Majstrovstvá Európy: Taliani zorchestrovali skvelé cyklistické divadlo

Viviani

zdroj: twitter.com/WielerFlits

Dnes pokračovali majstrovstvá Európy v cestnej cyklistike. Na programe boli preteky s hromadným štartom. Na jazdcov bol pripravený jeden vonkajší okruh dĺžky 45 kilometrov a 11 okruhov v meste. Celkovo tak na cyklistov čakalo 176 kilometrov. Keďže sa nachádzame v Holandsku, tak profil je rovinatý a očakávame hromadný dojazd. Štart i cieľ je v Alkmaare, ktoré je známe svojim syrom. Nachádza sa na západe krajiny, v provincii Noord. Obhajca titulu je Matteo Trentin (:mts:), ktorý celý rok nosil bielo-modrý dres šampióna Európy. V úniku dňa dnes bola trinástka jazdcov, v ktorej bol i náš reprezentant Erik Baška. Všetko vyprokovali predvšetkým Taliani, ktorí roztrhali pelotón. Slováka v skupine doplnili štyria Taliani – Trentin, Viviani, Cimolai, Consonni. Nemecko reprezentovali v úniku Ackermann a Selig. Ďalej tam boli Langeveld (Holandsko), Lampaert (Belgicko), Lawless (Veľká Británia), Asgreen (Dánsko), Senechal (Francúzsko), Mezgec (Slovinsko).

44 kilometrov pred cieľom mala skupina náskok 35 sekúnd, no Holanďania mohutne sťahovali. Keď sa ku práci pridalo i Nórsko, tak 30 kilometrov pred cieľom bol náskok už len 15 sekúnd. Onedlho nastúpili Ackermann, Viviani a Lampaert a odtrhli sa od skupiny. Ich tímoví kolegovia sa nechali pohltiť väčšou skupinou a pochopiteľne sabotovali snahu Holanďanov a Nórov. 20 kilometrov pred cieľom mala trojica 45 sekúnd náskok. Na čele stíhacej skupiny sa prestriedali i Briti, no náskok bol stále konštantný. 5 kilometrov pred dojazdom bol rozostup stále 35 sekúnd a pre trojicu na čele to vyzeralo veľmi dobre. 3,5 kilometrov nastúpil Lampaert, jeho atak odskákal Ackermann a definitívne stratil šancu na titul. Viviani bol razom favoritom, keďže je na tom rýchlostné o dosť lepšie ako Belgičan. To sa napokon i potrvdilo a krásne preteky dnes ovládol Elia Viviani. Veľký kredit patrí celému talianskému tímu, ktorý to dnes parádne zorchestroval.