Miláno – Turín 2022: V špurte bol najrýchlejší Cavendish, Sagan finišoval v top 5

Mark Cavendish

zdroj: © Quick-Step Alpha Vinyl / Getty Images

Pokojný priebeh pretekov Miláno – Turín 2022 vyvrcholil hromadným dojazdom. V Rivoli si to o víťazstvo rozdali šprintéri. Najrýchlejším v dramatickom závere muža proti mužovi bol Mark Cavendish (DQT). Na druhom mieste preťal cieľ Nacer Bouhani (Arkéa Samsic). Pódium doplnil Alexander Kristoff (IWG) Trojnásobný majster sveta, Peter Sagan (TotalEnergies) finišoval na piatom mieste. 

Miláno – Turín 2022 – priebeh

Profil:

zdroj: milanotorino.it/en/tappa/milano-torino/

Celodenný únik

Jedna z najstarších klasík sveta mala priebeh tradičných šprintérskych etáp. S oficiálnym štartom prišli prvé pokusy o predstavenie sa v úniku. Desať kilometrov po štarte sa pokúšala odpútať dvojica pretekárov. Tú však pelotón nikam nepustil.

Nasledoval atak kvarteta, ktorý rovnako skončil neúspechom. O sólo únik sa pokúsil Daniel Viegas (Eólo-Kometa). Portugalec sa pomaly vzďaľoval. Na čele ho doplnil domáci Martin Marcellusi (Bardiani-CSF) a Kolumbijčan Juan Diego Alba (Drone Hopper-Androni Giocattoli).

zdroj: twitter.com/MiTo1876/status/1504069854336278532/photo/1

Nezáživný priebeh

Hlavné pole počas celého dňa kontrolovalo vedúcu trojicu. Nedoprialo im viac ako štyri minúty k dobru. Podľa vývoja pretekov sa dalo očakávať, že tímy sa pripravujú na hromadný dojazd v Rivoli. 75 kilometrov pred cieľom strácal balík na celodenný únik len dve a pól minúty.

S pribúdajúcimi kilometrami pelotón začal zrýchľovať. Preto 50 kilometrov pred páskou klesol odstup medzi skupinami pod minútu. V týchto momentoch bolo jasné, že o triumf budú zápoliť šprintéri. Pelotón nechcel dostihnúť únik príliš skoro a tak sa odstup opäť jemne zvýšil.

Záver Miláno – Turín v réžií šprintérov

Pred cyklistami zostávalo posledných 20 kilometrov, keď bol celodenný únik pokorený hlavnou skupinou. Jazdilo sa vo veľmi rýchlom tempe. O štyri kilometre neskôr sa o atak pokúsila dvojica Alberto Bettiol i Ben Healy (obaja EFN). Štrnásť sekundový náskok si pred pelotón vytvoril Ben Healy (EFN).

Na čele balíku sa sformoval tím Quick-Step – Alpha Vynil, ktorý stíhal unikajúceho Íra. Pelotón bol opäť pokope štyri kilometre pred páskou. V týchto momentoch šprintérske tímy hľadali najlepšie pozície do záveru.

Posledné kilometre najlepšie vyšli tímom Quick-Step – Alpha Vynil a TotalEnergie. Peter Sagan (TotalEnergies) si vyhliadol zadné koleso Nacera Bouhaniho (Arkéa Samsic). Na posledných metroch sa však Slovák aj s Francúzom ocitli príliš vzadu. Zo skvelej práce Michaela Morkova (DQT) ťažil Brit Mark Cavendish (DQT), ktorý si vyšpurtoval víťazstvo.

Výsledky:

Pozrite tiež:

Na pelotón čaká monument Miláno – San Remo. Pre chrípku však o víťazstvo nebude zápoliť majster sveta Julian Alaphilippe (DQT).

 

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár