Kämna sa vrátil, Poels získal celkový triumf (5. etapa Okolo Andalúzie 2022)

Lennard Kämna

zdroj: © BORA - hansgrohe / Sprintcycling

Holanďan Wout Poels (TBV) sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Andalúzie 2022 – Ruta del Sol. Posledná, 5. etapa sa skončila úspešným únikom, vyhral ju Nemec Lennard Kämna (BOH). 

S odstupom 4 a 10 sekúnd finišovali za víťazom Taliani Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa) a Alessandro Covi (UAE). Víťaz etapy vzišiel z úniku, ktorý sa vytvoril po akčnom priebehu v polovici pretekov.

Holanďan Wout Poels (TBV) odolal tlaku od tímu Astana Premier-Tech a po šiestich rokoch získal prvenstvo na etapových pretekoch. Na celkovom druhom mieste skončil Španiel Cristian Rodriguez (TotalEnergies). Kolumbijčan Miguel Ángel López (AST) stratil na záverečnom stúpaní niekoľko sekúnd a posunul sa na tretiu priečku.

25-ročný Kämna získal prvé víťazstvo v sezóne a prvé od marcovej etapy na Okolo Katalánska. Nemec krátko po pretekoch prestal pretekať a hovoril hlavne o problémoch s motiváciou a mentálnym nasadením. Vrátil sa v novej sezóne a už skoro od začiatku ukazuje, že patrí k najväčším nemeckým talentom.

Ako prebehla 5 . etapa Okolo Andalúzie 2022?

Krátka horská dráha

Kráľovská etapa Ruta del Sol – „Pretekov za Slnkom“ mala iba 146 kilometrov, ale nazbieralo sa v nej viac ako tritisíc výškových metrov. Posledné stúpanie až k cieľu malo 6,4 km o 5,6%.

Profil:

5. etapa Okolo Andalúzie 2022
zdroj: vueltaandalucia.es

Veľmi zaujímavý mal byť boj o celkové poradie. Wout Poels viedol pred etapou s náskokom 10 sekúnd na Miguela Ángela Lópeza a 12 na Cristiana Rodrigueza. Boj týchto mužov o etapu nemusel byť až tak dôležitý, keďže v cieli sa bonusové sekundy na týchto pretekoch nerozdávajú.

Kopce už od začiatku

Náročnosť prvej tretiny etapy sľubovala zaujímavý boj o únik. Ako prvý sa oň pokúšal Nemec Lennard Kämna (BOH), ale skupinu okolo neho pelotón pokryl.

Po vyše 16 km sa vytvorila nová skupina zložená až z 19 pretekárov..

Iba 40 sekúnd

Ani v polovici pretekov si únik nedokázal vypracovať lepší náskok. V pelotóne pracoval tím Quick-Step Alpha Vinyl.

76 kilometrov pred cieľom ostali na čele pretekov len štyria pretekári: Simon Clarke (ISN), Lennard Kämna (BOH), Stefano Oldani (Alpecin-Fenix) a Senne Leysen (Alpecin-Fenix).

Už 60 km pred cieľom pelotón únik dostihol.

Nová skupina. Nebezpečnejšia

O sedem kilometrov neskôr prišiel ďalší útok zo zriedeného pelotónu. Nový únik mal po predposlednom stúpaní dňa náskok až dve minúty.

Najaktívnejší jazdci v novej skupine zloženej z 17 ľudí boli Alessandro CoviMatteo TrentinJan Polanc (UAE), Emanuel Buchmann, Lennard Kämna (BOH), Lorenzo Fortunato (EOLO-Kometa), Magnus Sheffield (INS) alebo Jimmy Janssens (Alpecin-Fenix), Simon Clarke (ISN).

V pelotóne kontroloval situáciu tím Bahrain Victorious.

Lennard Kämna bol neúnavný

Pod kopcom mal únik náskok 2:30 min. Zrýchľovali postupne Nelson Oliveira a Gonzalo Serrano (MOV) či Buchmann.

3,4 km pred cieľom z vysokého tempa zaútočil Kämna a vytvoril si náskok. Zo stíhacej skupiny sa za Nemcom oddelili Fortunato a víťaz dvoch etáp Covi. Talianska dvojica spolupracovala.

Nemec Kämna bol ale najsilnejší a v časovkárskom móde vyhral poslednú etapu.

Stúpanie v pelotóne

S dvojminútovým odstupom sa vedelo, že etapu si zoberie únik. Celkové poradie bolo ale stále otvorené.

V pelotóne najprv pracoval tím Quick-Step Alpha Vinyl, neskôr však stále tempo nasadil Bahrain Victorious.

Miguel Ángel López (AST) musel v predposlednom kilometri zaútočiť, aby zmazal desaťsekundové manko. Kolumbijčan sa ale nikam nedostal a po útoku mal viac ako 15 mužov na svojom kolese.

Silnejšie vyzeral Carlos Rodriguez (INS). Odpovedal Simon Yates (BEX), ale španielsky talent udržal svoj nástup až na pásku.

Lenže Poels ustál tlak od ostatných a v cieli udržal svoj náskok.

Cyklistika: Okolo Andalúzie 2022 – výsledky 5. etapy:

Celkové poradie Okolo Andalúzie 2022:

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár