Guillaume Martin – Filozof pelotónu píše hry, je tretí na Tour

Guillaume Martin

zdroj: twitter.com/cyclist

Guillaume Martin (COF) sa momentálne nachádza na treťom mieste celkového poradia Tour de France 2020. Na vedúceho Primoža Rogliča stráca 28 sekúnd. Tak, ako aj slovinský majiteľ žltého dresu má teraz už notoricky známu minulosť so skokmi na lyžiach, aj francúzska nádej vnáša to pelotónu svoje netradičné zázemie. Popri cyklistickej kariére študoval na univerzite filozofiu.

Jeho mama učila divadlo, otec vyučoval bojové umenia. Počas toho, ako sa teraz 27-ročný Martin predstavoval na etapách Tour de France 2018, napísal svoju vlastnú divadelnú hru. Pojednávala o jednom z najslávnejších mysliteľov Platónovi. „Chcel som napísať hru, ktorá by nebola nudná, ale vtipná a zároveň premyslená. Jej základom bola filozofia. Začal som so životom Platóna, gréckeho filozofa, niečo som napísal a bola z toho celkom vtipná hra rozprávajúca o filozofie z vtipnejšej stránky,” hovorí Martin pre magazín Procycling.

„Bolo to o dvoch častiach Platóna. Je to veľký mysliteľ, známy v Aténach, ale povedal som, že niekde v hĺbke duši mu niečo chýba a chýba mu zábava, šport. Kritizuje tam množstvo umelcov a ja hovorím, že možno je to preto, že chce byť umelcom.”

Cyklistika a filozofia?

Martin má titul „Master”, čo je vo francúzsku titul udeľovaný za ukončenie vysokej školy druhého stupňa. V našich končinách je ekvivalentný magisterskému titulu.

„Mal som to rád. Malo som naozaj dobré vyučujúceho filozofie, keď som mal 19 rokov, dodal mi silu pokračovať. Šport a filozofia sú dve úplne rozdielne veci, nechcel som ich prepojiť. Ale keď som začal štúdium na vysokej škole, začal som sa na šport pozerať zo stránky filozofie. Mal som rád myšlienky Nietzscheho, keďže si myslím, že hovorili aj o športovcoch. Chcel som to všetko prepojiť.”

Jeho kniha „Sokrates na bicykli” vyšla v roku 2019 a stretla sa s uznaním v literárnych kruhoch. Guillaume Martin bol pozývaný do literárnych relácii vo francúzskych rádiách i televíziách.

„Keď píšem, chcem byť posudzovaný ako spisovateľ. Keď pretekám, chcem byť porovnávaný na základe mojich výkonov,” hovorí rodák z Normandie podľa Velonews„Napísanie knihy bola moja odpoveď na to, že som bol považovaný za intelektuála pelotónu.”

Guillaume Martin, veľká francúzska nádej

Martin je tretí v celkovom poradí. Po vypadnutí Pinota či Alaphilippa z hry o celkové poradie vyzerá ako najlepší domáci jazdec, spoločne s Romainom Bardetom. Bude sa chcieť udržať v celkovom poradí, ale jeho tím by bol rád aj za etapové víťazstvo. Celok Cofidis, do ktorého Martin prestúpil na začiatku roku, nevyhral na Tour od roku 2008.

V úplne rovinatej 10. etape Martin spadol a je možné, že jeho séria veľmi kvalitných výkonov od reštartu sezóny sa skončí. „Bolí ma chrbát. Je to trochu bolestivé, ale nič vážne. Už rýchlo chcem ísť na stúpania, kde je to viac o fyzickom výkone, ako o šťastí. Ale to je Grand Tours, je normálne mať dobré a slabé chvíle,” povedal pre L’Equipe.

Martin je skvelým vrchárom a po prestávke predvádza najlepšie výkony kariéry. Tento rok bol tretí na Critérium du Dauphiné a jednorazovke na Mont Ventoux. Vlani na Tour skončil v drese Wanty-Gobert na 12. mieste.

Počas prvého závodného bloku prebiehajúcich pretekov bol vždy s najlepšími, až na deviatu etapu, kde skončil v druhej skupine za Rogličovou grupou. Sedia mu však dlhé kopce, ktoré prídu v 15. či 17. etape na Grand Colombier či Col de la Loze.

Tam každému môže ukázať, že nálepka intelektuála pelotónu mu síce patrí, ale je omnoho viac.

Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.