Tirreno – Adriatico preview: Súboj o trojzubec nabitý časovkami, Sagan pôjde po etapách

Pár dní po zahájení pretekov Paríž – Nice štartuje aj 53. ročník etapáku Tirreno – Adriatico. Preteky dvoch morí už tradične zaraďujú do svojho kalendára nielen lídri na celkové poradie, ale aj jazdci, ktorí sa pripravujú na prvý monument sezóny. Miláno – San Remo nezadržateľne klope na dvere.

Posledná previerka pred „La Primaverou“ začne v stredu 7. marca tímovou časovkou na 21,5 kilometra. Trasa v obľúbenom letovisku Lido di Camaiore je kompletne na rovine s iba jednou 180 stupňovou zákrutou, čo umožní tímom sústrediť sa výlučne na svoj výkon. Šprintéri si prídu na svoje v etapách č. 2 a 6 a najmä druhá etapa obsahuje minimum výškových metrov. Divácky atraktívny finiš pripravili organizátori v tretej etape. V cieľovom meste Trevi absolvujú jazdci okružnú jazdu a náročné strmé úseky si zopakujú dvakrát. Sklon posledných dvoch kilometrov sa dramaticky zodvihne k 16 % a tesne pred páskou dosiahne až 20 %. O etapu sa pobijú bok po boku „puncheuri“ s lídrami na celkové poradie.

Kráľovská etapa s cieľovým stúpaním na Sassotetto príde na rad v sobotu. Karty v generálnej klasifikácii sa budú miešať na 14,2-kilometrovom kopci s priemerom 5,8 % a maximálnym sklonom 12 %. Z tempa sa nepovolí ani o deň neskôr, keď to bude v závere neustále nahor – nadol. Do nôh sa jazdcom zahryzne Muro di Filottrano, 800-metrová rampa s priemerom 11,8 % a po krátkom zjazde sa bude opäť šprintovať do kopca.

Po rovinatom závere šiestej etapy sa pozornosť plne sústredí na pobrežie Jadranského mora. Rozhodnutie o držiteľovi modrého dresu padne v individuálnom chronometri na 10 kilometrov v San Benedetto del Tronto.

Favoriti

Preteky dvoch morí prilákali na štart viacero zvučných mien. Ako inak, hviezdnu vrchársku zostavu poskladal tím Sky. Hlavnými pomocníkmi Chrisa Froomea (SKY) budú Michal Kwiatkowski (SKY) a Geraint Thomas (SKY). Nominácia časovkárov Jonathana Castrovieja (SKY), Vasila Kiryienku (SKY) a Salvatoreho Puccia (SKY) hovorí jasne o ambícii vytvoriť si pohodlnú pozíciu už v úvodnom dni.

Štedrá porcia časovskárskych kilometrov hrá do kariet jedinému pódiovému zástupcovi z ostatného ročníka. Rohan Dennis (BMC) je znova ašpirantom na popredné pozície v celkovom poradí.

Na pobreží Jadranu však chcú byť vysmiati viacerí. Dvojnásobný šampión pretekov Vincenzo Nibali (TBM) nedokončil blatisté Strade Bianche, ale Tirreno je nepochybne väčšou motiváciou. „Prichádzam na Tirreno v dobrej kondícii a sám som zvedavý, ako ďaleko skutočne som v mojej príprave. Na začiatku sezóny som si nebol istý, či tu budem štartovať, ale rozhodol som sa prísť aj kvôli piatej etape, ktorá končí vo Filottrane, v mestečku môjho dobrého priateľa Micheleho Scarponiho. Toto by som si nenechal ujsť,“ neskrýva emócie „žralok z Messiny“.

Tom Dumoulin (SUN) sa netají tým, že je milovníkom Talianska. Preto nie je žiadnym prekvapením, že aj tento rok uprednostnil účasť na Apeninskom polostrove pred pretekmi Paríž – Nice. Po jeho boku uvidíme aj Wilca Keldermana (SUN) a Chada Hagu (SUN).

Jasným lídrom zostavy tímu EF Education First-Drapac p/b Cannondale je Rigoberto Uran (EFD). „V tomto roku je to pekné Tirreno, pretože na začiatku uvidíme štandardnú tímovú časovku. Do šprintov v druhej a predposlednej etape ideme v zostave s Modolom. Zvlnené závery tretej a piatej etapy by mohli sedieť Sepovi Vanmarckeovi. Dúfam, že budeme konkurencieschopní a takisto pomôžeme Rigovi,“ prezradil plány tímový kapitán Simon Clarke (EFD).

Poriadny vietor v stúpaniach plánujú spraviť jazdci Movistaru na čele s Mikelom Landom (MOV). Po sympatickom výkone na Strade Bianche ostáva na talianskej pôde Romain Bardet (ALM). Keďže obaja sa nemôžu spoľahnúť na dominantnú časovku, cesta k dobrému výsledku vedie do kopcov.

Z domácich Grand Tour lídrov by bolo trestuhodné nespomenúť Fabia Arua (UAE). Na pódiové umiestnenia z Ománu a Abú Zabí môže nadviazať Miguel Angel Lopez (AST). Štartovú listinu nabitú skvelými časovkármi podčiarkujú Bob Jungels (DQT) a Primož Roglič (LOT).

Marcel Kittel (ISN) si ide na Tirreno liečiť v tejto sezóne zatiaľ malú šprintérsku dušičku. Práve jeho rolu šprintérskeho lídra prevzal v Quick-Stepe Fernando Gaviria (DQT) a svoje úlohy si plní do bodky. Ďalšie etapové triumfy si chce na svoje konto pripísať austrálsky rýchlik Caleb Ewan (MTS). Domácu šprintérsku scénu reprezentujú Sonny Colbrelli (TBM), Sacha Modolo (EFD) a Jakub Mareczko z tímu Wilier Triestina – Selle Italia.

V puncheurských dojazdoch sa stretnú na jednom smetisku Peter Sagan (BOH), Greg Van Avermaet (BMC), Jasper Stuyven (TFR), Philippe Gilbert (DQT) a Sep Vanmarcke (EFD).

Tím Bora – hangrohe vysiela do boja silnú zostavu okolo lídra Rafala Majku (BOH) v zložení Peter Sagan (BOH), Maciej Bodnar (BOH), Marcus Burghardt (BOH), Davide Formolo (BOH), Leopold König (BOH) a Daniel Oss (BOH).

Trasa

 

Zdroj: tirrenoadriatico.it, teambahrainmerida.com, slipstreamsports.com

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár