Okolo Flámska preview: Sagan vs. Van Avermaet. A kto ďalší?

zdroj: facebook.com/rondevanvlaanderen

Málokde na svete majú ľudia tak silno zakorenenú vášeň pre cyklistiku ako v Belgicku. Dalo by sa povedať, že nadšenie z jazdy na dvoch kolesách je nielen súčasťou ich kultúry, ale doslova DNA. Rok sa s rokom stretol a flámske cesty opäť ponúknu svetu svoj najjagavejší artikel. Preteky Okolo Flámska sú výkladnou skriňou domácej cyklistiky a festivalom zároveň. Miestni sú na tento 102-ročný podnik právom hrdí a v státisícových počtoch lemujú cesty a dláždené stúpania, ktoré sú rodiskom cyklistických legiend. Veľkolepé divadlo odohrávajúce sa pod vlajúcimi žltými vlajkami s flámskym levom.

Slávnostný štart 266,5-kilometrového druhého monumentu sezóny sa rovnako ako v ostatnom roku odohrá na Grote Markt v Antverpách. Pelotón následne čaká 87-kilometrový presun, po ktorom absolvuje „zahrievacie“ dláždené úseky Lippenhovestraat a Paddestraat. Tá pravá flámska zábava však začne až na 121. kilometri. Stúpať sa začne zostra a to priamo prvým z troch prejazdov Oude Kwaremont (2200 m, 4 %, max. 11,6 %).

O desať kilometrov neskôr narazia jazdci na Kortekeer (1000 m, 6,4 %, max. 17 %). V krátkosti na to príde na rad Edelareberg (1500 m, 4,2 %, max. 7 %), ktorý v itinerári nahradí známejší Eikenberg. Dôvod? Oprava cesty.

Takmer hneď po zjazde je naplánovaný kratší, ale strmý Wolvenberg (645 m, 7,9 %, max. 17,3 %), na ktorý nadväzuje dláždený sektor Holleweg. Cez hlavnú atrakciu pretekov Omloop Het Nieuwsblad, kockový úsek Haaghoek, sa pelotón presunie pod stúpanie Leberg (950 m, 4,2 %, max. 13,8 %).

V tejto časti už pôjdu žarty bokom a jeden hellingen bude striedať ďalší. Po prekonaní Berendriesu (940 m, 7 %, max. 12,3 %) a Tenbosse (450 m, 6,9 %, max. 8,7 %) sa dostane k slovu ozajstná legenda. Muur van Geraardsbergen alebo Kapelmuur je späť! Kým minulý rok sa všetci kochali nádhernou kaplnkou na vrchole, Philippe Gilbert (DQT) využil toto miesto na začiatok svojho na prvý pohľad naivného útoku na víťazstvo. Tento rok je Kapelmuur ešte ďalej od cieľa. Na 95-kilometrové sólo sa tentoraz pravdepodobne nevydá žiaden z favoritov.

Ďalšie prekážky predstavujú Pottelberg (1353 m, 6,5 %, max. 8 %) a Kanarieberg (1000 m, 7,7 %, max. 14 %). Vzápätí si jazdci otestujú kombináciu dňa Oude Kwaremont Paterberg (360 m, 12,9 %, max. 20,3 %). Tu už budú tepy dosahovať svoje maximálne hodnoty.

Koppenberg (700 m, 9,4 %, max. 22 %). História tejto rampy si pamätá všeličo. Protagonistom azda najkurióznejšej situácie sa stal Jesper Skibby. V roku 1987 sa dánsky jazdec pod tlakom kyseliny mliečnej v nohách, dlažobných kociek, pekelného sklonu a rútiacich sa áut za ním ocitol na zemi. Vodič organizátorského auta mal naponáhlo a nebral ohľad ani na Skibbyho, ani na jeho bicykel. Celý svet sa iba neveriacky prizeral, ako bicykel končí pod kolesami auta. Výsledkom bolo zdeformované koleso a vyradenie Koppenbergu až do roku 2004.

