Okolo Turecka: Großschartner potvrdil dominanciu Bory, je na čele pretekov

Okolo Turecka 2019

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

Zdieľaj článok:

Najťažšia, piata etapa pretekov Okolo Turecka rozhodla o celkovom poradí. Išlo totiž o jedinú vrchársku skúšku podujatia kategórie World Tour. V priebehu dňa však organizátori prišli s rozhodnutím, že výstup na záverečné stúpanie Kartepe sa skráti o 4 kilometre. Z pôvodných 16 tak stúpanie, ktorého doslovný preklad je „snežná hora“, malo 12 kilometrov. Na vrchole totiž v predošlých dňoch snežilo a neprajné počasie pokračovalo. Cesty sa tak stali pre cyklistov neprechodné. Sektory s ťažkými sklonmi však ostali, maximum tohto stúpania dosahovalo až 12%, priemer sa pohyboval okolo 9%, čo dalo jazdcom zabrať. Kilometre predtým však boli jednoduché, etapa mala 164 km a išlo sa väčšinou po rovine.

Počasie na vrchole:

Pod záverečnú prekážku prišiel pelotón pokope, skoré úniky boli zrušené. Na päte stúpania ťahal hlavne celok Astana a pelotón sa výrazne preriedil. Neskôr začala pracovať trojica z Dimension Data. Prvé útoky prišli s hranicou 6 kilometrov od dvojice z Delko Marseille Provence, nikam však neunikli. O kilometer útočil Valerio Conti (UAE), toho dostihol Remco Evenepoel (DQT). Mladík z Quick Stepu pokračoval v súvislom tempe a za ním sa vytvorila stíhacia skupina Felix Großschartner (BOH), Merhawi Kudus (AST) a Conti.

zdroj: twitter.com/sporza

Belgičan na čele bol dostihnutý Großschartnerom a štvorica top-favoritov mala pred sebou tri kilometre na pásku. Zrýchlením Kudusa zo skupiny odpadol Talian Conti, protiútok zasadil Rakúšan z Bora – hansgrohe a do problémov dostal Evenepoela.

V predposlednom kilometri už dlhšie nečakal eritrejský cyklista Kudus a vzdialil sa od Großschartnera. Na rovnejšej pasáži sa toto duo opäť spojilo a jeden z nich sa mal stať víťazom etapy. 200 metrov pred cieľom dokázal Großschartner zasadiť rozhodujúci útok a osamote si prišiel po víťazstvo. Posledné sily ešte nazbieral 26-ročný Conti a na páske predbehol Kudusa a získal druhé miesto so stratou 9 sekúnd. 19-ročný supertalent Evenepoel bral štvrtú priečku. V cieli mal manko 16 sekúnd.

Celkové poradie

25-ročný Rakúšan Großschartner vyhral kráľovskú etapu a obliekol sa do modrého dresu pre celkového lídra pretekov. V cieli ešte dostal 10-sekundový bonus za prvú priečku. Ide o tretiu víťaznú etapu pre celok Bora – hansgrohe, kolega Sam Bennett (BOH) bral triumfy v prvej a druhej etape, v ostatných dvoch bral Ír pódiové priečky. Dnes ho vystriedal talentovaný rodák spod Álp, ktorý sa v predošlých dňoch držal blízko svojho kolegu. V druhej etape dokonca bral strieborné umiestnenia a svoje konzistentné výkony pretavil do celkovej prvej pozície.

Na druhé miesto v celkovej klasifikácii sa dostal Valerio Conti, v generálke stráca 19 sekúnd. O šesť viac chýba tretiemu Merhawimu Kudusovi. Slušný štart do profesionálnej kariéry zažíva Evenepoel, ktorý obsadzuje štvrté miesto.

Zajtra je na programe posledná etapa, v ktorej si to o víťazstvo rozdajú šprintéri. Celkové poradie by sa nemalo meniť, prehovoriť by teoreticky mohli iba pády či zranenia.

Profil:

zdroj: tourofturkey.org.tr

Výsledky 5. etapy:

1. Felix Großschartner (Aut) BOH 4:17:11
2. Valerio Conti (Ita) UAE 00:09
3. Merhawi Kudus (Eri) AST
4. Remco Evenepoel (Bel) DQT 00:16
5. Edgar Pinto (Por) W52 – FC Porto 00:40
6. Jan Polanc (Slo) UAE 00:51
7. Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling 00:58
8. Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence 01:03
9. Etienne Van Empel (Ned) Neri Sottoli – Selle Itala – KTM 01:08
10. Rob Britton (Can) Rally UHC Cycling

Celkové poradie:

1. Felix Großschartner (Aut) BOH 20:43:09
2. Valerio Conti (Ita) UAE 00:19
3. Merhawi Kudus (Eri) AST 00:25
4. Remco Evenepoel (Bel) DQT 00:41
5. Edgar Pinto (Por) W52 – FC Porto 00:59
6. Jan Polanc (Slo) UAE 01:07
7. Mauro Finetto (Ita) Delko Marseille Provence 01:19
8. Jhonatan Restrepo (Col) Manzana Postbon 01:26
9. Gonzalo Serrano (Spa) Caja Rural – Seguros RGA 01:29
10. Kyle Murphy (USA) Rally UHC Cycling 01:30
Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.