Giro d’Italia: Ružový dres mení majiteľa, Carapaz skvele zaútočil

Giro d'Italia 2019

zdroj: twitter.com/giroditalia

Zdieľaj článok:

Štrnásta etapa pretekov Giro d’Italia sa pridala k trendu krátkych, no intenzívnych etáp, ktoré môžeme na posledných Grand Tours vidieť. Druhá alpská skúška pretekov mala dĺžku 130 kilometrov a obsahovala rovno päť kategorizovaných stúpaní. Najťažším bol kopec Colle San Carlo (10,3 km; 9,8%), pred cieľom sa cesta zdvihla až k lyžiarskemu stredisku Courmayeur (8 km; 2,6%), ktoré leží pod masívom Mont Blanc.

Ciccone opäť ovládal prémie

Prvé tri kopce boli dobrým zdrojom bodov pre Giulia Cicconeho (TFR), ktorý vedie vrchársku súťaž a neohrozene v tom pokračuje aj po dnešnej etape. Spolu s ním sa po druhom kopcom na čele ustálili Hugh Carthy (EFD), Andrey Amador (MOV), Fausto Masnada (Androni), Mattia Cattaneo (Androni), Lucas Hamilton (MTS), Iván Sosa (INS) a Christopher Juul-Jensen (MTS), Ion Izagirre (AST), Tony Gallopin (ALM) a Damiano Caruso (BMT).

Pred Colle San Carlo bol rozdiel úniku a okliešteného pelotónu vrchárov minútový. Tempo nasadil tím Bahrain-Merida to už bolo príliš pre priebežne vedúceho Jana Polanca (UAE). Slovinec vedel, že dnes sa skončí jeho dobrodružstvo v ružovom drese. Tím Vincenza Nibaliho (BMT) taktiež úspešne odpálil domestikov Primoža Rogliča (TJB). V strmých častiach 15% Talian zaútočil, no Slovinec to všetko bez problémov postrážil a skupina vrchárov sa ešte raz zjednotila.

Najlepšie nevyzeral Bauke Mollema (TFR) a tiež bral dnes stratu. Isté nohy na favoritov na kopci nemal ani Simon Yates, no dnes to bolo oveľa lepšie ako včera.

O atak sa pokúsil aj López, ktorý stratil v skupine kolegov a musel sa spoliehať sám na seba. Aktivita Bahrainu prinášala ďalšie straty, jazdci z úniku CicconeSosa Masnada už nedokázali držať za sebou borcov, ktorí naplno bojovali o celkové poradie.

Na najťažšom kopci bitka favoritov, Roglič a Nibali sú veľmi vyrovnaní

Damiano Caruso prinášal pre svojho lídra výbornú pomoc, pred vrcholom sa na špici utvorila skupina, v ktorej sa nachádzali Roglič, Nibali, Richard Carapaz (MOV), Rafal Majka (BOH), Mikel Landa (MOV), López, Joe Dombrowski (EFD) a držal sa aj Ciccone. Po včerajších výborných výkonoch dnes už nestíhali Ilnur Zakarin (KAT) a Bauke Mollema (TFR). V skupine za nimi bol aj najlepší mladý jazdec Pavel Sivakov (INS).

Ako prvý z Movistaru nastúpil Carapaz 2 km pred vrcholom a za ním sa vyselektovala skupina Nibali, López, Roglič Landa. Ekvádorčan využil zloženie grupy, keďže Nibali s Rogličom už niekoľko etáp takticky nespolupracujú. Z pohľadu GC bol Carapaz nebezpečnejší pre Nibaliho.

Stálym tempom sa do top-skupiny pridal Poliak Majka a blízko bol aj Američan Dombrowski, ktorý zažíva výborné dni. Neskôr sa približoval aj Yates. Tesne pred vrcholom sa snažil o odtrhnutie Nibali. Jeho najväčší protivníci však vedeli spoľahlivo reagovať.

Carapaz si vypracoval pred klesaním 30-sekundový náskok. Stíhala ho 5-členná skupina. Svoje skvelé zjazdárske schopnosti chcel využiť Nibali. Roglič, Majka Landa však nemali veľké problémy. Chyby sa vyskytovali v jazde Kolumbijčana Lópeza. Pred záverečnou falošnou rovinkou a menším kopcom sa to zjednotilo. Za nimi ich prenasledovala dvojica Yates – Dombrowski.

Záver

Carapaz sa bleskovo posúval vo virtuálnej klasifikácii. Slovinec Roglič na miernom klesaní pracoval. 7 km pred koncom sa do skupiny pridali Yates Dombrowski, neskôr aj Sivakov a dobré správy prišli pre Nibaliho v podobe Carusa. Tí chceli mazať čas lídra etapy Carapaza, ktorý si vypracoval veľmi slušný náskok a výrazne polepšil si aj v celkovom poradí.

3 km pred cieľom sa nikomu zo skupiny nepodarilo oddeliť, hluchú chvíľu favoritov využil Simon Yates. Toho nikto nestíhal, keďže Brit je prakticky mimo súboja o pódium. V stíhačke sa prakticky nepracovalo. Carapaz si jasne išiel po etapový vavrín a ani s istým triumfom nepoľavil, keďže sa mohol dostať do ružového dresu.

25-ročný Richard Carapaz (MOV) získal druhé víťazstvo v 102. edícii Giro d’Italia útokom 28 km pred páskou. V cieli mal náskok 1:32 na prebudeného Yatesa, pre ktorého je tento výsledok dobrou správou ďalších etáp. Skupina favoritov došla s mankom 1:54, tretie miesto tak bral Nibali.

Celkové poradie

Bahrain chcel dostať do ružového dresu Rogliča, keďže v ďalších etapách by jeho tím mal podľa nepísaných pravidiel pracovať v pelotóne a vynakladať väčšie množstvo síl. Nestalo sa tak a Richard Carapaz sa dostáva na čelo celkovej klasifikácie. V cieli bral 10-sekundový bonus, druhý je Roglič a to iba o sedem sekúnd.

Nibali je tretí s mankom 1:47, štvrtý je Majka s viac ako dvomi minútami. Mollema sa udržal v top-10 na šiestej priečke, na deviate miesto sa dostal Yates. Spolu s Lópezom však strácajú viac ako päť minút. Včerajšia etapa sa podpísala na Zakarinovi, ktorý vypadol z elitnej desiatky.

Colle San Carlo

Profil:

Výsledky 14. etapy:

1. Richard Carapaz (Ecu) MOV 4:02:23
2. Simon Yates (GBr) MTS 0:01:32
3. Vincenzo Nibali (Ita) BMT 0:01:20
4. Rafal Majka (Pol) BOH
5. Mikel Landa (Spa) MOV
6. Miguel Angel Lopez (Col) AST
Pavel Sivakov (Rus) INS
8. Primoz Roglic (Slo) TJB
9. Joe Dombrowski (USA) EFD
Damiano Caruso (Ita) BMT 0:02:01

Celkové poradie:

1. Richard Carapaz (Ecu) MOV 58:35:34
2. Primož Roglič (Slo) TJB 0:00:07
3. Vincenzo Nibali (Ita) BMT 0:01:47
4. Rafal Majka (Pol) BOH 0:02:10
5. Mikel Landa (Spa) MOV 0:02:50
6. Bauke Mollema (Ned) TFR 0:02:58
7. Jan Polanc (Slo) UAE 0:03:29
8. Pavel Sivakov (Rus) INS 0:04:55
9. Simon Yates (GBr) MTS 0:05:28
10. Miguel Angel Lopez (Col) AST 0:05:30

Zdroj: giroditalia.it

Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.