Saudi Tour: Premiérový ročník vyhral Bauhaus

zdroj: twitter.com/Cyclingnewsfeed

V dňoch od 4. do 8. februára sa po roku 2002 obnovili preteky Saudi Tour. V Saudskej Arábii sme videli päť etáp s prevažne rovinatým profilom, ktorý otestoval šprintérov z World Tour aj Pro tímov.

1. etapa | Rijád – Jaww | 173 km

Tak ako aj počas celého týždňa, v púštnej krajine pelotónu život znepríjemňoval vietor. Kvôli nemu sa tvorili terezíny a tak všetci ašpiranti na víťazstvá museli byť na pozore, aby sa nedostali do jednej zo zadných skupín.

Snáď jediný deň so zaujímavejším finálnym profilom prial výbušnému jazdcovi. Rui Costa (UAE) na krátkom kopčeku pred cieľom ukázal najrýchlejšie nohy. Portugalský bývalý majster sveta úspešne útočil, za ním finišovali Heinrich Haussler (TBM) a Nacer Bouhanni (Arkéa – Samsic). Pre 33-ročného borca to bolo ďalšie víťazstvo mimo Európy. To zaznamenal naposledy na Critérium du Dauphiné ešte v roku 2015.

2. etapa | Sadus – Al Bujairi | 187 km

Pri vstupe do posledného kilometra bola celá skupina pokope, no šancu vycítil Haussler (TBM) a chcel prekvapiť šprintérov. To sa mu aj podarilo, na jeho koleso sa dokázal nalepiť Niccolò Bonifazio (Total Direct Energie). Talian to dynamickým nástupom a udržaním vysokého tempa dotiahol až do víťazného konca osamote. 26-ročný pretekár sa obvykle môže spoľahnúť na rýchly šprint, ale v stredu vycítil správny moment na prekvapil špurtérov. V šprinte pelotónu bol najlepší Phil Bauhaus (TBM).

10 km pred cieľom sa udial incident medzi Costom Reinardt Janse Van Rensburgom (NTT). Víťaz prvej etapy musel pri udržiavaní pozície v balíku použiť ruky, čo skončilo pádom Juhoafričanom. Ako sa neskôr ukázalo, Costa konal tak preto, lebo jazdec tímu NTT do neho narazil. Samotný Van Rensburg to potvrdil. Z pádu si neodniesol žiadne vážne zranenia. Jeho pádom bola zdržaná zadná časť pelotónu, v ktorej bol aj Mark Cavendish.

3. etapa | Rijád – Al Bujairi | 119 km

Ďalšia netradičná šprintérska koncovka nastala aj v tretej etape. 45 km pred cieľom vtedajší celkový líder Rui Costa zaútočil a chcel si prísť po tri bonusové sekundy na prémii. Na kopci ale Costa nepoľavil a ďaleko pred cieľom sa vydal na sólovú pokus. Pri vstupe do posledných 10 km mal dvadsaťsekundový náskok, no vedel, že na víťazstvo to stačiť nebude a radšej zvesil nohy a finišoval v balíku.

V poslednej tisícke metrov mali všetko pod kontrolou borci z Bahrain-McLaren. Tí ťahali celý čas, 500 metrov pred páskou sa špice ujal Bauhaus (TBM). Za ním bol Mark Cavendish (TBM). Po krátkej falošnej rovine sa pole natiahlo, 300 metrov pred cieľom správne zrýchlil Bauhaus, Cavendish na jeho kolese poľavil v tempe a „odklákal pozornosť“ ostatných. Nemec si vypracoval slušný náskok. Dlhým ťahom získal prvé víťazstvo pre tím, ktoré im počas týždňa tesne unikalo.

4. etapa | Al Muzahimiyah – Rijád | 137km

Etapa s dvoma prejazdmi cez stúpanie Qiddyia s maximami okolo 17% ešte mohla rozhodnúť o celkovom poradí. Cez 3-kilometrovú prekážku sa naposledy išlo vyše 20 km pred cieľom. Nastúpil tam Rui Costa (UAE), ktorý sa pridal k skorému brejku a pokračoval v samostatnej jazde. Skončilo sa to neúspechom pre jazdca UAE. 3 km pred koncom ho pohltil vlak Bahrain McLaren. Ich líder a muž v líderskom drese Bauhaus dostal pred stúpaním defekt a tak celý tím sa musel obetovať. Ich práca sa vydarila, no Bauhaus nemal dostatok síl pre šprint.

V rýchlej koncovke vyhral Nacer Bouhanni (Arkéa Samsic) pred Bonifaziom Gidichom (AST). Išlo o prvé víťazstvo Francúza po prestupe z Cofidisu. „Zlý muž“ pelotónu sa vďaka popredným umiestenia v Top 5 každej etapy dostal na čelo celkovej klasifikácie.

5. etapa | Rijád – Rijád | 144 km

V piatej etape nečakalo na jazdcov nič zložité. Všetko sa to skončilo šprintérskou koncovkou, v ktorej bol najlepší Phil Bauhaus (TBM). Špurt mu kvalitne rozbehol Cavendish. Druhý skončil Nacer Bouhanni a tretí Arvid de Kleijn (Riwal Readynez Cycling Team).

V cieli sa ešte Bouhanni sťažoval na náhlu zmenu smeru počas Bauhasovho šprintu, no zmeny nenastali.

Celkové poradie

1.Phil Bauhaus (Ger)TBM17:53:38
2.Nacer Bouhanni (Fra)Team Arkéa – Samsic0:00:02
3.Rui Costa (Por)UAE0:00:13
4.Youcef Reguigui (Alg)Terengganu Inc. TSG0:00:22
5.Heinrich Haussler (Aus)TBM0:00:23
6.Carlos Barbero (Spa)NTT0:00:24
7.Sergey Chernetskiy (Rus)Gazprom – RusVelo0:00:25
8.Andreas Kron (Den)Riwal Readynez Cycling
9.Geoffrey Soupe (Fra)Total Direct Energie0:00:26
10.August Jensen (Nor)Riwal Readynez Cycling

O víťazovi prvého ročníka Saudi Tour kategórie 2.1. rozhodli bonusové sekundy v cieľoch. Keďže rovinaté profil neponúkli možnosti pre selekcie, zelený dres si z arabskej krajiny odnáša Phil Bauhaus (TBM). Vďačí za to dvom víťazným etapám. Ukázal, že si vie poradiť s rýchlymi koncovkami, ale aj narušiť stereotypy hromadných dojazdov, ako to predviedol v tretej etape.

S dvojsekundovým odstupom je za ním 29-ročný Nacer Bouhanni. Tretie miesto získal Rui Costa, ktorý bol veľmi aktívny. Hromadné dojazde ale nie sú jeho špecialitou a musel sa spoliehať na bonusy z prémií. Zaostal o 13 sekúnd.

Najlepším mladým jazdcom sa stal Andras Kron (Riwal Readynez Cycling), a to vďaka účastiam v únikoch a zberom bonificákií. Bodovačku získal Bouhanni.

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár