Paríž – Nice: Na Col de Turini sa tešil mladík Martínez, mení sa majiteľ žltého dresu

Paríž - Nice 2019

zdroj: twitter.com/EFprocycling

Siedma etapa pretekov Paríž – Nice mala označenie „kráľovská”. Mala 181,5 kilometra, išlo sa z Nice a finišovalo sa na Col de Turini. Toto stúpanie má dĺžku 15,3 km a jeho priemerný sklon dosahuje hondotu 7,1%. Pred pomyselnou „čerešničkou na torte” celých pretekov sa jazdci museli popasovať s až šiestimi kategorizovanými stúpaniami.

O body na vrchárskym prémiách sa pokúšal priebežný držiteľ bodkovaného dresu Thomas De Gendt (LTS). Belgičan získal prvú prémiu, následne sa aj začlenil do úniku dňa. Bolo v ňom 39 jazdcov, medzi nimi mená ako Simon Yates (MTS), Mikel Nieve (MTS), Miguel Ángel López (AST), Magnus Cort Nielsen (AST), Philippe Gilbert (DQT), Mathias Frank (ALM), Sergio Henao (UAE), Nicolas Edet (Cofidis), Giulio Ciccone (TFR), Daniel Martinez (EFD) alebo Alessandro De Marchi (CCC).

Z pretekov odstúpil vtedajší držiteľ zeleného dresu a víťaz dvoch etáp – Sam Bennett (BOH). Ďalšie dve horské prémie si uchmatol De Gendt. Na Côte de Pelasque začal výrazne pracovať Nieve, ktorý chcel dostať Simona Yatesa na prvé miesto v etape. Pred Col de Turini mal únik náskok šiestich minút. Ako prví zaútočili Miguel Ángel López a Yates. Títo vrchári strácali v GC niekoľko minút. Pridali sa k nim Edet a Martínez.

Skupina nepracovala príliš ochotne, každý sa snažil o prerušenie tempa či nástup. Útočil Edet, vydal sa za ním Kolumbijčan López a pochoval nádeje Francúza. Strácať začal Gilbert. Predná štvorica sa však opäť zoskupila a pokračovala v taktizovaní. V hlavnej skupine na tempo nestačil priebežne vedúci Michal Kwiatkowski (SKY) a začal sa prepadať 2 km pred cieľom. Z jeho tímu tak prevzal vedúcu úlohu Egan Bernal (SKY), ktorý zápasil s Nairom Quintanom (MOV). Svižne sa odpútali od ostatnách a mladý Kolumbijčan vedel, že sa dostane do žltého dresu.

Na méte kilometer do cieľa zaútočil Kolumbijčan Daniel Martínez a zavesil sa za neho krajan López. Prvý menovaný však v cieli dokázal nájsť potrebné sily a prešpritnoval svojho protivníka. Iba 22-ročný jazdec si pripísal druhé víťazstvo v kariére, tento rok získal národný titul v časovke. Edet a Yates nemali dosť dynamiky v sebe, aby dokázali reagovať na útoky Kolumbijčanov.

Štyri minúty po víťazovi sa v cieli objavil Egan Bernal a obliekol sa do žltého dresu pre celkového lídra. Druhý je po heroickom výkone Gilbert, ktorý na 22-ročného pretekára tímu Sky stráca 45 sekúnd. Tretí je Quintana, štvrtý Kwiatkowski.

Zajtra je na programe ďalšia vrchárska etapa po okolí Nice.

Posledný kilometer:

Výsledky 6. etapy:

1.Daniel Martinez (Col)EFD4:55:49
2.Miguel Angel Lopez (Col)AST0:00:06
3.Nicolas Edet (Fra)Cofidis0:00:2
4.Simon Yates (GBr)MTS
5.Jonathan Hivert (Fra)Direct Energie0:00:55
6.Giulio Ciccone (Ita)TFR0:02:03
7.Julien El Fares (Fra)Delko Marseille
8.Sergio Henao (Col)UAE0:02:08
9.Victor De La Parte (Spa)CCC0:02:13
10.Alessandro De Marchi (Ita)CCC0:02:15

Celkové poradie:

1.Egan Bernal (Col)SKY26:35:26
2.Philippe Gilbert (Bel)DQT0:00:45
3.Nairo Quintana (Col)MOV0:00:46
4.Michal Kwiatkowski (Pol)SKY0:01:03
5.Jack Haig (Aus)MTS0:01:21
6.Romain Bardet (Fra)ALM0:01:45
7.George Bennett (NZl)TJB0:02:20
8.Ilnur Zakarin (Rus)ISN0:02:32
9.Rudy Molard (Fra)FDJ0:03:02
10.Bob Jungels (Lux)DQT0:03:06
Zdroj: cyclingnews.com
Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.