MS Yorkshire: Premiérové dúhové dresy v miešanej časovke získal tím Holandska

zdroj: twitter.com/CCCLivTeam

Dnes sa začali Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike v Yorkshire. Ako prvá bola na rade zmiešaná časovka družstiev, ktorá nahradila tímovú časovku. Súťažili v nej reprezentácie krajín, nie profesionálnych tímov v tímovej súťaži od roku 2012.

Každý tím mal šesť členov, zložený bol z troch mužov a troch žien. Najprv sa na 27,6 kilometrov dlhú trať dostali spoločne traja mužskí pretekári, ktorí po absolvovaní trasy „prenechali štafetu“ ženskej častí tímu. Na konci mužského aj ženského výkonu sa bral čas druhého finišujúceho. Zároveň keď druhý muž finišoval, na štartovej čiare ženám zasvietila zelená a mohli sa vydať na jazdu.

Na štarte bolo iba desať krajín a jeden mix a ani v jednom z nich nebol nejaký pretlak hviezd, čo hovorilo o záujme v túto disciplínu. V Harrogate pršalo, čo už v prvý deň konania šampionátu ukázalo anglické počasie. Najprv sa na trase predviedol tím UCI World Cycling Centre zložený zo športovcov viacerých krajín. Prvých finišujúcich zosadili z horúceho kresla Španieli s Jonathanom Castroviejom. Neskôr najlepší čas 41:00 dosiahli Belgičanaia, ktorí však hneď na začiatku stratili mužského pretekára. Rýchlo tak boli predstihnutí domácou reprezentáciou Veľkej Británie. Na trase sa potom nachádzali z favoritov ešte nemecká aj holandská výprava.

Zmiešanú časovku družstiev ale vyhralo Holandsko, ktoré to dokázalo aj na letných majstrovstvách Európy. Družstvo v zložení Bauke MollemaJos Van EmdenKoen Bouwman Amy PietersLucinda Brand, Riejanne Markus prešli zvlnenú trať za 38 minút a 27 sekúnd.

zdroj: twitter.com/Yorkshire2019

23 sekúnd nadelili Nemecku so silnými menami na mužskej časti MartinomPolittom Sütterlinom. Tretia skončila domáca reprezentícia s Johnom Archibaldom alebo Harry Tanfieldom. Taliansko, kde bol aj víťaz poslednej etapy Okolo Slovenska Elia Viviani, dostalo minútu. Nepomohla ani bývala majsterka Európy Elisa Longo Borghini.

Slovinsko s hviezdnym Pogačarom alebo Tratnikom nabralo takmer dve minúty, viac mali aj Dáni a Belgičania.