Okolo Baskicka: Primož Roglič sa stal celkovým víťazom

Okolo Baskicka 2018

zdroj: twitter.com/WinSportsTV

Dnes sa konala posledná etapa pretekov Okolo Baskicka. Trať dlhá 122 kilometrov obsahovala hneď 8 stúpaní a na vrchole posledného kopca bol cieľ. Vo výhodnej pozícii nastúpil do etapy Primož Roglič (:lot:). Slovinec hneď na začiatku spadol, ale netrvalo mu dlho dostať sa naspäť do hlavnej skupiny.

Etapu sa podarilo vyhrať Enricovi Masovi (:qst:), ktorý sa zúčastnil aj na úniku dňa. Nechal za sebou Mikela Landu (MOV). Španiel v drese Movistaru nastúpil do etapy ako druhý muž celkového poradia a bolo jasné, že bude hlavne útočiť. Stalo sa tak na piatom stúpaní, no Roglič aj napriek slabšej tímovej podpore a predošlému pádu automaticky reagoval. Nad Baskickom sa zatiahli mračná a začalo pršať. Slovinec musel v poslednej tretine etapy čeliť aj početnej nevýhode, keď hlavnú skupinu riadilo rovno päť jazdcov Movistaru. Nairo Quintana (MOV) spustil tvrdý útok. Roglič zareagoval a tak isto urobil aj Landa. Útočnici dobehli únik, kde boli Verona (:mts:), De Gendt (:lts:) a Mülhberger (BOH) a neskorší víťaz, Enrico Mas. Posledný menovaný nastúpil 5 kilometrov pred koncom. Quintana a Landa nasledovali a zdalo sa, že by mohli preteky rozhodnúť v svoj prospech. Roglič sa však zaprel a dokázal dôjsť do cieľa s výhodnou časovou stratou a skončil na 9. mieste.

V strede etapy sme videli, že to nebol šťastný deň pre Juliana Alaphilippeho (:qst:). Francúz, ktorý na pretekoch vyhral 2 etapy nezvládol početné stúpania a etapu dokončil v zadnej skupine.

Pre Rogliča ide o životné víťazstvo. Jedná sa o prvé preteky World Tour, ktoré kedy vyhral. V roku 2017 ešte zvíťazil v jednej etape na Tour de France. V tomto ročníku Okolo Baskicka vyhral tento bývalý skokan na lyžiach individuálnu časovku a trikrát skončil druhý. Okrem celkového poradia zvíťazil aj v bodovacej klasifikácii.