Okolo Lombardie: Bauke Mollema zaskočil favoritov a získal monumentálny triumf

Okolo Lombardie 2019
Bauke Mollema Okolo Lombardie 2020

zdroj: twitter.com/Il_Lombardia

Holanďan Bauke Mollema z tímu Trek-Segafredo vyhral poslednú monumentálnu klasiku sezóny Okolo Lombardie. V talianskom meste Como sa tešil po sólo útoku 18 kilometrov pred cieľom, kedy zrýchlením zaskočil taktizujúcu skupinu favoritov. V nej sa nachádzali aj druhý Alejandro Valverde a tretí Egan Bernal. 

Talianska klasika Okolo Lombardie písala svoj 113. ročník. Po štarte v Bergame sa finišovalo po 243 kilometroch v meste Como. Trasa pri Comskom jazere obsahovala 7 stúpaní, rozhodnúť malo posledných 60 km, v ktorých sa nachádzali štyri z nich.

Profil:

zdroj: ilombardia.it

Únik dňa vytvorili Masnada (Androni-Sidermec), Ballerini (AST), Barbin (Bardiani-CSF), Benedetti (BOH), Cavagna (DQT), Rikunov (Gazprom-Rusvelo), Skujinš(TFR) a Marcato (UAE). Najprv mali od pelotónu ovládaným Jumbo-Visma alebo EF Ecuation First pohodlný náskok, no zvýšenie tempa malo nasledovať najmä v druhej polovici pretekov.

Keď bola strata dvojminútová, na čelo sa chceli pridať ešte Bob Jungels (DQT) a Giovanni Carboni (Bardiani-CSF). To sa udialo na prvom veľkom kopci dňa Madonna del Ghisallo. Dvojica sa dostala na čelo, no pred ňou bola najväčšia prekážka dňa – Muro di Sormano. Na ňom sa pelotón začal deliť za brejkom, ktorému už nezostávalo mnoho síl. Skvele tam pracovali Giulio Ciccone (TFR) aj Rafal Majka (BOH), ktorí mal za kolesom viacerých favoritov. Ako prvý tam prechádzal Jungels, no hlavná skupina vedená Talianom mala menej ako 20-sekundový náskok. Na pasážach s ohromnými 20 percentami bolo definitívne po úniku a bojovať sa malo už iba z grupy favoritov.

Útočili Emanuel Buchmann (BOH) aj Tim Wellens (LTS) a za nimi sa rozbité skupinky spojili, viedol ich tím Jumbo-Visma pre Primoža Rogliča (TJB). To ostávalo do cieľa 28 kilometrov a duo na čele začalo stúpať na Civiglio so stále rovnakým náskokom. Z hlavnej skupiny predviedol silný nástup Ruben Fernandez (MOV). Dostihol vedúcich jazdcov, odpálil tempom Wellensa a ostal s ním len Buchmann.

Svižné tempo však držala skupina najsilnejších približne 15 jazdcov a dostala sa na čelo. Boli v nej Roglič (TJB), Valverde (MOV), Bernal (INS), Sosa (INS), Mollema (TFR), Woods (EFD), Gaudu (FDJ), Fuglsang (AST), Formolo (BOH), Latour (ALM), Haig(MTS) alebo Adam Yates (MTS). Na najlepších nestíhal Vincenzo Nibali (TBM) a dvojnásobný víťaz potvrdil, že si na posledných pretekoch za Bahrain Merida nepriniesol dobrú formu. Pri vstupe do posledných 20 km vyskúšal atak Alejandro Valverde, no neúspešne. V skupine sa nachádzali iba tímová lídri, preto spolupráca nebola najlepšia. To chcel využiť David Gaudu aj Michael Woods, ale boli chytení Eganom Bernalom (INS).

zdroj: twitter.com/Il_Lombardia

Po ďalšej hluchej chvíli, 18,2 km pred koncom, zaútočil Bauke Mollema (TFR). Holanďanovi nebola venovaná veľká pozornosť, zato 32-ročný jazdec dal zrýchleniu všetky náboje. Vytvoril si 20-sekundový náskok a pokračoval po kopci Civiglio. Roglič, Latour, Bernal, Gaudu, Haig, Valverde, Woods a Fuglsang boli za ním. Nebezpečie vycítil Latour, no tomu už útok nevyšiel. Po jeho dostihnutí však naďalej pokračovala taktická hra favorizovanej skupiny. V nej nikto nechcel spolupracovať a minúť zbytočné sily. Pokúšal sa o to Roglič, no nikto sa k nemu nepridal. To hralo Mollemovi do kariet.

