Nešťastná šiesta etapa pre Dumoulina. Strata a potom aj penalizácia!

Tour de France 2018

zdroj: twitter.com/TeamSunweb

Dnešná šiesta etapa priniesla poriadnu dávku smoly pre Toma Dumoulina (SUN), kandidáta na celkový triumf na Tour de France. Holanďan stratil v cieli 53 sekúnd a následne mu bola udelená penalizácie v podobe 20 sekúnd navyše. Stalo sa to po tom, ako mal Dumoulin mechanickú poruchu krátko pred cieľom na Mûr de Bretagne.

Holandský cyklista tak prišiel o náskok, ktorý získal na svojich konkurentov v prvom týždni. Dumoulin sa vyhol pádom a pomohla mu aj tímová časovka. Všetko je ale inak. Po odstúpení Michaela Matthewsa (SUN) ide o ďalšiu nepríjemnosť pre nemecký tím Sunweb. Sunweb taktiež pred Tour neposilnil vrchár Wilco Keldermann (SUN), ktorý nepríjemne spadol na holandskom šampionáte.

„Dnes som sa cítil dobre. Mal som dobrú pozíciu za Saganom, keď sa to v pelotóne hýbalo. Narazil som do zadného kolesa Romaina Bardeta. Nebol som schopný sa mu vyhnúť. Povolil sa mi výplet v kolese a nebol som schopný pokračovať.
Potom som išiel tvrdo, ale nemôžete urobiť nič viac. Len ísť čo najrýchlejšie až do cieľa. Potom je to o limitovaní strát. Je to ťažšie, ako to vyzerá. Musel som vymeniť koleso a stíhal som ostatných jazdcov čo najrýchlejšie. Vedel som, že sa nedostaneme naspäť,” povedal 27-ročný jazdec.

Incident sa stal šesť kilometrov pred cieľom. Tempo vtedy udával Team Sky na čele s Michalom Kwiatkowskim (SKY) a Geraintom Thomasom (SKY). Dumoulin spolu s tímovým kolegom nemal žiadnu šancu dostať sa naspäť do pelotónu.

„Snažíte sa zmenšiť straty. Snažil som sa vymeniť koleso najrýchlejšie ako sa dalo. Nevedel som o vzdialenosti tímového auta. Simon Geschke mi ihneď dal koleso a dostal som sa na bicykel v čo najkratšom možnom čase. Do cieľa sme išli v čo najtvrdšom tempe. Vedeli sme, že stratíme čas. Počul som, že som stratil 52 sekúnd. Mohlo to byť lepšie,” pokračoval Dumoulin.

„Vedeli sme, že sme mali šťastie v prvých piatich etapách. Vedeli sme aj, že dnešok môže byť smolný. Je to veľmi nešťastné, ale je to tak. Samozrejme, že som sklamaný.
Radšej by som bol v lepšej pozícii v GC. Nie som v najhoršej pozícii, ale chcel som byť na tom lepšie. Výhoda prvých dní je za nami,”
dodal víťaz Giro d’Italia z roku 2017.

Majster sveta v časovke pri rozhovore nevedel, že jury sa rozhodla mu dať penalizáciu. Cyklista nedovolene jazdil za tímovým autom a nemusel tak jazdiť na otvorenom vetre. Táto taktika sa tímu nevyplatila a jury ho potrestala pridaním 20 sekúnd k času. Pred etapou sa Dumoulin nachádzal na celkovom siedmom mieste. Po dňešku sa prepadol na 19. miesto. Na prvého Grega Van Avermaeta (BMC) stráca 1:23.

Zdroj: cyclingnews

Zdieľaj článok:

Novinky zo sveta cyklistiky

Raz za týždeň na tvoj email a navyše dostaneš zľavu na nákup v procycling.sk

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár