Okolo Švajčiarska: Carthy opanoval poslednú etapu i súťaž vrchárov. Bernal i Sagan udržali svoje dresy

zdroj: twitter.com/TeamINEOS

Dnes bola na programe deviata etapa World Tour podniku Okolo Švajčiarska. Organizátori museli improvizovať a vyradili z profilu stúpanie na Sustenpass, ktoré polícia uzavrela kvôli lavínovému nebezpečenstvu. Do itinerára sa tak dostalo San Gottardo, na ktorom sa finišovalo v siedmej etape. Dnešný diel podniku sa znova odohrával v horskom stredisku Goms. Do úniku dňa sa dostali silní jazdci ako Hugh Carthy (EFD), Fabio Aru (UAE), Rui Costa (UAE), Mathias Frank (ALM), Aurélien Paret-Peintre (ALM), Luis Léon Sánchez (AST), Tsgabu Grmay (MTS), Matteo Fabbro (ISN), Marc Soler (MOV), Nicola Conci (TFR), Antonio Nibali (TBM), Lennard Kämna (SUN), Gino Mäder (DDD), Winner Anacona (MOV), Simon Špilak (ISN) a Matteo Badilatti (tím Švajčiarska). Prvý menovaný bol na vrchole Nufenenpass sám, stíhal ho ďalší samotár – Aru (UAE), ktorého onedlho doplnil Lennard Kämna (SUN). O 30 sekúnd neskôr bol zbytok skupiny, pelotón strácal na Carthyho (EFD) tri minúty.

Medzičasom z hlavnej skupiny odskočil Bouwman (TJB) a doplnil skupinu, ktorá stíhala Američana a štvoricu jazdcov za ním. Do stúpania San Gottardo vstúpil ako prvý Hugh Carthy (EFD) s náskokom 80 sekúnd na prenásledovateľov. Na vrchole vzal znova plný počet bodov a priebežne sa dostal do čela vrchárskej súťaže. Hlavnú skupinu znovu decimovalo tempo Astany, ktorá pomýšľala na etapový vavrín. Ostalo v nej približne 25 ľudí. Posledné stúpanie Furkapass začal znova ako prvý 24-ročný mladík a náskok pomaly zveľaďoval. Celkové poradie neohrozoval a tak mal veľmi sľubnú šancu na triumf. Za ním bola už len dvojica Frank (ALM), Špilak (ISN), ktorá strácala cez 2 minúty. Skupina favoritov túto dvojku pohltila a 29 km pred cieľom strácala 3 minúty na Američana.

Záver

Pred samotným vrcholom Furkpassu zaútočil Rohan Dennis (TBM), ktorý strácal iba 22 sekúnd na Bernala (INS). Kolumbíjčan však nástup zachytil a dvojica odskočila od zbytku favoritov. Na čele si šiel pre etapové víťazstvo Hugh Carthy (EFD) a korunoval tak skvelý výkon. Čerešničkou na torte je dres pre najlepšieho vrchára podujatia. Pre druhé miesto si došiel Rohan Dennis (TBM), tretí skončil Egan Bernal (INS).

Carthy v cieli

Celkové poradie

22-ročný Bernal (INS) udržal žltý dres a razom sa stáva jedným z najväčších favoritov pre Tour de France. Druhý skončil prekvapujúco Rohan Dennis (TBM), ktorý prekvapil svojou formou v horách. Tretie miesto ustrážil Patrick Konrad (BOH). Čierny dres v bodovacej súťaži udržal Peter Sagan (BOH).

Profil:

 

Výsledky 9. etapy:

1.Hugh Carthy (USA)EFD03:21:58
2.Rohan Dennis (Aus)TBM0:01:02
3.Egan Bernal (Col)INS
4.Mathias Frank (Swi)ALM0:01:52
5.Simon Špilak (Slo)ISN
6.Carlos Betancur (Col)MOV0:02:15
7.Tiesj Benoot (Bel)LTS
8.Domenico Pozzovivo (Ita)TBM
9.Patrick Konrad (Aut)BOH
10.Jan Hirt (Cze)AST

Celkové poradie:

1.Egan Bernal (Col)INS27:43:10
2.Rohan Dennis (Aus)TBM0:00:19
3.Patrick Konrad (Aut)BOH0:03:04
4.Tiesj Benoot (Bel)LTS0:03:12
5.Jan Hirt (Cze)AST0:03:13
6.Simon Špilak (Slo)ISN0:03:48
7.Domenico Pozzovivo (Ita)TBM0:04:14
8.Carlos Betancur (Col)MOV0:04:35
9.Enric Mas (Spa)MOV0:04:53
10.Nicolas Roche (Irl)SUN0:05:27

Zdroj: tourdesuisse.ch

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár