GP Cycliste de Montréal: Michael Matthews získal kanadské double

zdroj: twitter.com/GPCQM

Po pretekoch v Québecu sa pelotón premiestnil do kanadského Montréalu. Pre mnohých závodníkov ide o dobrú prípravu na svetový šampionát, to v posledných rokoch ukázal Peter Sagan. Druhá severoamerická jednorazovka z kategórie World Tour mala 195,2 kilometra. Išlo sa po okruhu v druhom najväčšom meste v Kanade. V ňom sa nachádzala štvorica stúpaní. Najťažším bolo Côte Camillien-Houde s dľžkou 1,8 km a priemerným sklonom 8%. Celkovo sa prešlo 16 kôl.

Deviaty ročník pretekov sa začal pozvoľna. Únik vytvorili jazdci Brit Owein Doull (SKY) a trojica domácich pretekárov Hugo Houle (AST), Nigel Ellsay (Rally), Charles-Etienne Chretien a Adam Roberge z kanadského národného tímu. Ich pokus však vydržal iba do predposledného kola. Približne 40 km pred koncom sa začalo útočiť. Najprv začal Tim Wellens (LTS), no nebol to úspešný pokus. To vyprovokovalo ďalších jazdcov, hlavne Mateja Mohoriča (TBM), ktorý sa od Wellensa odpútal v klesaní. Na čele sa vytvorila skupina, kde boli Matej Mohorič, Gregor Mühlberger (BOH) a Jan Polanc (UAE). Trojica si vytvorila polminútový náskok, no najviac ťahal slovinský šampión Mohorič. V pelotóne ich stíhal iba tím Sunweb, nikto im nechcel pomáhať kvôli Michaelovi Matthewsovi (SUN), ktorý by bol najlepším šprintérom v hromadnej koncovke. Potom sa na čele objavili celky Katusha-Alpecin alebo Lotto Soudal.

Po dostihnutí Mohoričovej skupiny zaútočil z hlavnej skupiny James Knox (DQT) a nasledoval ho Tim Wellens a Jakob Fuglsang (AST). Za nimi boli hlavní favoriti na titul ako Greg Van Avermaet (BMC), Sonny Colbrelli (TBM) alebo Michael Matthews (SUN) s odstupom 20 sekúnd. Na čele začali pracovať celky Sunweb a aj Bahrain-Merida, kde skvelú robotu odviedol Mohorič. 3 km pred cieľom sa o posledný útok pokúsil ešte Benoît Cosnefroy (ALM), no všetko sa schyľovalo k hromadnému dojazdu. Boli tam všetci rýchli jazdci ak Matthews, Colbrelli, Van Avermaet alebo Jasper Stuyven (TFR).

V poslednom kilometri začal ako prvý šprintovať Michael Valgren (AST). Za ním boli zoradení všetci hlavní šprintéri. Matthews ostával pokojný, nastúpil až po značke 300 metrov. Špurtovať začal aj Sonny Colbrelli a na chvíľu to vyzeralo, že Talianovi by sa podarilo vyhrať. Napokon však v poslednej stovke metrov dokázal ešte zrýchliť a Austrálčan mohol oslavovať druhé víťazstvo v Kanade. 27-ročný Matthews je iba druhým jazdcom, ktorý dokázal vyhrať oba závody v krajine javorového listu v jednej sezóne. Predtým sa to podarilo iba jeho krajanovi Simovoi Gerransovi v roku 2014. Druhý skončil Colbrelli a ďalšie z mnohých kanadských pódií získal Belgičan Greg Van Avermaet (BMC). Ten bol v Quebecu v piatok druhý.

Záverečný šprint:

Profil:

zdroj: procyclingstats

Konečné poradie:

1.Michael Matthews (Aus)SUN05:19:27
2.Sonny Colbrelli (Ita)TBM
3.Greg Van Avermaet (Bel)BMC
4.Oliver Naesen (Bel)ALM
5.Timo Roosen (Ned)LOT
6.Rui Costa (Por)UAE
7.Diego Ulissi (Ita)UAE
8.Michael Valgren (Den)AST
9.Patrick Konrad (Aut)BOH
10.Edvald Boasson Hagen (Nor)DDD

zdroj: cyclingnews.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár