Okolo Kalifornie: Chaotický záver etapy zvládol Cortina, Sagan bol dnes v úniku

zdroj: twitter.com/Bahrain_Merida

Dnes nad ránom pokračovali preteky Okolo Kalifornie už svojou piatou etapou. Na jazdcov bolo pripravených 219,5 kilometrov s piatimi horskými prémiami. Začiatok etapy bol v Pismo Beach, koniec vo Venture. Včerajšia etapa priniesla kontroverziu, keďže organizátori sa rozhodli neutralizovať stratu Van Garderena (EFD), ktorý spadol 10 kilometrov pred cieľom. Američan si „ustlal“ vlastnou vinou a tak sa právom čertil Patrick Lefevere (športový riaditeľ Deceuninck Quick-Step), ktorého jazdec mal ísť do žltého. Do úniku dňa sa dnes dostalo viacero jazdcov. Bol tam i Peter Sagan (BOH), ktorý vďaka včerajšiemu tretiemu miestu nosí zelený dres. Okrem neho tam boli Davide Ballerini (AST), Toms Skujins (TFR), Neilson Powless (TJB), Michael Schär (CCC), Brandon McNulty (Rally UHC Cycling), Jasper Philipsen (UAE), Tim Declercq (DQT), Lennard Hofstede (TJB) a Leonardo Basso (INS).

Náskok silnej skupiny osciloval na úrovni dvoch minút a pelotón stratu kontroloval. Na čele hlavného poľa bolo vidieť tímy Education First a Bahrain-Merida. Do piatej etapy nenastúpili 4 jazdci. Medzi nimi bol i David De La Cruz (INS) či Louis Meintjes (DDD). O rekord pretekov sa postaral Deceuninck Quick-Step. Belgičania tu vyhrali tri etapy v troch dňoch a s troma rôznymi jazdcami. 20 kilometrov pred dojazdom bol náskok už menej ako minúta. O tri kilometre neskôr vyštartoval Tim Declercq (DQT) a vypracoval si drobný náskok. Skupina za ním bola zlikvidovaná a tak sa ocitol rodák z Leuvenu na čele sám. Do cieľa v tento moment chýbalo približne 8 kilometrov.

Záver

Na poslednom stúpaní sa belgický cyklista takmer zastavil a hlavná skupina ho pohtlila. V ten istý moment vyštartoval Zdeněk Štybar (DQT) a vypracoval si náskok niekoľko metrov. Čechova snaha však skončil taktiež veľmi skoro. Peter Sagan (BOH) v závere už nemal síl, dnes si svoje odpracoval v úniku. Na vrchole boli ako prví dvaja Higuita (EFD) a Bennett (TJB). Dvojica to však taktiež nezvládla a vyzeralo to na hromadný dojazd. Do posledného kilometra vstupovalo približne 25 jazdcov. Životné víťazstvo si dnes napokon pripísal Ivan Cortina (TBM). Španiel si parádne počkal na svoju šancu a nezaváhal. V súboji muža proti mužovi porazil Maxa Richezeho (DQT) a prerušil tak sériu Quick-Stepu.

Záverečný šprint

Profil:

 

Výsledky 5. etapy:

1.Ivan Cortina (Esp)TBM04:56:11
2.Maximiliano Richeze (Arg)DQT
3.Sergio Higuita (Col)EFD
4.Joris Nieuwenhuis (Ned)SUN
5.Kasper Asgreen (Den)DQT
6.Maximilian Schachmann (Ger)BOH
7.Pawel Bernas (Pol)CCC
8.Nacer Bouhanni (Fra)Cofidis
9.Tadej Pogačar (Slo)UAE
10.Hugo Houle (Can)AST

Celkové poradie:

1.Tejay Van Garderen (USA)EFD26:13:01
2.Kasper Asgreen (Den)UAE0:00:04
3.Gianni Moscon (Ita)INS0:00:06
4.Tadej Pogačar (Slo)AST0:00:16
5.Maximilian Schachmann (Ger)BOH0:00:22
6.Sergio Higuita (Col)EFD0:00:28
7.Jonas Gregaard Wilsly (Den)AST0:00:33
8.George Bennett (NZl)TJB0:00:34
9.Felix Großschartner (Aut)BOH0:00:35
10.Rigoberto Uran (Col):efd0:00:36

Zdroj: cyclingnews.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár