Juraj Sagan opäť majstrom Slovenska, Česko ovládol Ťoupalík s Elkovom

Juraj Sagan

zdroj: twitter.com/BORAhansgrohe

Juraj Sagan (BOH) sa stal majstrom Slovenska v pretekoch s hromadným štartom. V spoločnom šampionáte preteky tvorili Česi. Po selekcii vyhral Adam Ťoupalík z tímu Elkov-Kasper, ktorý využil svoju početnú prevahu v konkurencii profesionálov z najlepších zahraničných celkov. V šprinte bol rýchlejší ako Zdeněk Štybar (:dqt:).

Dnes sa ukončili Majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike v Mladej Boleslavi. Išli sa cestné preteky mužov kategórie Elite. Trasa merala 192 kilometrov. Na nich sa nastúpalo 2784 výškových metrov. Prispeli k tomu stúpania Dobrovice (dĺžka 2,9 km o sklone 4,3%) a menšie Ctiměřice (0,9 km – 4,7%) na veľkom okruhu, juhovýchodne od českého mesta. V ňom sa tiež prešlo cez menší okruh, kde sa nachádzala kilometrová falošná rovinka až do cieľa.

Profil spoločných majstrovstiev Slovenska a Česka:

profil Majstrovstvá SR a ČR 2020
zdroj: la-flamme-rouge.eu

Kvôli bezpečnostným opatreniam neprišli Peter Sagan (BOH) alebo Roman Kreuziger (:ntt:).

Útočilo sa od začiatku, únik dnes predstavoval dobrú šancu na udržanie sa v boji o víťazastvo. Po pár pokusoch to skúsili aj borci z World Tour, ale situácia sa na chvíľu upokojila. Aktívny bol však Martin Vlčák (Elkov-Kasper) a Matěj Záhalka (Elkov-Kasper), Michal Schuran (CK Příbram), Vojtěch Řepa (Topforex Lapierre) a Ján Ryba (Sparta Praha). Tento únik dostal približne minútový náskok.

Pelotón sa naďalej zmenšoval, tempo sa postupne zdvíhalo. 50 km pred cieľom boli v hlavnej skupine všetci favoriti, stále mali na únik stratu minúty. O dvadsať kilometrov sa pelotón skladal len z približne 15 ľudí. Skupina dostihla pôvodný únik.

13 km pred cieľom zaútočil Michael Schleger (Elkov – Kasper) zo skupiny, ktorá bola na čele a vedela, že z nej vzídu víťazi. Začalo pršať. V rýchlom slede sa začali deliť skupiny, hlavne po aktivite Hirta (:ccc:) či Turka (Israel Cycling Academy). Zo Slovákov ostal len Juraj Sagan (BOH), ktorý dnes spadol na klesaní, ale pokračoval. Medzi Čechmi bol sám, kde stále mali prevahu jazdci z Elkovu. Schleger bol dostihnutý, pred posledným prejazdom Ctiměřicami na čelo pribudli aj Josef Černý (:ccc:), Jakub Bouček (Topforex Lapierre Pro Cycling Team) či Petr Vakoč (Alpecin-Fenix). Tí prežili krátke pokusy o selekciu a na stúpania išli pokope.

Záver pre Ťoupalíka, Juraj Sagan na tempo nestačil

Pri príchode do poslednej desiatky kilometrov na kopci zaútočil Černý, nalepil sa na neho Karek Hník (Elkov-Kasper). To už kontakt s hlavnými mužmi pretekov stratil Juraj Sagan, ale zo Slovákov ho už nikto nemohol ohroziť. O pár stoviek metrov za útočníkmi nastúpil Štybar. K nim sa ešte na poslednú chvíľu pridali BoučekVakoč a ďalší dvaja jazdci z Elkovu Kukrle Ťoupalík. Samostatný únik skúsil 19-ročný Bouček. Po príjazde do Mladej Boleslai ho dostihli Ťoupalík, Kukrle, Štybar a Vakoč. Černý stratil kontakt 4 km pred cieľom.

Päťčlenná skupina si to rozdala o víťazstvo. 250 metrov pred cieľom začal skoro šprintovať Adam Ťoupalík. Na neho sa zavesil Zdeněk Štybar, no v posledných metroch nemal dostatok síl, aby ho obehol. 24-ročný cyklokrosár Ťoupalík sa stal českým národným šampiónom, druhý skončil ďalší bývalý jazdec na blate Štybar. Tretí došiel Vakoč. Karlohradecký tím Elkov-Kasper správne využil svoju prevahu, ustavične útočili na borcov z World Tour tímov, ktorí bez tímovej pomoci museli sťahovať nástupy.

Adam Ťoupalík
zdroj: facebook.com/elkovkasper

Juraj Sagan došiel na 12. mieste so stratou 1:14 ako prvý Slovák. Po štvrtýkrát v kariére sa stal majstrom Slovenska. Druhé miesto bral Erik Baška (BOH). Tretie miesto pripadlo na Dukláka Lukáša Kubiša. Ten po víťazstve na majstrovstvách Slovenska v kategórii do 23 rokov získava skvelé tretie miesto aj v Elite.

31-ročný Juraj Sagan pokračuje v nadvláde spoločne so svojím bratom. Za posledných desať rokov iba oni ovládajú elitnú kategóriu cestných pretekov. Trojnásobný majster sveta vyhráva v bilancii nad dnešným víťazom v pomere 6:4.