Paríž – Nice preview: Kto prelomí trojročnú nadvládu Sky?

zdroj: facebook.com/parisnicecourse

V nedeľu 4. marca nastúpia jazdci na štart 76. ročníka pretekov Paríž – Nice. „Preteky za slnkom“ opäť zvádzajú konkurenčný boj s podujatím Tirreno-Adriatico a pri pohľade na štartovú listinu je zrejmé, že väčšiu prestíž môžeme tento rok očakávať v Taliansku.

Osem etáp ponúka rôznorodé profily pre všetky tipy jazdcov. V prvých troch etapách sa dá očakávať hromadný záver, aj keď typicky šprintérska je iba etapa číslo 2. Do boja o celkové poradie výrazne prehovorí časovka na 18,4 kilometra počas štvrtého dňa. Cestu z Fouillouse do Saint-Étienne sťažia dve stúpania, ktoré sa postarajú o úpravu priebežného poradia. Druhú polovicu osemdňového programu absolvuje pelotón už na slnečnom juhu. Od relaxu na Francúzskej riviére to však bude mať ešte ďaleko. Na piatu a šiestu kopcovitú etapu nadviaže kráľovská etapa z Nice na vrchol stúpania Valdeblore la Colmiane. 16-kilometrov dlhé stúpanie privítajú skôr vrchári s „dieselovými“ nohami, ktorým bude vyhovovať takmer konštantný sklon na úrovni 6-7 %. Paríž – Nice zvyknú rozhodovať sekundy, preto ešte ani pred záverečnou etapou nebude o víťazovi rozhodnuté. Práve naopak. Stúpania prvej a druhej kategórie v okolí Nice sa budú dať využiť na rozhodujúci atak. Jazdcov čaká boj o každú bonusovú sekundu.

Zloženie minuloročného pódia: zľava Alberto Contador, Sergio Henao a Daniel Martin. Foto: facebook.com/parisnicecourse

Favoriti

Ostatné tri ročníky nenašiel premožiteľa tím Sky. Richie Porte (BMC), Geraint Thomas (SKY) a Sergio Henao (SKY) spravili z tradičného etapáku baštu britského celku. Obhajca titulu Sergio Henao (SKY) sa postaví na štart aj v tomto ročníku. Okrem kolumbijského majstra posiela Sky do Francúzska Wouta Poelsa (SKY), Diega Rosu (SKY), či Davida de la Cruza (SKY). Športový riaditeľ „nebeského“ tímu Gabriel Rasch prezradil serveru cyclingnews.com deľbu líderskej pozície: „Wout a Sergio budú obaja lídrami a myslím, že majú dobrú šancu. Wout je hladný po výsledkoch a Sergio pochopiteľne pred rokom zvíťazil. Pri znížení počtu jazdcov z osem na sedem je fajn mať viac možností. Debatovali sme aj o tom, koľko jazdcov zoberieme na roviny a nakoniec sme to zložili takto.“

Zálusk na pódium má aj Mitchelton-Scott v zostave s Estebanom Chavesom (MTS) a Simonom Yatesom (MTS). Najmä druhý menovaný sa tento rok výsledkovo ešte neprebudil, preto bude zaujímavé sledovať jeho ďalšie výkony. „Na Paríž – Nice sa teším, sú to vždy skvelé preteky s rozličnými výzvami pred príchodom do Nice a dúfam, že tento rok tam uvidíme aj slnko. V minulom roku sa mi tu podarilo vyhrať jednu etapu, na ktorú mám krásne spomienky. Vzhľadom na časovku v strede týždňa budeme musieť reagovať na situáciu po nej, pretože nejaký čas asi stratíme. Máme ale silný tím a agresívnou jazdou sme schopní zmazať straty. Roman Kreuziger sa ukázal v skvelej forme v Abú Zabí, takže na budúci týždeň sme pripravení,“ zhodnotil svoje ambície Simon Yates na tímovom webe.

Katusha – Alpecin sa v boji o žltý dres spolieha na Ilnura Zakarina (ISN). Domácich fanúšikov plánujú potešiť Warren Barguil z Fortuneo – Samsic, Julian Alaphilippe (DQT) a Tony Gallopin (ALM).

Sľubný štart do sezóny zaznamenal Tejay van Garderen (BMC). Tretie miesto z portugalského Algarve mu dáva nádej na konečne vydarený rok. „Naposledy som jazdil na Paríž – Nice v roku 2015, kde som prežil katastrofálny deň v chlade. Verím, že sa poučíme z chýb z minulosti a budeme solídne atakovať celkové poradie. So silou, skúsenosťou a motiváciou akou prichádza tím BMC na Paríž – Nice, by sme sa nemali uspokojiť s ničím iným ako najlepším výsledkom,“ srší optimizmom van Garderen.

O celkové poradie zabojujú takisto Ion Izagirre (TBM), Daniel Martin (UAE), Bauke Mollema (TFR), či Jakob Fuglsang (AST).

Šprintérsky úvod si nenechajú ujsť Arnaud Démare (FDJ), Nacer Bouhanni z Cofidisu, André Greipel (LTS) a najmä vo famóznej forme jazdiace trio Alexander Kristoff (UAE), Dylan Groenewegen (LOT) a Elia Viviani (DQT).

Vo farbách tímu Bora – hansgrohe môžu slovenskí fanúšikovia sledovať aj výkony Erika Bašku (BOH) a Juraja Sagana (BOH).

Trasa

To najlepšie z Paríž – Nice 2017

 

Zdroj: paris-nice.fr, cyclingnews.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár