Dylan Groenewegen vyhral 4. etapu Okolo Valónska 2021

Dylan Groenewegen 4. etapa Okolo Valónska 2021

zdroj: twitter.com/BBHOTELSpbKTM

4. etapa Okolo Valónska 2021 sa skončila šprintom zriedeného pelotónu. Dylan Groenewegen (Team Jumbo-Visma) získal druhé víťazstvo na pretekoch a po dlhom vylúčení v poslednom roku.

V cieli bol druhý Talian Giacomo Nizzolo (TQA) a tretí bol Kolumbijčan Fernando Gavíria (UAE). Holanďan Groenewegen nemal pri sebe rozbiehača, ale holandský šampión Timo Roosen ho dostal do dobrej pozície za vlak Deceuninck – Quick-Step.

200 metrov pred cieľom vyrazil do šprintu. Groenewegen jasne najrýchlejší. Priblížil sa k nemu len európsky majster Nizzolo, ktorý sa dostal okolo Floriana Senechala (:dtq:), ktorému sa v strede šprintu odopla tretra.

Američan Quinn Simmons (TFR) sa udržal na čele celkového poradia. Sám predviedol kvalitný šprint v závere, obsadil piatu priečku. Ešte predtým sa snažil zaútočiť na krátkom stúpaní v posledných 10 km, keďže zacítil, že súperi by mohli byť po únavnej a rýchlej etape unavení. Nakoniec sa však zmenšený pelotón spojil. 20-ročného jazdca v sobotu čaká ešte jednoduchšia zvlnená etapa, ktorá by sa mala ukončiť špurtom.

„Určite to nebolo jednoduché,“ poznamenal Groenewegen v cieli. „Bol to veľmi ťažký deň. Už od začiatku sa útočilo. Dnes som to naozaj nečakal. Tím ma v správny čas dostal do správnej pozície. Tímu patrí veľký rešpekt a ďakujem im.“

Jediný Slovák na štarte Erik Baška (BOH) etapu nedokončil a z pretekov odstúpil.

Ako prebehla 4. etapa Okolo Valónska 2021

4. etapa Okolo Valónska 2021 mala 206 kilometrov a bola najdlhšou v 5-etapových pretekoch. V Belgicku sa išlo po zvlnenej trati. V posledných 30 km prišiel dvojkilometrový sektor s kockami a 11 km pred cieľom sa začalo stúpať o 7% s dĺžkou 1300 metrov. Finišovalo sa v meste Fleurus.

4. etapa Okolo Valónska 2021 – profil:

4. etapa Okolo Valónska 2021
zdroj: trworg.be

Začiatok sa nešiel vo zvýšenom tempe a trvalo, kým sa vytvoril ustálený únik dňa. Až vyše 150 km do konca sa na čele usadili Baptiste Planckaert (IWG) a Alessadro De Marchi (ISN), ktorý nosil ružový dres na nedávnom Giro d’Italia.

Pelotón ovládal tím Trek-Segafredo, za ktorý jazdí priebežný líder Quinn Simmons. So 100 km do cieľa mala dvojica náskok šiestich minút, ale za nimi sa zdvihol vietor a pelotón ešte viac zrýchlil.

70 km pred cieľom sa začal pelotón poriadne deliť, prechádzalo sa cez otvorené sekcie a viacero jazdcov začalo odpadať z hlavnej skupiny. Vzadu sa ocitol aj Simmons, ale s pomocou tímu sa dokázal dostať naspäť.

Keď do cieľu ostávalo 40 km, pelotón už dochytil únik De Marchiho a Planckaerta, ale na čele sa vytvorila nová skupina. Boli v nej Julius Vandenbergh, Dries de Bondt, Florian Vermeersch, Eliot Lietaer, Toon Aerts, Loic Vliegen a Dries Van Gestel.

Trek opäť začal kontrolovať situáciu a zmenšený pelotón s favoritmi bol opäť pokope, vtedy do cieľa ostávalo 18 km. Predtým sa ešte v skupine udial pád, na zemi sa ocitli šprintér Sacha Modolo, alebo Kenneth Van Rooy.

Josef Černý útočil, ale šprintovalo sa

18 km pred cieľom zaútočil Čech Josef Černý (DQT), ktorý si vypracoval slušný, 25-sekundový náskok. Predtým jeho tím Deceuninck – Quick-Step potiahol skupinu na kockovom sektore a znepríjemnil konkurentom život.

Český majster v časovke však narazil na svoj limit 12 km pred cieľom. Do cieľa ešte ostávalo krátke stúpanie, na ktorom útočili jazdci ako Andrea Bagioli (DQT), ktorý bol kontrolovaný Quinnom Simmonsom.

Neskôr sa po chaose chcel oddeliť aj šprintér Fernando Gavíria (UAE), ale nepodarilo sa roztrhať pelotón. Toon Vandebosch (Pauwels Sauzen – Bingoal) sa v posledných 10 km taktiež vydal na samostatnú jazdu, ale bol dostihnutý. V hlavnej skupine zloženej z 50 jazdcov sa nachádzali viaceré šprintéri ako Groenewegen, Nizzolo a Gavíria. Došlo k šprintu.