Okolo Slovenska: Chaotický šprint vyhral Kristoff, Viviani tretí a Baška za ním

Kristoff

zdroj: cyklonews

Zdieľaj článok:

Dnes odštartovali preteky Okolo Slovenska prvou poletapou dlhou 138,2 km. Začiatok aj cieľ sa nachádzal na historickom námestí v Bardejove. Severovýchod Slovenska privítal svetovú špičku chladným, veterným počasím.

Do úniku sa dostali Alexandre Delettre (Delko Marseille), Rasmus Wallin (Riwal), Anders Skaarseth (Uno-X), Florian Kierner (Team Feldermayr), Erik Fetter (Pannon Cycling Team) a Kenny Molly (Wallonie-Bruxelles). Práve posledný menovaný Belgičan si prišiel po jedinú vrchársku prémiu na trati Vaníškovce si prišiel po šesť bodov a už v poobedňajšej časovke sa oblečie do dresu pre najlepšieho vrchára.

Na čele boli pochopiteľne World Tour tímy, najmä Deceuninck – Quick Step a kontroloval dvojminútové manko pelotónu. Na vetre sa únik začal rozbíjať, 20 km pred koncom boli na čele len Wallin Skaarseth. 9 km pred koncom už stratili svoje vedenie a všetko sa chystalo na záverečný šprint.

zdroj: Igor Stančík

Radničné námestie dalo koncovku pomerne technickej trase, po ktorej sa čelo balíku prehnalo. Na čele boli Quick Step, FDJ, Bora aj UAE. V ochrannej zóne ešte zažil nepríjemné chvíle motor Maciej Bodnar (BOH), ktorému sa zlomilo koleso a musel čakať za opravou.

Vo finále nastal v druhej tretine natiahnutého pelotónu pád. Najväčšie esá však nachádzali vpredu a mohli si to rozdať v rýchlej koncovke. Z nej víťazne vzišiel Alexander Kristoff (UAE), ktorý v chaose dokázal predstihnúť druhého Michaela Mørkøva (DQT), rozbiehača Eliu Vivianiho (DQT). Európsky majster skončil v chaotických posledných stovkách metroch tretí, čo svedčí o nevyspytateľnosti bardejovskej etapy. Štvrtý skončil Erik Baška (BOH), ktorý je momentálne najlepším Slovákom na podujatí a na páske dokonca predstihol aj elitného Arnauda Démara (FDJ).

zdroj: Jan Melicher

Zatáčky aj pád delili balík, takže jeho väčšia časť sa ocitla na 14-sekundovom odstupe v klasifikácii etapy. Nikomu sa nič vážne nestalo a podľa dostupných informácií každý pokračuje aj do krátkej časovky.

Alexander Kristoff z Nórska mal najviac priestoru na jemných kockách a krátkom stúpaní a ukázal, že chaotické šprinty dokážu v ňom nabudiť jeho najväčšie kvality. Ide o 79. víťazstvo 32-ročného tanku. V tejto sezóne sa víťazovi Ronde aj San Rema darilo víťazne hlavne na Gent – Wevelgem.

Erik Baška:

Baška
zdroj: cyklonews

Pódium:

Kristoff
zdroj: cyklonews

Pád:

Profil 1.A etapy:

zdroj: Okolo Slovenska

Výsledky 1A. etapy:

1. Alexander Kristoff (Nor) UAE 3:21:48
2. Michael Morkov (Nor) DQT
3. Elia Viviani (Ita) DQT
4. Erik Baška (Svk) BOH
5. Arnaud Démare (Fra) FDJ
6. Rudy Barbier (Fra) Israel Cycling Academy
7. Emils Liepins (Lat) Wallonie Bruxelles
8. Andrea Peron (Ita) Novo Nordisk 0:00:04
9. Boy Van Poppel (Ned) Roompot – Charles
10. Yves Lampaert (BEl) DQT 0:00:08

 

Zdroj: okoloslovenska.com

Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.