Sagan po 10. etape Giro d’Italia: Udržať si cyklámenový dres by bolo veľmi pekné

Giro d'Italia 2021
Sagan po 10. etape Giro d'Italia

zdroj: Fabio Ferrari/LaPresse

Peter Sagan je po 10. etape Giro d’Italia 2021 dvojnásobným víťazom etapy na talianskej Grand Tour. Triumfom si 31-ročný rýchlik zo Žiliny privlastnil cyklámenový dres pre priebežného lídra bodovacej súťaže.

Reklama

Slovák s tímom BORA – hansgrohe držal tvrdé tempo na stúpaniach počas dňa. V záverečnom šprinte bol neomylný. Na druhom mieste skončil Saganov kamarát Fernando Gavíria (:uae:), na treťom Davide Cimolai (:isn:). Obaja strácajú na Sagana 17 bodov v súboji o cyklámenový dres.

Sagan po 10. etape Giro d’Italia:

Peter Sagan (BOH) – víťaz

Slovák pre talianske média po dojazde etapy povedal: „Ďakujem tímu za to, čo predviedli na stúpaní. Zároveň ďakujem Danielovi Ossovi a Maciejovi Bodnarovi, že ma udržali v poslednom kilometri na dobrej pozícii.“

Sagan však neostal iba krátkom spomenutí tímu. Ako World Tour cyklista s najväčším počtom sledovateľom na Instagrame ďakoval každému členovi tímu oddelene v samostatnom príspevku s fotografiou.

Ako bolo spomenuté, Peter sa dnešnou výhrou dostal na čelo „cyklámenovej súťaže“.  K jeho obhajobe v ďalších etapách naznačil: „Udržať si cyklámenový dres by bolo veľmi pekné. Nebude to však ľahké. Sme v polovici Gira a čaká nás tá ťažšia časť. Všetci šprintéri sú nebezpeční. Body sa menia s každou etapou na základe profilu.“

Peter Sagan na pódiu v maglia ciclamino.
Peter Sagan na pódiu v maglia ciclamino. Gian Mattia D’Alberto/LaPresse

Na adresu konkurentov zas nešetril chválou. Jedným z nich je Elia Viviani (COF), ktorý síce kopce a tempo Bory prežil, ale skončil iba na deviatej priečke. „Viviani je dobrý na stúpaniach a je vždy vpredu v cieli. Chýba mu iba malý kúsok. Taktiež by média mohli byť menej kritické.“

Celkovo však Peter bol spokojný a nezabudol ani na svoje minuloročné víťazstvo, ktoré tiež získal v 10. etape.

Na konci sa Peter prihovoril svojim fanúšikom aj v slovenčine.

Fernando Gavíria (UAD) – 2. miesto

Sagan bol veľmi silný v závere a zaslúžil si dnes vyhrať. Moja výkonnosť je dobrá, ale pre mňa ako pre šprintéra je ťažké povedať, že som spokojný, pokiaľ nevyhrám. Som si vedomí, že sa približujem, výkonnosť je dobrá a som hladný po víťazstve v druhom týždni. 

reakcie Giro d’Italia 2021
Fernando Gavíria a Peter Sagan v cieli. ©Marco Alpozzi/LaPresse

Davide Cimolai (:isn:) – 3. miesto

Som spokojný s tretím miestom po tom, čo môj tím odviedol skvelú prácu po poslednom stúpaní. Dnes som len stratil víťazstvo na to, aby z toho bol perfektný deň. Teraz sa len teším na voľný deň.

Gianni Vermeersch a Fries De Bondt (Alpecin-Fenix) – 5. a 6. miesto

V prokontinentálnom tíme Alpecin-Fenix bola cítiť spokojnosť aj napriek tomu, že ich šprintérky líder Tim Merlier nestačil tempu v jednom z dnešných stúpaní, počas ktorých kormidlo zvierali jazdci tímu Bora – hansgrohe.

Elia Viviani (COF) – 9. miesto

V tíme Cofidis po dnešku nebola veľká radosť, nakoľko sa cyklámenový dres vzdialil Eliu Vivianimu. V bodovacej súťaži je Viviani na piatom mieste so stratou 29 bodov.

Bernal a Evenepoel šprintovali o sekundy

Egan Bernal
Egan Bernal. © Gian Mattia D’Alberto/LaPresse

V dnešnej etape sa taktiež o pár sekúnd zmenilo čelo celkového poradia vďaka zaujímavému šprintu vrchárov na druhej šprintérskej prémii. Stratu na lídra pretekov Egana Bernala (:ins:) o 1 sekundu okresal Remco Evenepoel (:dqt:), ktorý je naďalej na druhej priečke. Egan vo svojom vyjadrení akcentoval najmä to, že mal šancu, ktorú chcel využiť. Nemal však v pláne šprintovať až tak dlho, čím však dostal pod tlak Remca. A práve Evenepoel bude v nasledujúcich dňoch pod čoraz väčším tlakom, nakoľko dlhšie preteky vo svojej kariére ešte nejazdil. Taktiež nemá skúsenosti s voľným dňom, ktorý je na programe už zajtra.

V stredu na pretekárov čaká klasikárska etapa  s úsekmi prašných ciest, ktoré sú známe najmä z jedinej severskej klasiky v južnej Európe. Zo slávneho Strade Bianche. Víťazom tejto etapy sa môže stať takmer ktokoľvek.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár