Paríž – Nice: Vietor totálne rozbil čelo, opäť sa radoval Groenewegen

Paríž - Nice 2019
Zdieľaj článok:

Druhá etapa pretekov Paríž – Nice viedla z Les Bréviaires do mesta Bellegarde a mala dĺžku 163,5 kilometra. Jazdci sa presunuli zo širšieho okolia Paríža smerom na juh do regiónu Centre-Val de Loire. Išlo o rovinatú záležitosť a očakával sa šprint hlavnej skupiny. Podobne ako aj včera, pelotónu sťažil život vietor a začali sa tvoriť menšie skupiny – terezíny.

Prvotný únik vytvorili cyklisti Damien Gaudin (Direct Energie), Nicolas Edet (Cofidis) a Alessandro De Marchi (CCC). Neprešlo ani 30 km závodenia a hlavná skupina sa začala kvôli vetru rozdeľovať. Príležitosť využil celok Deceuninck-Quick Step a zatlačil, tým o niekoľko minút potopil šance utečencov. Favorizované celky si držali svojich lídrov v predných skupinkách, išlo hlavne o Quick Step, Sky a Jumbo-Visma. Neskôr sa pridali aj Trek s FDJ.

100 km pred cieľom spadli Warren Barguil (Arkea Samsic), Gorka Izagirre (AST) a Tao Geoghegan Hart (SKY). Prví dvaja museli dokonca z pretekov odstúpiť a oslabili šance svojich tímov. Hlavne Barguil patril k nádejám francúzskeho pro-konti zoskupenia, ktoré má ešte šprintérske eso v podobe Andrého Greipela (Arcea-Samsic). Mechanické problémy zastihli Michala Kwiatkowskeho (SKY) a Rigoberta Urána (EFD).

Vietor výrazne preriedil čelo

V prednej skupine ostali v poslednej tretine závodu z vrchárskych favoritov iba Nairo Quintana (MOV), Egan Bernal (SKY), Romain Bardet (ALM), Bob Jungels (DQT) a Wilco Keldermann (SUN). Zo šprintérskych mien vypadol napríklad druhý muž GC Caleb Ewan (LTS) alebo Sam Bennett (BOH). V ich, druhej skupine sa nachádzal aj Poliak Kwiatkowski. Jeho tím pracoval vo vedúcom terezíne. Stíhaciu jazdu predvádzal tím Bora – hansgrohe, ktorí vpredu nemal ani vrchára Konrada (BOH).

Foto: twitter.com/MitcheltonSCOTT

12 km pred koncom sa smer jazdy mierne zmenil a to nachvíľu upokojilo situáciu s vetrom. Prvé dve skupiny sa spojili a do hry sa dostali aj jazdci Bory, Simon Yates (MTS), Kwiatkowski či Urán. K dispozícii však už nebol šprintér Quick Stepu Fabio Jakobsen (DQT). Aktívna začala byť aj zostava FDJ s Arnaudom Démarom (FDJ), keďže v posledných 6 km sa po pravotočivej zákrute smer zmenil a vedúcu skupinu čakal bočný vietor. Zmeny narobil výber miesta jednotlivých jazdcov na kruhovom objazde. Do čela sa dostal Luke Rowe (SKY) a vpredu ostalo 8 jazdcov. Boli tam Philippe Gilbert (DQT), Kwiatkowski, Matteo Trentin (MTS), Rowe, Bernal, Ivan Cortina (BMT), Luis Léon Sánchez (AST) a priebežný líder Dylan Groenewegen (TJB). Ich náskok pri stálom protivetre bol približne 15 sekúnd a Rowe to stále udržoval.

Pri zmene smeru sa odtrhla malá skupina, ktorá si to rozdala o víťazstvo

V poslednom kilometri bojovala o etapové víťazstvo predná skupina, z ktorej ešte vypadol Rowe. Jeho kolega Bernal pomáhal Poliakovi Kwiatkowskemu, tí však mali v skupine šprintérov Trentina a Groenewegena. Bol to práve Holanďan, ktorý dokázal ovládnuť etapu. Držal sa kolesa svojho talianskeho protivníka, keď Trentin nastúpil, muž v žltom drese vyrazil po druhej strane cesty. Trentinovi došli sily pomerne skoro, na pódium sa dostali druhý Iván García a tretí Philippe Gilbert.

25-ročný Dylan Groenewegen ovládol aj druhú etapu na Paríž – Nice v tomto roku, ide o jeho štvrté sezónne víťazstvo. Celkovo je to 39. v kariére.

Druhá skupina ku koncu dokázala limitovať straty a pásku preťala 5 sekúnd po víťazovi. Z GC favortiov v nej boli: Bardet, Jungels, Keldermann, Quintana, Ilnur Zakarin (KAT) a Konrad. Straty ostatných vrchárov sú viac ako minútové.

Celkové poradie

Dylan Groenewegen po dvoch víťazných etapách ostáva na čele generálnej klasifikácie. Na druhé miesto sa dostal Kwiatkowski, Sanchez je tretí. Z vrchárov je v top 10 ešte Bernal a Bardet.

Posledný kilometer

Profil:

Foto: cyclingfans.net

 

Výsledky 2. etapy:

1. Dylan Groenewegen (Ned) TJB 3:14:04
2. Ivan Garcia (Spa) BMT
3. Philippe Gilbert (Bel) DQT
4. Matteo Trentin (Ita) MTS
5. Michal Kwiatkowski (Pol) SKY
6. Luis León Sanchez (Spa) AST
7. Egan Bernal (Col) SKY
8. Arnaud Demare (Fra) FDJ 0:00:05
9. André Greipel (Ger) Arkéa Samsic
10. Mike Teunissen (Ned) TJB

Celkové poradie:

1. Dylan Groenewegen (Ned) LOT 6:31:19
2. Michal Kwiatkowski (Pol) SKY 0:00:12
3. Luis León Sanchez (Spa) AST 0:00:13
4. Philippe Gilbert (Bel) DQT 0:00:16
5. Egan Bernal (Col) SKY 0:00:19
6. Matteo Trentin (Ita) MTS 0:00:20
7. Tony Gallopin (Fra) ALM 0:00:22
8. Rudy Molard (Fra) FDJ 0:00:23
9. Romain Bardet (Fra) ALM
10. Oliver Naesen (Bel) ALM 0:00:24
Zdroj: cyclingnews.com
Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.