Paríž – Nice: Prelomový úspech pre Simona Yatesa v časovke

Paríž - Nice 2019

zdroj: twitter.com/CiclismoInter

Dnes mali preteky Paríž – Nice na programe individuálnu časovku dlhú 25,5 kilometra. Išlo sa po okolí mesta Barbentane na juhovýchode Francúzska. Profil piatej etapy obsahoval i kilometrový kopec v strede trasy, tá sa zakončila mierným stúpaním v posledných stovkách metroch.

Časovku vyhral s časom 30 minút a 26 sekúnd Simon Yates (:mts:). Pre víťaza Vuelty ide o vôbec prvé vítazstvo v individuálnej časovke, ktorá posledné roky nepatrila medzi jeho najsilnejšie dicisplíny. Tento úspech iba potvrdil, že 26-ročný Brit sa boji proti chronometru výraznejšie venoval aj v tréningu. V máji si bude chcieť obliecť ružový dres na pretekoch Giro d’Italia, ktorých profil je poznačený výživnými časovkárskymi kilometrami.

Pre Yatesa je zisk celkového víťazstva na Paríž – Nice stratené, keďže minútové straty bral v prvých hektických veterných etapách. Trojnásobný držiteľ etapového vavrínu z francúzskych pretekov sa v GC nachádza na 61. pozícii s priepastnou stratou 18:11 na držiteľa žltého dresu.

Ten si aj po časovke udržal Michal Kwiatkowski (:sky:), ktorý dnes skončil na treťom mieste. Na Yatesa stratil 11 sekúnd. Druhý najrýchlejší čas dosiahol Nemec Nils Politt (:kat:), ktorý mal manko siedmich sekúnd. Poliak Kwiatkowski vedie generálnu klasifikáciu o 19 sekúnd pred svojím tímovým kolegom Eganom Bernalom (:sky:). Kolumbijčan dnes dosiahol šiestu priečku, v cieli bol o 15 sekúnd pomalší ako dnešný víťaz.

Favorizovaný Bob Jungels (:qst:) skončil na 11. priečke, pomerne dobrú časovku zajazdil Luis León Sánchez (AST) a udržal sa na celkovej tretej pozícii. Výrazné zlepšenie v časovke zaznamenal aj Yatesov kolega Esteban Cháves (:mts:), ktorý skončil na 14. priečke medzi menami ako Wilco Keldermann (:sun:) či Edvald Boasson Hagen (:ddd:), ktorí patria medzi tých lepších jazdcov v tejto individuálnej disciplíne.