Preview 4. etapy TdF: Šprintérsky reparát s domácim hrdinom v žltom

Tour de France 2019

Tour de France zatiaľ prináša zaujímavé etapy. Po jednej z nich sa do žltého dresu obliekol Julian Alaphilippe (DQT), ktorý je prvým Francúzom v žltom drese po piatich rokoch. Profil nasledujúcej etapy nasvedčuje tomu, že domáci miláčik si najcennejší dres udrží aj v ďalšej etape a svoju sériu si môže poriadne predĺžiť.

Dnes to bude deň pre iných jazdcov, akí mali šancu v treťom dni. Počet rovinatých etáp na tejto Tour nie je vysoký a šprintérske tímy ako Jumbo-Visma, Deceuninck – Quick Step, Lotto Soudal alebo Bora – hansgrohe určite zaistia hromadný dojazd.

Trasa

Dĺžka: 213,5 km
Profil: rovinatý, 1555 nastúpaných metrov
Štart: 12:10 LSEČ
Predpokladaný dojazd: 17:10 – 17:37 LSEČ

Na 215 kilometroch sa nachádzajú dve kategorizované stúpania, ktoré nevyzlečú Tima Wellensa z bodkovaného dresu. Celá tranzitná etapa pôjde po rovinách smerom na východ do Nancy. Po prvých 120 km prídu spomínané kopčeky, no pelotón a rýchlych jazdcov nevystrašia. Druhé Côte De Maron sa nachádza 15 km pred cieľom. S dĺžkou 3 km a 7% určite nezabráni rýchlemu dojazdu, keďže od tohto bodu je to len rovina.

Do cieľa je to celkom priama cesta, v poslednej päťke kilometrov sa nachádzajú iba dve zákruty a nejde o nič technické. Cieľ sa nachádza na rovinke.

Reims (štart)

Mesto Reims sa nachádza v centre regióna Champagne, čiže aj ono je významnou destináciou pre milovníkov šumivých vín typických pre tento región. 200-tisícové mesto bolo významným centrom v rímskych dobách, kedy bolo metropolou belgickej provincie. Počas Druhej svetovej vojny tu zástupcovia Spojencov a Nemecka 7. mája 1945 podpísali kapituláciu nemeckých síl. Týmto aktom sa ukončili vojenské operácie na západnom fronte.

Pelotón pod Katedrálou v Remeši. zdroj: twitter@letour

Najvýznamnejšou pamiatkou v meste je Katedrála Notre-Dame v Remeši, ktorá bola síce postavená po tých v Paríži a Chartres, no stále patrí k najvýznamnejším sakrálnym gotickým stavbám na svete. Chrám z 13. storočia obsahuje viac ako dvetisíc sôch a iných výtvarných pamiatok. Stal sa tradičným miestom pre korunováciu francúzskych kráľov. Ročne túto katedrálu navštívi viac ako 1,5 milióna ľudí.

Nancy (cieľ)

Mesto so 108-tisíckami obyvateľov hostí Tour 17 raz. Najznámejším rodákom je cisár František Štefan I. Lotrinský, ktorý sa v priebehu časov stal manželom Márie Terézie a aj on rozvíjal viaceré podnikateľské aktivity, ktoré mali dosah aj na územie terajšieho Slovenska. Známe sú aj námestia zapísané v zozname UNESCO. Turisti nájdu cestu do mesta v regióne Alsasko-Champagne-Ardenne-Lotrinsko aj vďaka múzeu výtvarného umenia a secesným stavbám v centre.

V roku 2014 tu finišovala o čosi náročnejšia etapa Tour. Tá obsahovala rovno dve stúpania pred cieľom a následný zjazd do mesta. Slovenskí fanúšikovia si ju môžu pamätať vďaka tesnému druhému miestu Petra Sagana. Ten o milimetre prehral šprint zriedenej skupiny s Matteom Trentinom.

Tesný šprint 7. etapy TdF 2017. zdroj: letour.fr

Favoriti

Ide o šprintérsky deň, takže rýchlici Elia Viviani (DQT), Caleb Ewan (LTS), Peter Sagan (BOH) a Dylan Groenewegen (TJB) by mali potvrdiť svoje výnimočné kvality.

Prvý menovaný Talian má čo dokazovať, keďže v Quick Stepe určite chcú vyhrať nejaké etapy aj s ním. Navyše sa stupňujú špekulácie o jeho prestupe, do ktorého by mal najviac povedať prípadný etapový triumf. Viviani si musí nájsť správne koleso, čiže nechať svoj vláčik robiť svoju prácu. Minule sa skôr pohyboval za protivníkmi v pelotóne, čo vyústilo do nepríjemnej vlny, ktorú mu tam hodil Ewan. Výbušný Austrálčan sa taktiež radšej spoľahne na formáciu svojho tímu.

Nevieme, aké škody napáchal pád na Groenewegenovi. Ak je v poriadku, mal by prejaviť najrýchlejšie nohy v pelotóne, s ktorými by sa rád prezentoval. Jeho tím je dobre rozbehnutý, určite by rád vyhral aj so svojím lídrom.

Sagan má zelený dres, v tretej etape on a ani jeho tím nestačil na Alaphilippa. Vyzerá, že formu má výbornú, keďže vpredu sa držal aj na kopcoch a v prvej etape zhorel iba na fotofiniši. No ak naozaj príde k čistému šprintu, spomínaná trojica by mala mať o niečo navrch, keďže sa špecializujú iba na tento typ finišu. Slováka je však mimoriadne zložité predvídať, keďže motiváciu má a rád by si vyventiloval fustráciu z prvej etapy. Tlak prvého víťazstvá je však aj na iných a so zeleným dresom sa mu môže dýchať o kúsok ľahšie.

Ďalší jazdci, ktorí sa môžu objaviť v top-5, sú napríklad Giacomo Nizzolo (DDD), Michael Matthews (SUN), Alexander Kristoff (UAE), Sonny Colbrelli (TBM), Matteo Trentin (MTS), Greg van Avermaet (CCC), Christophe Laporte (Cofidis) či André Greipel (Arkea Samsic).

Naše tipy

Kompletnú ponuku kurzov nájdete TU – na stránke nášho partnera, stávkovej spoločnosti Tipsport.

Podľa nás zvíťazí Elia Viviani, ktorý je pod tlakom. Jeho tím ale je na takéto situácie pripravený. S kurzom 3,20:1 vyzerá istejšie ako Groenewegen, ktorý zažil nepekné dni, no stále má favorizovaný kurz 3,30:1. Tretí je podľa Tipsportu Sagan, ktorý pri šanci 4,40:1 nemusí byť úplne zlým tipom na víťaza, hlavne ak sa podmienky zhoršia a nastane chaotický šprint tak typický pre prvé etapy Tour.

Alebo to všetkým zoberie mladý Caleb Ewan? Zaregistrujte sa TU a stavte si napríklad aj na neho pri kurze 6,00:1. Získate vstupný bonus 15 eur s možnosťou zisku až 4000 eur.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár