Remco Evenepoel vyhral Okolo Dánska 2021 aj časovku

Remco Evenepoel 3. etapa Okolo Dánska 202

zdroj: ©Deceuninck - Quick-Step - ©Mario Stiehl

Remco Evenepoel (:dqt:) sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Dánska 2021. 5. etapa bola časovka v Fredriksbergu, ktorú si mladý Belgičan taktiež podmanil.

V záverečnej etape dlhej 10,8 km mal Evenepoel čas o sekundu lepší čas ako Dán Søren Kragh Andersen (DSM). Tretie miesto v etape bral domáci exmajster sveta Mads Pedersen (:tfr:).

Ku koncu časovky prestalo pršať a najtesnejší bol súboj Kragha Andersena, ktorý vyzeral, že etapu vyhrá. Po prvých, neistých zákrutách však Evenepoel zrýchlil a o sekundu na páske bol najrýchlejší.

V celkovom poradí bolo jasné, že iba pád môže 21-ročného Evenepoela zastaviť od získania modrého dresu. V časovke sa na konečné druhé miesto dostal Pedersen, ktorý celkovo stratil 1:42 min. Tretie miesto obsadil Holanďan Mike Teunissen (:tjb:). Z pódia odsunuli Tosha van der Sandeho (:lts:).

Ako Remco Evenepoel ovládol Okolo Dánska

V prvej etape Okolo Dánska sa zrodilo víťazstvo Dylana Groenewegena (:tjb:) v rovinatom šprinte. O čosi náročnejší špurt v druhom dni sa stal korisťou Madsa Pedersena (:tfr:). Tretia etapa bola kráľovská, na kopcovitom okruhu sa po sólo výkone radoval Remco Evenepoel. Prvým víťazstvom v etape s hromadným štartom v tomto roku si zaistil najlepšiu pozíciu. Modrý dres udržal aj v štvrtej etape, v ktorej si triumf vybojoval únik s Colinom Joyceom (Rally Cycling). V časovke sa celkové poradie len potvrdilo.

Evenepoel sa tento rok vrátil po páde z minulého augusta. Štartoval priamo na Giro d’Italia, kde však v druhej polovici upadal a navyše opäť spadol. V júni vyhral celkové poradie na Okolo Belgicka, kde si pripísal i časovkársky triumf. Oveľa väčšiu radosť však mal zo svojho sólo víťazstva v Dánsku, kde súperom unikol v posledných 20 km zvýšením tempa „v sede“.

Stále platí, že v posledných dvoch rokoch nastúpil na sedem etapových pretekov. Vyhral šesť z nich, výnimkou je len Giro d’Italia – jeho prvá Grand Tour v živote a po ťažkom zranení.