Posledný z rovinatých úsekov na kockách Mariaborrestraat privedie jazdcov na Steenbeekdries (700 m, 5,3 %, max. 6,7 %). Po tomto hellingene sú na programe už iba 4 chuťovky. Taaienberg (530 m, 6,6 %, max. 15,8 %), Kruisberg–Hotond (2500 m, 5 %, max. 9 %) a olej do ohňa prileje Oude Kwaremont a Paterberg. Na pásku v Oudenaarde to bude ešte stále 13 kilometrov. Podarí sa niekomu zasadiť rozhodujúci atak alebo sa rozhodne v záverečnom šprinte?

Ach tá mikina. Sagan, Van Avermaet a Naesen sa porúčajú k zemi na Ronde 2017. Foto: facebook.com/rondevanvlaanderen

Favoriti

Na štartovej listine snáď nenájdeme tím, ktorý nemá v zostave lídra schopného zajazdiť top 10. O to väčšiu tlačenicu môžeme očakávať pred vjazdmi na úzke hellingeny.

Všeobecne sa očakáva súboj Petra Sagana (BOH) a Grega Van Avermaeta (BMC). Obaja sa pozorne strážili aj v ostatnom ročníku. Van Avermaet bol až natoľko nalepený na Saganovom zadnom kolese, že pri incidente s mikinou nemal priestor na uhýbací manéver a spoločne pocítili tvrdosť dlažobných kociek. Na rozdiel od Sagana, Van Avermaet na Okolo Flámska ešte nezvíťazil, čo zvyšuje tlak na jeho osobu. Predsa len, domáci monument má u Belgičanov najväčšiu hodnotu. V tomto mikrosúboji tak môže byť Sagan pokojnejší a vyčkávať, čo jeho belgický súper vymyslí. V zostave tímu Bora – hansgrohe nechýba Marcus Burghardt (BOH), Daniel Oss (BOH), Maciej Bodnar (BOH) alebo Juraj Sagan (BOH).

Pod kotol bude zaiste prikladať Quick-Step. Obhajca titulu Philippe Gilbert (DQT) je podobne ako zvyšok tímu v solídnej forme a bude chcieť diktovať tempo pretekov. Zdeněk Štybar (DQT), Niki Terpstra (DQT), či Yves Lampaert (DQT) preukazujú, že vedia rešpektovať taktické pokyny zhora. Zopakovaním scenára z prípravných klasík by Quick-Step spravil z Ronde ódu na cyklistiku.

Bez monumentálneho víťazstva je však väčšina spolufavoritov. Medzi nimi aj Sep Vanmarcke (EFD), Oliver Naesen (ALM) a Jasper Stuyven (TFR), ktorí stále čakajú na svoj deň D.

Čo tu hľadá žralok z Messiny? Vincenzo Nibali (TBM) ide po San Reme skúsiť šťastie aj na flámsku pôdu. Taliansky miláčik nikam necestuje iba tak do počtu, hoci tímovou jednotkou bude pravdepodobne Sonny Colbrelli (TBM).

Mladá krv čaká takisto na príležitosť. Tiesj Benoot (LTS) už túto sezónu presvedčil, že patrí medzi úzku špičku. Zatiaľ stále cyklokrosár na plný úväzok Wout Van Aert z Vérandas Willems-Crelan si môže dobrým umiestnením zlepšiť vyjednávacie podmienky pre prípadný prechod na cestu.

Všadebol Michal Kwiatkowski (SKY) má na Ronde nepochybne zálusk. Na kockách sme ho ale tento rok zatiaľ ešte nevideli. Ponaháňa opäť Sagana a spol.?

Na Dwars door Vlaanderen sa konečne výsledkovo pripomenul aj Edvald Boasson Hagen (DDD). Od vysnívanej formy má stále pomerne ďaleko John Degenkolb (TFR). Alexander Kristoff (UAE) to na Ronde vie, ale momentálne sa nenachádza v takej pohode ako pred tromi rokmi.

Zoberú taktovku do svojich rúk osvedčené mená alebo sa k nim drzo primieša niekto iný? Odpoveď leží na flámskych kockách.

Trasa

Profil

 

Zdroj: rondevanvlaanderen.be

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár