Okolo Flámska: Terpstra je po sólovej jazde pánom Flámska

Okolo Flámska 2018

zdroj: twitter.com/RondeVlaanderen

V nedeľu sa odohral druhý monument sezóny, Okolo Flámska. Pretekári museli prejsť 265 kilometrov, kde na nich čakali slávne stúpania s dlažobnými kockami. S nimi si najlepšie poradil Holanďan Niki Terpstra (DQT). Na stúpaní Kruisberg Terpstra zaútočil spolu s Vincenzom Nibalim (TBM). Taliansky vrchár dnes dokázal, že si vie poradiť aj s náročným terénom a potvrdil, že patrí medzi najlepších cyklistických univerzálov.

33-ročný Terpstra sa onedlho Nibaliho zbavil a vydal sa na sólovú jazdu. Na ikonickom kopci Oude Kwaremont dohnal trio jazdcov, ktorí to dnes skúsili v úniku. Zo skupiny favoritom sa snažil Terpstru dohnať hlavne Peter Sagan (BOH). Slovák onedlho pochopil, že tempo Holanďana je vysoké a bez spolupráce s ostatnými jazdcami ho nedokáže dohnať. Druhý došiel do cieľa účastník úniku dňa, mladý Dán Mads Pedersen (TFR). Ten po herocikom výkone dokázal za sebou udržať Philippeho Gilberta (DQT), ktorý obsadil tretiu priečku. Peter Sagan skončil na šiestom mieste. V prvej desiatke sa umiestnila aj cyklokrosová superstar Wout Van Aert (Veranda’s Willems Crelan). Mladý Belgičan tak znovu ukázal, že má potenciál sa presadiť v ťažkej klasikárskej konkurencii na cestnom bicykli.

Dokonalú tímovú súhru ukázal tím Quick-Step Floors. Ten mal v prednej skupine ešte Gilberta a Štybara (DQT). Keďže Terpstra sa vydal do úniku, zvyšok bezpečne kontroloval dianie vzadu. Úspešne reagovali na ataky a nútili hlavných favoritov ako Sagana, Van Avermata (BMC) a Vanmarcka (EFD) doháňať manko. Tí neukázali, že majú vôľu spolupracovať a Terpstrove plány na víťazstvo zostali neohrozené. V tejto situácii sme mali možnosť vidieť, aké je dôležité mať tímovú prevahu.

Pre Terpstru je to druhé víťazstvo na monumentoch. V roku 2014 dokázal vyhrať ďalšiu ťažkú jarnú klasiku, Paríž – Roubaix. Belgický tím Quick – Step Floors má na konte už 21 víťazstiev v sezóne. Dôležitý deň je to aj pre holandskú cyklistiku. Okrem víťazstva v mužských pretekoch má Holandsko víťazku ženskej verzie Okolo Flámska, Annu van der Breggen. Spolu s ňou boli na pódiu ďalšie dve Holanďanky, Amy Pieters a Annemiek van Vleuten.

Sagan, ktorý žiada o pomoc pri stíhaní úniku

Útok Terpstru a posledný kilometer

Profil pretekov

zdroj: procyclingstats

Výsledky:

1.Niki Terpstra (Ned)QST6:21:25
2.Mads Pedersen (Den)TFR 0:00:12
3.Philippe Gilbert (Bel)DQT 0:00:17
4.Michael Valgren (Den)AST0:00:20
5.Greg Van Avermaet (Bel)BMC 0:00:25
6.Peter Sagan (Svk)BOH
7.Jasper Stuyven (Bel)TFR
8.Tiesj Benoot (Bel)LTS
9.Wout Van Aert (Bel)Veranda’s Willems Crelan
10.Zdenek Stybar (Cze)DQT
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár