Strade Bianche preview: Dážď a blato sľubujú nepredvídateľný priebeh

zdroj: facebook.com/pg/stradebianche

Preteky pre milovníkov vína a fanúšikov s romantickou dušou. Strade Bianche so svojou nenapodobiteľnou scenériou má čo ponúknuť aj menej zainteresovaným divákom. Počasie v Európe sa však na začiatku marca s cyklistami príliš nemazná a ani predpoveď na sobotu nevyzerá príliš optimisticky. Prognózy znejú nasledovne – mrznúť už síce nemá, ale sneh vystrieda s vysokou pravdepodobnosťou dážď. Prašná romantika sa preto asi zmení na tvrdú šichtu v blate.

Vetru a dažďu ani pelotón nerozkáže. Nech už budú mať cesty akýkoľvek charakter, v 13. edícii pripravili organizátori 184-kilometrovú trasu, ktorej až jednu tretinu tvoria povestné biele úseky. Jedenásť sektorov s krátkymi „puncheurskými“ stúpaniami ponúka miesta ako stvorené na napínavú zápletku. Podobne ako na iných klasikách, aj tu číha hrozba defektu takpovediac na každom rohu. Z hľadiska vývoja pretekov bude dôležitý sektor č. 8, ktorý začína za Ponte del Garbo. Most milosti vyšle pelotón na 11,5-kilometrovú kľukatú cestičku so strmými pasážami na Monte Sante Marie. Ani posledný sektor nesľubuje nič jednoduché. K vrcholu na Tolfe vedie 18 % stojka, z ktorej to bude do cieľa ešte 12 kilometrov.

Samotný záver v Siene je povestnou čerešničkou na torte. Na bájne námestie Piazza del Campo vedú úzke a strmé uličky, ktorých sklon sa šplhá k 16 %. Po pravotočivej zákrute na Via delle Terme sa jazdci vyrútia na námestie v miernom zjazde ako na slávnom Paliu.

 

Michal Kwiatkowski už brázdi toskánske cesty a momentálne sa ešte asi dá aj bežkovať. Foto: facebook.com/kwiato

Favoriti

Európsku sezónu zaháji v Taliansku Peter Sagan (BOH). Po sústredení v Sierra Nevada sa konečne zapojí do kolotoča jarných klasík a na Strade Bianche má o motiváciu postarané. Hoci na pódiu v Siene stál už dvakrát, víťazné gesto patrilo jeho súperom. K vylepšeniu bilancie dvoch druhých miest mu má pomôcť nová posila tímu, Talian Daniel Oss (BOH). Rocker pelotónu spustil pohotovosť v balíku cez víkend na Kuurne-Brusel-Kuurne. Sľubne rozbehnuté preteky mu však skazil defekt, po ktorom stratil nádej na dobré umiestnenie.

Na miesto činu sa po roku vracia obhajca prvenstva Michal Kwiatkowski (SKY). Saganov rival číslo jeden z ostatnej jari je v skvelej forme z Algarve, kde okrem etapy zvíťazil aj v celkovom poradí. Poľský univerzál má v hlave už aj San Remo, na ktoré sa svojsky pripravuje jazdou v snehu. Dážď a blato preto nestoja „Kwiatkovi“ v ceste.

Úvodný klasikársky víkend si nedá za klobúk Greg Van Avermaet (BMC). V Taliansku chce podobne ako Sagan premeniť dve druhé miesta za víťaznú trofej. „Strade Bianche sú celkom poctivé preteky, takže sa na ne teším. Sú jedny z mojich najobľúbenejších v roku. Dúfam, že počasie bude v poriadku, pretože chlad a dážď príliš nemusím. Uvidíme ako to pôjde, ale znova cítim motiváciu. Ostatný ročník som skončil druhý a po viacerých pódiových umiestneniach dúfam, že tento rok môžem vyhrať,“ povedal belgický špecialista pre tímový web.

V týždni si na pretekoch Le Samyn zlepšili náladu v tíme Quick-Step Floors. Na víťazstve Nikkiho Terpstru (DQT) mal nemalý podiel Philippe Gilbert (DQT), ktorý prišiel do cieľa druhý. Skúsený Belgičan rovnako ako Zdeněk Štybar (DQT) poznajú pocit víťazstva v stredovekom centre Sieny. Tímový riaditeľ Davide Bramati sa bude opäť spoliehať na kvalitnú zostavu: „Nie je žiadnym tajomstvom, že máme viacero chlapcov, ktorí sú schopní v sobotu vyhrať. Nebude to však jednoduché, pretože víťazstvo chcú viacerí silní jazdci z hviezdneho štartového poľa. Na rozdiel od ostatných rokov, môže zohrať oveľa väčšiu rolu počasie. Očakávame nízke teploty a dážď, ale do marca chceme vkročiť pravou nohou.“

Do skupiny favoritov patrí samozrejme víťaz z roku 2013 Moreno Moser (AST), jeho tímový kolega Alexey Lutsenko (AST), domáci Daniele Bennati (MOV), Edvald Boasson Hagen (DDD), Sep Vanmarcke (EFD), Jasper Stuyven (TFR), Luke Durbridge (MTS) alebo Tiesj Benoot (LTS). V ťažkých podmienkach to skúsia aj Grand Tour lídri Vincenzo Nibali (TBM) a Tom Dumoulin (SUN).

Na štarte sa predstavia okrem 18 World Tour celkov aj tri tímy s divokou kartou. V pelotóne teda uvidíme až troch aktuálnych držiteľov dúhového dresu. Sagana s Dumoulinom doplní cyklokrosový majster sveta Wout van Aert vo farbách Vérandas Willems-Crelan. Netreba zvlášť pripomínať, že van Aert si počína na blate ako ryba vo vode. A blata v okolí Sieny zrejme v sobotu nebude málo.

Trasa

Profil

Posledné 3 kilometre

 

Zdroj: strade-bianche.it, cyclingnews.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár