Bretagne Classic – Quest-France 2021: návrat ku klasikám so Slovákmi

Michael Matthews Bretagne Classic 2021

zdroj: twitter.com/GreenEDGEteam

Už túto nedeľu 29. augusta sa cyklistický svet opäť vráti k jednodňovému pretekaniu, na ktoré sme zvyknutí počas jarnej klasikárskej sezóny. O návrat sa postará 85. ročník podujatia Bretagne Classic – Quest-France 2021, ktoré otvára jesennú klasikársku sezónu. Tá pokračuje pretekmi v Kanade a neskôr v Taliansku. Závod je zároveň posledným World Tour podujatím na území Francúzska. V roku 2021 ho nevynechajú ani Juraj Sagan a Erik Baška.

História Bretagne Classic – Quest-France

Prvý ročník pretekov sa konal už v roku 1931 pod názvom Circuit de Plouay. Neskôr sa začal používať názov Grand-Prix de Plouay, no ani ten nezostal nadobro. Od roku 1989 až do roku 2015 sa totiž preteky označovali ako GP Quest–France. Až v roku 2016 bolo podujatie premenované do súčasnej podoby.

Preteky založil doktor Berty z Tour de France, ktorý chcel prilákať veľké cyklistické mená, jazdiace na starej dáme, na jednodňové preteky. Prvým víťazom sa stal rodák z Bretónska François Favé. Po ňom nasledovala dekáda domácich víťazov, až kým neprišiel rok 1954. Vtedy prvýkrát na kopcovitom okruhu v Bretónsku zvíťazil Talian Ugo Anzile. Dokopy však Francúzi získali až 62 titulov.

Nalini - procycling

Medzi najväčších velikánov, ktorí sú zapísaní v listine víťazov, patrí aj Sean Kelly, Vincenzo Nibali či Edvald Boasson Hagen.

Víťazi Bretagne Classic – Quest-France (posledných 9 rokov)

 • 2020 MATTHEWS Michael
 • 2019 VANMARCKE Sep
 • 2018 NAESEN Oliver
 • 2017 VIVIANI Elia
 • 2016 NAESEN Oliver
 • 2015 KRISTOFF Alexander
 • 2014 CHAVANEL Sylvain
 • 2013 POZZATO Filippo
 • 2012 BOASSON HAGEN Edvald

Bretagne Classic 2021 – program

 • dátum: 29. augusta
 • ročník: 85.
 • dĺžka: 254 kilometrov
 • profil: zvlnený (14 klasikárskych kopcov)
 • kategória: muži Elite
 • UCI Tour: UCI World Tour
 • predpoveď počasia pre Plouay: slnečno a 22 stupňov

Profil a trasa Bretagne Classic – Quest-France 2021

zdroj: pco.bzh

Trasa francúzskej jednodňovky perfektne kopíruje bretónsku krajinu, pretože obsahuje viaceré krátke no zato strmé stúpania. Najznámejšie je rozhodne Mur de Bretagne, ktoré však v 85. ročníku neuvidíme. O drámu sa totiž postarajú iné stúpania a to najmä Pont – Neuf (1 km; 5,5%) či Marta (1,3 km; 9,1%), ktoré sú situované do rozhodujúcich pasáži pretekov. O víťazovi sa taktiež môže rozhodnúť na záverečnom okruhu v mestečku Plouay, kde sa dokonca minulý rok konali aj majstrovstvá Európy. Ďalšou z možných alternatív je hromadný šprint vyselektovanej skupinky najsilnejších klasikárov, ako to bolo minulý rok pri víťazstve Austrálčana.

Favoriti Bretagne Classic – Quest-France 2021

Najväčším lákadlom bude dvojica Wout van Aert (TJB) a úradujúci majster sveta Julian Alaphilippe (DQT). Väčšie šance sa však pripisujú práve mladému Belgičanovi, ktorý za posledný mesiac dokázal, že je najuniverzálnejším cestným cyklistom modernej doby. Problém mu nerobia ani šprinty, ani alpské stúpania a taktiež ani časovkársky špeciál. A bretónske stúpania sú navyše jeho prirodzeným prostredím, v ktorom s cíti ako doma.


To síce môžeme povedať aj o Julianovi Alaphilippovi, ktorý sa nedávno stal otcom, avšak výkonnosť, ktorou momentálne oplýva, nie je oslňujúca. Druhé husle však hrať nemieni. Z klanu klasikárov taktiež uvidíme Michala Kwiatkowského (INS), Ben Hermansa (ISN) či Madsa Pedersena (TFR).

Kartami môžu zamiešať šprintéri Giaccomo Nizzolo (TQA) a Bryan Coquard (BaB Hotels) ktorí sa budú spoliehať na záverečný šprint.

Obrázok
https://twitter.com/BBHOTELSpbKTM/status/1412674321219268613/photo/1

Z vrchárov a jazdcov na celkové poradie do Bretónska zavíta Tadej Pogačar (UAE), David Gaudu (FDJ) či Jakob Fuglsang (AST).

Slováci na Bretagne Classic – Quest-France 2021

Slovenské farby budú na severe Francúzska hájiť Juraj Sagan a Erik Baška z tímu Bora – hansgrohe.

Najbližším pretekárskym dňom je zajtrajšok na španielskej Vuelte.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár