Omloop Het Nieuwsblad 2022: Fantastický Van Aert potešil Belgicko, Sagan na konci prvej stovky

Wout van Aert

zdroj: Kristof Ramon / Red Bull Content Pool

Preteky Omloop Het Nieuwsblad 2022 sa stali korisťou Wouta Van Aerta (TJB). Belgičan rozhodol na poslednom stúpaní dňa. Na Bosbergu bol najsilnejší a nedal konkurentom šancu. Prvý štart na ceste tak premenil na prvé víťazstvo v sezóne. Po tridsiatich rokoch dominoval na pretekoch ako belgický šampión. Druhý skončil Sonny Colbrelli (TBM), tretí Van Avermaet (ALM). Peter Sagan (TotalEnergies) skončil na 98. mieste.

Profil

Profil Omloop Het Nieuwsblad 2022
zdroj: omloophetnieuwsblad.be (fanguide)

Pred štartom

Priebeh Omloop Het Nieuwsblad 2022

Únik dňa

Ihneď po začiatku pretekov nastúpila skupinka jazdcov. Napokon sa do úniku dňa dostala sedmička cyklistov. Skupina bola v zložení Ben Healy (EFD), Juri Hollmann (MOV), Alexander Konychev (BEX), Quentin Jauregui (B&B Hotels – KTM), Ruben Apers (Sport Vlaanderen – Baloise), Donavan Grondin (Team Arkéa Samsic) a Morten Hulgaard (Uno-X). Náskok skupiny sa dostal na úroveň siedmich minút, no po polovici pretekov začal klesať. 90 kilometrov pred cieľom to bolo 5 minút. O ďalších dvadsať kilometrov spadol náskok o dve minúty a s únikom to nevyzeralo veľmi dobre. Medzičasom sa na čele pelotónu pohyboval i Peter Sagan (TotalEnergies).

65 kilometrov pred cieľom začal boj v hlavnom balíku – Magnus Sheffield (INS) odskočil a stíhal jazdcov v úniku. Následne na Valkenbergu zabral Gilbert (LTS) a natiahol pelotón. V posledných 50 kilometroch začala poriadna bitka, tempo a riziko sa zvyšovalo. Nervozita ihneď priniesla pád, v ktorom bol namočený i čierny kôň pretekov Victor Campenaerts (LTS). Kasper Asgreen (DQT) taktiež riešil technické problémy, no auto ho doťahovalo do čela.

Nalini - procycling

V čele bola už len šestica jazdcov, z hlavnej skupiny sa približovala dvojica Vliegen (IWG) – Vermeersch (LTS). Pelotón bol už len približne minútu ďaleko. Problémy riešil i Anthony Turgis (TotalEnegies), na kockách dostal defekt. Na jednom zo stúpaní spadol Fernando Gavíria (UAE), ihneď sa držal za rameno, čo neveštilo nič dobré. Čelná skupina mala stále k dobru 30 sekúnd. O niečo neskôr bol v záberoch kamery Peter Sagan (TotalEnergies), defekt na zadnom kolese prišiel v najmenej vhodný moment. Slovák bol však o niekoľko minút späť v pelotóne.

Rozhodujúce stúpania

Veľmi aktívny bol tím Jumbo-Visma, na stúpaniach tlačil hlavne Tiesj Benoot (TJB). V útoku pokračoval Van Aert (TJB), spolu s ním ďalšia štvorica jazdcov. Otvorila sa drobná medzera, Quick-Step Alpha Vinyl musel reagovať. V tento moment zvesil nohy Peter Sagan (TotalEnergies), po technických problémoch došla Slovákovi energia. Skupina okolo Van Aerta čoskoro dostihla skupinu v čele pretekov. 11 jazdcov malo na pelotón 35 sekúnd.

Dvadsať kilometrov pred cieľom nastúpil Tiesj Benoot (TJB), Van Aert (TJB) blokoval spoluprácu a pomohol Belgičanovi získať náskok. Skupina bola okamžite dostihnutá. Muur Kapelmuur však poriadne premiešal karty, Benoota dotiahla skupina favoritov. Mal sotva desať sekúnd. Čakalo už iba posledné stúpanie – Bosberg. Pri nájazde na spomínané stúpanie bol v akcii Van Aert (TJB). Belgičan sa odpútal od konkurencie a upaľoval do cieľa.

Záver

Rozdiel bol desať sekúnd, tím Bahrain Victorious tak neskladal zbrane. Spolupráca však viazla a Belgičan získaval sekundu po sekunde. Tri kilometre pred cieľom mal 30 sekúnd a nemohlo ho už nič zastaviť. V skupine za ním sa bojovalo už len o druhé miesto. To pre seba uchmatol Sonny Colbrelli (TBM).