Technický zjazd prešiel Mollema ešte s väčším náskokom, na svojich rivalov mal už dokonca 30 sekúnd. Po rovinatej časti jazdca Trek-Segafredo ešte čakal kopec San Fermo della Battaglia. Na ňom sa na pasivitu stíhacej skupiny nemohol prizerať Primož Roglič a 8 km do cieľa zaútočil. Otvoril si menší náskok a chcel sa dotiahnuť na čelo, no to sa mu nedarilo. Strata Slovinca činila približne 40 sekúnd. Kilometer pred vrcholom za ním útočil Alejandro Valverde, neskôr Michael Woods a za ním aj Fuglsang a Bernal. Tí sa spojili s Rogličom 6 km pred páskou.

Na vrchole mal Mollema náskok 25 sekúnd na stíhaciu štvoricu. Na nič už nemohol čakať Valverde a v poslednú možnú chvíľu sa osamostatnil a začal prenasledovať Mollemu. Ten pokračoval vo svojom známom štýle jazdy, pri ktorom vyzerá ako na pokraji síl. Do svojej dlhej sólovej jazdy dnes dal všetky sily, stavil na jednu kartu a už sa nepozeral naspäť.

Bauke Mollema vyhral monumentálnu klasiku Okolo Lombardie. V cieli mal náskok 16 sekúnd na druhého Alejandra Valverdeho, ktorému pokus na prvenstvo nevyšiel. Pri šprinte o druhé miesto porazil Egana Bernala a štvrtého Jakoba Fuglsanga.

Primož Roglič ako veľký favorit pretekov predviedol silný pokus, no pred vrcholom posledného kopca mu došli sily. Napokon však skončil na stále kvalitnom piatom mieste.

Najväčšie víťazstvo v kariére

Bauke Mollema vo veku 32 rokov získal 13. profesionálne víťazstvo v kariére. Predtým mal najväčší zásah na charakterovo podobnej Clasica Ciclista San Sebastian, no víťazstvo na jednom z piatich monumentov sa už navždy zapíše do histórie. Okrem toho rodák z Gronigenu vyhral po etape na Tour de France aj Vuelte. Je prvým Holanďanom po 38 rokoch, ktorý triumfoval v na „Klasike padajúcich listov“. Taktiež sa potvrdil veľmi dobrý záver sezóny pre Trek-Segafredo, ktorý sa na jej začiatku veľmi trápil. Okrem Mollemu získal zlato na majstrovstvách sveta Mads Pedersen, aj keď vo farbách Dánska.

 Alejandro Valverde v Lombardii po tretíkrát stojí tesne pod prvým miestom. 39-ročnému španielskemu majstrovi sa ani tentokrát nepodarilo túto klasiku, ktorá mu chýba do dlhého zoznamu triumfov, vyhrať. Na druhej strane, 22-ročný Egan Bernal z Kolumbie je po Stephenovi Rochemu posledným cyklistom, ktorý v jednom roku vyhral preteky Grand Tour a stál na pódiu monumentu. Legendárny Ír to dosiahol v roku 1985.

Dojazd:

Konečné poradie:

1.Bauke Mollema (Ned)TFR 5:52:59
2.Alejandro Valverde (Spa)MOV0:00:16
3.Egan Bernal (Col)INS00:00:43
4.Jakob Fuglsang (Den)AST
5.Michael Woods (Can)EFD0:00:34
6.Jack Haig (Aus)MTS
7.Primoz Roglic (Slo)LTS
8.Emanuel Buchmann (Ger)BOH0:00:50
9.Pierre Latour (Fra)ALM
10.Rudy Molard (Fra)FDJ
  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár