatých, mierne zvlnených, kilometroch v Aguilar de Campoo na pomedzí regiónov Kastília a León. Neskoré októbrové počasie dnes na pomery prialo cyklistike, bolo pekne. V závere fúkalo jazdcom do čela, ale do rýchlosti 7 km/h.

9. etapa Vuelta a Espana 2020
9. etapa Vuelta a Espana 2020. zdroj: lavuelta.es

Carapaz v červenom drese po vrchárskej etape:

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa INEOS Grenadiers (@ineosgrenadiers),

Monotónny pokojný priebeh

Išlo o klasickú rovinatú etapu. Skorý únik dňa nemal veľkú šancu ani motiváciu bojovať zo všetkých síl, keďže sa na trase nachádzala iba jediná šprintérska prémia. Z ustálenej dvojice na čele Juan Felipe Osorio (Burgos BH) a Aritz Bagues (Caja Rural – Seguros RGA) si ju zobral posledný menovaný.

Kontrolované tempo zaručilo dostihnutie dvojice 22 km pred koncom.

Na čele sa držali väčšinou šprintérske celky, najmä ten s najväčším favoritom Samom Bennettom – Deceuninck – Quick Step.

Škaredý pád Saéza, na zemi aj Ackermann

106 km pred koncom spadol Hector Saéz (Caja Rural – Seguros RGA). Bol to ťažký pád, ale Španiel sa našťastie postavil a po krátkom čase strávenom pri tímovom vozidle pokračoval. Jeho prilba však bola rozbitá a každému to ukázalo, aká dôležitá ochrana to je.

S nim spadol aj druhý najväčší šprintérsky favorit etapy Pascal Ackermann (BOH). Nemec však okamžite pokračoval, aby zasiahol do boja o víťazstvo. Na asfalte bol dnes aj Dorian Godon (ALM), ale štvrté odstúpenie z tímu AG2r z toho nebolo.

V posledných 20 km musel bicykel meniť dvojnásobný víťaz etáp z tohto ročníka Primož Roglič (TJB). Defekt v deň jeho 31. narodenín však prišiel stále vo veľmi pokojnej časti etapy a žiaden zmätok nenastal.

Do cieľa sa po dostihnutí brejku išlo až v neutralizovanom duchu, viaceré tímy boli rozložené po celej šírke cesty a zďaleka nešli na plný plyn. Za sebou mali týždeň s veľmi náročnými vrchárskymi etapami. Zajtra je ešte na programe podobná etapa a potom príde ďalšie poriadna horská dávka.

Sam Bennett prvý, ale Ackmermann vyhral 9. etapu La Vuelta 2020 po rozhodnutí rozhodcov

Tempo sa patrične zdvihlo pri vjazde do posledných 6 km, ktoré obsahovali pár ostrých zákrut, finále však bolo priame. Na špici boli tímy s jazdcami na celkové poradie, aby do ochrannej zóny 3 km priviedli svojich lídrov v bezpečí. Potom to mali na starosti favorizované formácie Deceuninck – Quick Step, BORA – hansgrohe a UAE Team Emirates.Sam Bennett (DQT) bol vyhral svoju druhú etapu na pretekoch. Michael Morkov (DQT) sa s ním v prvej časti posledného kilometra držal za trojicou Bory. Ako prvý 200 metrov pred koncom otvoril šprint Pascal Ackermann (BOH), ale keď Bennett pohotovo na Nemca reagoval, v posledných 150 metroch mal Ír navrch a v cieli oslavoval. To však nevedel, že komisári budú rozoberať jeho konanie v poslednom kilometri. Napokon sa zhodli na penalizácii Bennetta a posunuli ho na koniec pelotónu na 110. miesto.

Skvelé druhé miesto zaznamenal 22-ročný Gerben Thijssen (LTS). Talentovaný Belgičan je na prvej Grand Tour v kariére. Veľký výsledok dosiahol aj 23-ročný Max Kanter (SUN), ktorý sa po posune dostal na tretiu priečku.

Komisári penalizovali Bennetta za tento zákrok na Liepinša (TFR)

Ackermann získal vo veku 26 rokov 29. víťazstvo v kariére. Je to jeho prvá etapa z Vuelty, pridal ju k dvom z Giro d’Italia.V celkovom poradí sa dnes nič nemenilo.

Posledný kilometer:

9. etapa La Vuelta 2020 – výsledky:

1.Pascal AckermannGerBOH3:39:55
2.Gerben ThijssenBelLTS
3.Max KanterGerSUN
4.Jasper PhilipsenBelUAE
5.Jakub MareczkoItaCCC
6.Alexis RenardFraISN
7.Jon Aberasturi IzagaSpaCaja Rural-Seguros RGA
8.Lorrenzo ManzinFraTotal Direct Energie
9.Robert StannardAusMTS
10.Reinardt Janse van RensburgRSANTT Pro Cyclin

Vuelta a Espaňa 2020 – priebežné poradie:

1.Richard CarapazEcuINS36:11:01
2.Primoz RoglicSloTJB0:00:13
3.Daniel MartinIrlISN0:00:28
4.Hugh CarthyGBrEFD0:00:44
5.Enric Mas NicolauSpaMOV0:01:54
6.Felix GrossschartnerAutBOH0:03:28
7.Esteban ChavesColMTS
8.Alejandro ValverdeSpaMOV0:03:35
9.Marc SolerSpaMOV0:03:40
10.Wout PoelsNedTBM0:03:47

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár