Okolo Švajčiarska: Sagan perfektne zvládol záver a vyhral tretiu etapu. Žltý dres je jeho

Okolo Švajčiarska 2019

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

Zdieľaj článok:

Dnes sa konala tretia etapa pretekov Okolo Švajčiarska. Tá mala prevažne rovinatý charakter a víťazom sa mal stať jeden zo šprintérov na štarte. Išlo sa medzi mestami Flamatt a Murten. Posledných 30 km tvorila rovinka, cyklisti prešli okruhom okolo jazera Gruyère vo frankofónnej časti krajiny. V poslednom kilometri sa nachádzal krátky vydláždený kopček, na ktorom bol cieľ.  Cyklisti strávili v sedle 162,3 kilometra.

Posledných 100 metrov:

Do úniku sa dostali Willie Smit (KAT), Bert-Jan Lindeman (TJB), Simon Pellaud (Švajčiarska reprezentácia) a Ryan Anderson (Rally UHC). Tí si po 30 km vytvorili náskok štyroch minút na pelotón. Ten viedol tím Deceuninck – Quick Step, ktorý chránil žltý dres Kaspera Asgreena (DQT). Z úsilia chcel ťažiť šprintérsky líder tímu Elia Viviani (DQT). Neskôr sa výrazne pridal aj tím Bora – hansgrohe, keďže Peter Sagan (BOH) patril medzi najväčších favoritov na triumf. V posledných 25 km náskok utečencov spadol na hodnotu 1:15.

V poslednej dvadsiatke kilometrov bol Sagan na chvoste pelotónu kvôli defektu zadného kolesa. Technické problémy sa ale zjavne vyriešili a slovenský šampión sa zaradil do vláčiku svojho tímu.

Ako posledný z úniku odolával domáci jazdec Pellaud. 26-ročný borec dnes ovládol dvojicu horských prémií. Pozíciu krajana Imfoha (Švajčiarska reprezentácia) ale neohrozil. Jeho dnešná cesta sa pre neho skončila na méte 6 km do konca. Na špici sa začali formovať šprintérske vlaky jednotlivých tímov, Bora dnes pôsobila veľmi dobre a pre svojho lídra robila v posledných minútach maximum.

V hre boli CCC, Trek s Johnom Degenkolbom (TFR), Sunweb s Michaelom Matthewsom (SUN) alebo celok UAE Alexandra Kristoffa (UAE). Bora a Quick Step suverénne udržovali svojich rýchlikov v hre.

Záver

Sagan sa držal na kolese Vivianiho. Počas posledných 300 metrov bol na čele Jasper Stuyven (TFR). Pred zdvihnutím cesty však Slovák náramne zrýchlil, vytvoril si náskok niekoľkých metrov a udržal to až na pásku. Druhý skončil Viviani. Tretí došiel Degenkolb, ktorému to tím zlým postavením neuľahčil. Nemcovi miesto na kolese Stuyvena zobral dnešný víťaz a od jazdca Treku vyrazil v poslednej zákrute.

Celkové poradie

29-ročný Sagan získal svoju 17. etapu na pretekoch Okolo Švajčiarska. Posúva sa vďaka bonifikačným sekundám v cieli na čelo celkového poradia. Na Asgreena pred etapou nestrácal ani sekundu a stačilo mu iba finišovať v prvej trojke. Teraz má na neho výhodu desiatich sekúnd.

Dán však má šancu udržať dres aj v ťažších etapách, je na výhodnom druhom mieste. 24-ročný talent si zajtra oblečie farby pre najlepšieho mladého jazdca.

Sagan sa po siedmom a druhom mieste v posledných dňoch oblieka do čierneho dresu pre lídra bodovacej súťaže. V nej má náskok desiatich bodov na Rohana Dennisa (BMT).