Coppi e Bartali 2021 korisťou Jonasa Vingegaarda

Jonas Vingegaard

zdroj: twitter.com/JumboVismaRoad

Jonas Vingegaard (:tjb:) vyhral talianske preteky Settimana Internazionale Coppi e Bartali kategórie 2.1. Poslednú 5. etapu ovládol Mikkel Honoré (:dqt:).

24-ročný Dán vyhral dve etapy a bol jednoznačne najsilnejším vrchárom podujatia. Zapájal sa aj do klasikárkych koncoviek, s mladým tímom Jumbo-Visma Developmen okolo neho dobre strážili preteky. Líderský dres si obliekol v druhej etape a už ho nepusti. Agresívny bol aj v poslednej piatej etape.

„Som veľmi šťastný z tohto víťazstva. Posilní ma to pred ďalšími pretekmi,“ vyhlásil Vingegaard. Dán sa tešil v tejto sezóne na kopci Jebel Jais v podniku UAE Tour. Cenné víťazstvo vo World Tour pridal k svojmu premiérovému – v etape Okolo Poľska 2019.

Druhé miesto získal Mikkel Honoré a tretie Austrálčan Nich Schultz (:bex:), ktorý až trikrát skončil v etapách na treťom mieste.

O aké preteky vlastne išlo?

Tieto preteky, ktoré vznikli v roku 1984, počas svojej histórie vystriedali viacero názvov. Napríklad medzi rokmi 1999 a 2000 sa volali Memorial Cecchi Gori. Neskôr sa premenovali na Giro di Sardegna či Giro di Sicilia. Dnešný názov však najviac odzrkadľuje dôvod existencie tohto cyklistického podujatia. Preteky totiž vznikli ako pamiatka na dvoch fenomenálnych talianskych cyklistov a to Gina Bartaliho a Fausta Coppiho. Od roku 2005 sú preteky kategórie 2.1 zaradené do kalendára UCI Europe Tour a každoročne figurujú v pretekárskej zostave mnohých špičkových cyklistov.

Aktuálny 36. ročník Coppi e Bartali

1A. poletapa (streda 23. marca)

Prvá poletapa merala necelých 100 kilometrov a obsahovala jedno stúpanie na vrchol kopca Longiano (1,2 km; 7,4%). Cyklisti si ho zopakovali celkovo trikrát pred šprintérskym záverom. V ňom bol najrýchlejší Jakub Mareczko (Vini Zabù), ktorý na páske porazil Marca Cavendisha (:dqt:). Tretí skončil Marius Mayrhofer (DSM).

1B. poletapa (pondelok 23. marca)

Druhá poletapa bola tímová časovka na necelých 13 kilometrov. Najrýchlejšie traťou prešli cyklisti tímu Israel Start-Up Nation. Konkrétne to bol čas 11 minút a 36 sekúnd. Na druhom mieste sa umiestnila kazašská stajňa Astana-Premier Tech. Tretí skončil tím okolo druhého muža z prvej poletapy Deceuninck – Quick Step a to stratili iba dve sekundy na víťazných z Izraela.

Na čelo priebežného celkového poradia sa dostal britský šprintér Cavendish, ktorý prežíva najlepšiu sezónu za posledné tri roky svojej kariéry. Na čelo poradia sa dostal vďaka bonifikačným sekundám uloveným v prvej poletape a dobrému tímovému výkonu v časovke družstiev. Aktuálne vedie o dve sekundy pred druhým Alexom Dowsettom (:isn:). Tretí je  priebežne jeho tímový kolega Ben Hermans s rovnakou stratou.

10Trek-Segafredo0:00:23

2. etapa Coppi e Bartali (streda 24. marca)

Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) vyhral 2. etapu na stúpaní Sagliano all Rubicone. Vrchár Jumbo-Visma sa ukázal ako najsilnejší v poslednom stúpaní a v šprinte malej skupinky vyhral pred Ivanom Sosom (Ineos Grenadiers) a Nickom Schultzom (Team BikeExchange).

Dánsky jazdec sa dostal na čelo celkového poradia.

10Javier RomoAstana-Premier Tech

3. etapa Coppi e Bartali (štvrtok 25. marca)

V tretej etape sa radoval mladý britský odolný šprintér Ethan Hayter (:ins:). V rovinatej koncovke v Riccione porazil Shanea Archbolda (:dqt:) a Nicka Schultza (:bex:). 22-ročný Brit získal prvé víťazstvo v sezóne, v minulej sezóne sa tešil rovnako v Taliansku, na podniku Giro dell’Appennino. V strede etapy dlhej 145 km sa pre zlé počasie vyradilo jedno stúpanie. Na poslednom okruhu bola hlavná skupina so všetkými favoritmi pokope a Vingegaard (:tjb:) sa udržal na čele celkového poradia.

Mark Cavendish v závere nefiguroval, na stúpaniach vypadol z veľkého pelotónu.