Juraj Sagan opäť majstrom Slovenska, Česko ovládol Ťoupalík s Elkovom

Juraj Sagan

zdroj: twitter.com/BORAhansgrohe

Juraj Sagan (BOH) sa stal majstrom Slovenska v pretekoch s hromadným štartom. V spoločnom šampionáte preteky tvorili Česi. Po selekcii vyhral Adam Ťoupalík z tímu Elkov-Kasper, ktorý využil svoju početnú prevahu v konkurencii profesionálov z najlepších zahraničných celkov. V šprinte bol rýchlejší ako Zdeněk Štybar (DQT).

Dnes sa ukončili Majstrovstvá SR a ČR v cestnej cyklistike v Mladej Boleslavi. Išli sa cestné preteky mužov kategórie Elite. Trasa merala 192 kilometrov. Na nich sa nastúpalo 2784 výškových metrov. Prispeli k tomu stúpania Dobrovice (dĺžka 2,9 km o sklone 4,3%) a menšie Ctiměřice (0,9 km – 4,7%) na veľkom okruhu, juhovýchodne od českého mesta. V ňom sa tiež prešlo cez menší okruh, kde sa nachádzala kilometrová falošná rovinka až do cieľa.

Profil spoločných majstrovstiev Slovenska a Česka:

profil Majstrovstvá SR a ČR 2020
zdroj: la-flamme-rouge.eu

Kvôli bezpečnostným opatreniam neprišli Peter Sagan (BOH) alebo Roman Kreuziger (NTT).

Útočilo sa od začiatku, únik dnes predstavoval dobrú šancu na udržanie sa v boji o víťazastvo. Po pár pokusoch to skúsili aj borci z World Tour, ale situácia sa na chvíľu upokojila. Aktívny bol však Martin Vlčák (Elkov-Kasper) a Matěj Záhalka (Elkov-Kasper), Michal Schuran (CK Příbram), Vojtěch Řepa (Topforex Lapierre) a Ján Ryba (Sparta Praha). Tento únik dostal približne minútový náskok.

Pelotón sa naďalej zmenšoval, tempo sa postupne zdvíhalo. 50 km pred cieľom boli v hlavnej skupine všetci favoriti, stále mali na únik stratu minúty. O dvadsať kilometrov sa pelotón skladal len z približne 15 ľudí. Skupina dostihla pôvodný únik.

13 km pred cieľom zaútočil Michael Schleger (Elkov – Kasper) zo skupiny, ktorá bola na čele a vedela, že z nej vzídu víťazi. Začalo pršať. V rýchlom slede sa začali deliť skupiny, hlavne po aktivite Hirta (CCC) či Turka (Israel Cycling Academy). Zo Slovákov ostal len Juraj Sagan (BOH), ktorý dnes spadol na klesaní, ale pokračoval. Medzi Čechmi bol sám, kde stále mali prevahu jazdci z Elkovu. Schleger bol dostihnutý, pred posledným prejazdom Ctiměřicami na čelo pribudli aj Josef Černý (CCC), Jakub Bouček (Topforex Lapierre Pro Cycling Team) či Petr Vakoč (Alpecin-Fenix). Tí prežili krátke pokusy o selekciu a na stúpania išli pokope.

Záver pre Ťoupalíka, Juraj Sagan na tempo nestačil

Pri príchode do poslednej desiatky kilometrov na kopci zaútočil Černý, nalepil sa na neho Karek Hník (Elkov-Kasper). To už kontakt s hlavnými mužmi pretekov stratil Juraj Sagan, ale zo Slovákov ho už nikto nemohol ohroziť. O pár stoviek metrov za útočníkmi nastúpil Štybar. K nim sa ešte na poslednú chvíľu pridali BoučekVakoč a ďalší dvaja jazdci z Elkovu Kukrle Ťoupalík. Samostatný únik skúsil 19-ročný Bouček. Po príjazde do Mladej Boleslai ho dostihli Ťoupalík, Kukrle, Štybar a Vakoč. Černý stratil kontakt 4 km pred cieľom.

Päťčlenná skupina si to rozdala o víťazstvo. 250 metrov pred cieľom začal skoro šprintovať Adam Ťoupalík. Na neho sa zavesil Zdeněk Štybar, no v posledných metroch nemal dostatok síl, aby ho obehol. 24-ročný cyklokrosár Ťoupalík sa stal českým národným šampiónom, druhý skončil ďalší bývalý jazdec na blate Štybar. Tretí došiel Vakoč. Karlohradecký tím Elkov-Kasper správne využil svoju prevahu, ustavične útočili na borcov z World Tour tímov, ktorí bez tímovej pomoci museli sťahovať nástupy.

Adam Ťoupalík
zdroj: facebook.com/elkovkasper

Juraj Sagan došiel na 12. mieste so stratou 1:14 ako prvý Slovák. Po štvrtýkrát v kariére sa stal majstrom Slovenska. Druhé miesto bral Erik Baška (BOH). Tretie miesto pripadlo na Dukláka Lukáša Kubiša. Ten po víťazstve na majstrovstvách Slovenska v kategórii do 23 rokov získava skvelé tretie miesto aj v Elite.

31-ročný Juraj Sagan pokračuje v nadvláde spoločne so svojím bratom. Za posledných desať rokov iba oni ovládajú elitnú kategóriu cestných pretekov. Trojnásobný majster sveta vyhráva v bilancii nad dnešným víťazom v pomere 6:4.