Paríž – Nice: Sam Bennett má vynikajúcu formu

Paríž - Nice 2019

zdroj: twitter.com/cyclingweekly

Dnes sa konala šiesta etapa pretekov Paríž – Nice. Jej profil bol zvlnený, na záver 176-kilometrovej etapy prišlo na šprint zriedeného pelotónu. Išlo sa z mesta Peynier do Brignoles. Obsahovala tri kategorizované stúpania druhej a tretej kategórie. Posledný kopec Cote de Sainte-Philomene mal dĺžku 8,1 kilometrov, no s percentom sklonu 3% nešlo o úplne ťažkú prekážku.

Únik inicioval domáci Lilian Calmejane (Direct Energie), pridali sa k nemu Iván García (TBM), Alex Kirsch (TFR), Laurent Pichon (Arkea-Samsic) a Mauro Finetto (Delko-Marseille-Provence). Prvý útočník bol pomerne vysoko v celkovom poradí a Team Sky s vedúcim Michalom Kwiatkowskim (SKY) si na neho musel dať pozor. Tí tak nasadili tvrdšie tempo a Calmejane sa nemohol udržať na čele.

Na kopci Côte de la Sainte-Baume začal pracovať tím Deceuninck-Quick Step a vedúce trio dohnal. Na nasledujucej šprintérskej prémii si tri sekundy k dobru zobral Bob Jungels (DQT), ktorý bude mať záujem o dobrú pozíciu v celkovom poradí. Prechodom cez stúpanie Côte de Mazagues sa pelotón aj kvôli bočnému vetru rozdelil a v zadnej skupine sa ocitli napríklad aj Dylan Groenewegen (TJB) či vedúci jazdec horskej klasifikácie Thomas De Gendt (LTS). Po bonifikáciu si na ďalšej rýchlostnej prémii došiel celkovo tretí Luis León Sánchez (AST).

Poslednú prekážku Côte de Sainte-Philomene ovládal Luke Rowe (SKY), približne 40-členná vedúca skupina sa zmierila s hromadným šprintom. Medzitým sa k nej pridali aj Alexander Kristoff (ISN), Romain Bardet (ALM) či Arnaud Démare (FDJ). Jeho tím FDJ začal bojovať s Quick Stepom o pozíciu na záverečný špurt. Posledné bonusové sekundy si zobral Kwiatkowski a zvýšil si náskok na čele. Za nimi sa udial pád. Na zemi sa ocitli Christoph Laporte (Cofidis), Tao Geoghegan Hart (SKY) či Caleb Ewan (LTS).

Záver

Groupama-FDJ poskytla Démarovi jednoznačne najlepší rozbeh, ten sa na vetre ocitol iba 150 metrov pred cieľom. Bol to však Sam Bennett (BOH), ktorý sa dokázal prekľučkovať cez ostatných šprintérov a dobehnúť Démara, ktorý si vytvoril menší náskok. V posledných desiatkach metroch sa od neho dokázal odpútať a zrýchliť. Ír vyhral etapu po skvelom načasovaní záverečného úderu. Tretí skončil Matteo Trentin (MTS).

Sam Bennett získal už druhé etapové víťazstvo na Paríž – Nice. Pred začiatkom sezóny patril v tíme Bora – hansgrohe po Ackermannovi a Saganovi až na tretie špritnérske miesto a dokonca sa nedostal do nominácie na Giro d’Italia, kde minulý rok vyhral tri etapy. V tejto sezóne však má zatiaľ výbornú formu a dokázal získať štyri triumfy v dosť nabitej šprintérskej konkurencii na pretekoch Vuelta a San Juan, ale hlavne UAE Tour.

Celkové poradie

Paríž – Nice majú pred sebou už iba dve etapy, pôjde však o rozhodujúce vrchárske skúšky pre jazdcov na celkové poradie. „Pole position” zatiaľ drží Kwiatkowski, Poliak má pred kolegom Bernalom (SKY) náskok 18 sekúnd. Tretí je L. L. Sánchez so stratou 22 sekúnd. Štvrtý Wilco Keldermann má manko jednej minúty.

Posledný kilometer:

Výsledky 6. etapy:

1.Sam Bennett (Irl)BOH4:12:35
2.Arnaud Demare (Fra)FDJ
3.Matteo Trentin (Ita)MTS
4.John Degenkolb (Ger)TFR
5.Bryan Coquard (Fra)Vital Concept-B&B Hotel
6.Anthony Turgis (Fra)Direct Energie
7.Florian Senechal (Fra)DQT
8.Oliver Naesen (Bel)ALM
9.Alexander Kristoff (Nor)UAE
10.Egan Bernal (Col)SKY

Celkové poradie:

1.Michal Kwiatkowski (Pol)SKY21:35:36
2.Egan Bernal (Col)SKY0:00:18
3.Luis León Sanchez (Spa)AST0:00:22
4.Wilco Kelderman (Ned)SUN0:01:00
5.Bob Jungels (Lux)DQT
6.Nairo Quintana (Col)MOV0:01:04
7.Felix Großschartner (Aut)BOH0:01:08
8.Jack Haig (Aus)MTS0:01:17
9.Rudy Molard (Fra)FDJ0:01:21
10.Romain Bardet (Fra)ALM0:01:24
Zdroj: cyclingnews.com
Zdieľaj článok:

Novinky zo sveta cyklistiky

Raz za týždeň na tvoj email a navyše dostaneš zľavu na nákup v procycling.sk

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár