Tour de France: Dan Martin ovládol záverečné stúpanie, Sagan na skvelom ôsmom mieste

Tour de France 2018
Dan Martin

zdroj: twitter.com/CiclismoInter

Šiesta etapa priniesla ďalšiu príležitosť pre klasikárov. Merala 181 kilometrov a jazdcov previedla po Bretónsku na severozápade Francúzska. Obsahovala tri vrchárske prémie. Prvé dve sa nachádzali v prvej polovici trate, tretia sa nachádzala na stúpaní Mûr-de-Bretagne iba 16 km pred koncom etapy. Jazdci prešli tento 2 km dlhý kopec s priemerným sklonom 6,9% a maximom 11,7% ešte raz. Nachádzal sa na ňom totiž cieľ.

Dion Smith (Wanty-Groupe Gobert), Laurent Pichon (Fortuneo-Samsic), Fabien Grellier (Direct Energie), Damien Gaudin (Direct Energie) a Anthony Turgis (Cofidis) vytvorili únik dňa. Tempo opäť najprv udával tím BMC. Táto povinnosť pramení z toho, že Greg Van Avermaet (BMC) momentálne drží žltý dres pre celkového lídra. Belgičan taktiež patril k veľkým favoritom na zisk etapového víťazstva. Prvú a aj druhú horskú prémiu vyhral Smith. Tento jazdec až do včerajšej etapy držal dres pre lídra horskej klasifikácie. Jazdci v úniku sa v niektorých úsekoch dostali na šesťminútovú hranicu od hlavnej skupiny, no pelotón začal onedlho pracovať. Na čele sa tradične objavil aj tím Quick-Step Floors s favoritmi na víťazstvo v etape ako Julian Alaphilippe (DQT) alebo Philippe Gilbert (DQT). Na rovine pre nich pracovali muž v belgickom drese Yves Lampaert (DQT) a aj Tim Declercq (DQT), pre ktorých príde šanca na kockách v deviatej etape. Počas celej etapy si pozíciu strážil Alejandro Valverde (MOV), ktorému by záverečný kopec veľmi sedel.

Tempo predelilo pelotón na niekoľko častí. V zadnej skupine sa na chvíľu ocitol Nairo Quintana (MOV), ktorý zatiaľ nemôže rozprávať o dobrom začiatku na Tour. S ním zaostali aj vaicerí favoriti ako Mikel Landa (MOV), Ilnur Zakarin (ISN), Vincenzo Nibali (TBM), Daniel Martin (UAE) alebo Jakob Fuglsang. Väčšine sa podarilo dotaihnúť sa na čelo. Za nimi bola ešte skupina s Primožom Rogličom (LOT). Jeho tímoví kolegovia mu pomohli dostať sa naspäť do hlavného poľa. Najdlhšie zaostal Jakob Fuglsang. Dánskemu lídrovi na GC musela pomôcť väčšina tímu Astana.

Šprintérska prémia padla do rúk Pichona. V pelotóne sa bojovalo o 10 a menej bodov. V danej situácii maximálny počet bodov získal Alexander Kristoff (UAE). Fernando Gaviria (DQT) si prilepšil o 9 bodov a Peter Sagan (BOH) si uchmatol 8  bodov. Táto trojica zároveň vedie v bodovacej súťaži, len presne v opačnom poradí. Ešte pred prvým prejazdom Mûr-de-Bretagne bol pôvodný únik pohltený. Pred poslednou vrchárskou prémiou z pelotónu zaútočil muž v bodkovanom drese Lotyš Tom Skujinš (TFR) a prilepšil si o dva body. Toho nasledoval Jack Bauer (MTS). Jazdec z Austrálie získal tri bonusové sekundy na prémii. Po dve si prišiel Geraint Thomas (SKY), ktorý v tej chvíli strácal na žltý dres iba tri sekundy.

Pri nájazde do poslednách 10 km viedol etapu Jakc Bauer s 20-sekundovým náskokom. Toho začali stíhať jazdci BORA – hansgrohe, hlavne rakúsky šampión Lukas Pöstelberger (BOH). 6 km pred cieľom doplatil na technické problémy Tom Dumoulin (SUN). Spoločne so Andersenom (SUN) mal ťažkú úlohu dostihnúť hlavnú skupinu. Holandský favorit strácal 50 sekúnd. Defekt dostal aj Romain Bardet (ALM), ale ten sa z toho dostal.

Záverečné stúpanie

V dobrej pozícii bol Peter Sagan (BOH), ktorý tam o dobré miesto bojoval s jazdcami Sky. Spoločne s ním tam bola väčšina favoritov. 2 km pred páskou sa začal záverečný kopec. Pelotón viedol celok Dimesnion Data spoločne s BORA – hansgrohe. Po 500 metroch zaútočil Julian Alaphilippe (DQT) a Rafal Majka (BOH). To vyprovokovalo Richieho Porta (BMC) a následne Dana Martina (UAE). Atak Íra vyzeral najlepšie. Bardet na tempo nestíhal a začal strácať cenné sekundy. Martin ukázal veľkú silu. Dostihol ho Pierre Latour (ALM), no Martin predviedol veľmi dobrý výkon. 31-ročný Ír ovládol záverečné stúpanie a odnáša si druhé etapové víťazstvo z Tour de France. Jeho útok ale vôbec nebol krátky, zaútočil približne 700 metrov do cieľa. Druhý skončil Latour a tretí bol Valverde.

Peter Sagan sa skvelo držal s vrchármi ako Adam Yates (MTS) alebo Bauke Mollema (TFR) a skončil na skvelom ôsmom  mieste. Slovák je stále na čele súťaže o zelený dres. Peter Sagan má 199 bodov, druhý Fernando Gaviria (DQT) má 156. Tretí je Alexander Kristoff (UAE) s 88 bodmi.

Poradie v GC

Greg Van Avermaet dokončil etapu v pelotóne a udržal si žltý dres. Na druhé miesto sa vďaka bonusovým sekundám posunul Geraint Thomas. Z prvej desiatky vypadol Tom Dumoulin. Holanďan stratil v cieli 53 sekúnd a pripavil sa o dobrú pozíciu pred vrchárskymi etapami. Aj Romain Bardet v cieli stratil. Francúzska nádej na žltý dres prešla cieľ 31 sekúnd po Martinovi.

Posledný kilometer

Výsledky 6. etapy:

1.Daniel Martin (Ire)UAE4:13:43
2.Pierre Latour (Fra)ALM0:00:01
3.Alejandro Valverde (Spa)MOV0:00:03
4.Julian Alaphilippe (Fra)DQT
5.Rafal Majka (Pol)BOH
6.Adam Yates (GBr)MTS
7.Bauke Mollema (Ned)TFR
8.Peter Sagan (Svk)BOH
9.Geraint Thomas (GBr)SKY
10.Primož Roglič (Slo)LOT

Celkové poradie:

1.Greg Van Avermaet (Bel)BMC22:35:46
2.Geraint Thomas (GBr)SKY0:00:03
3.Tejay Van Garderen (USA)BOH0:00:05
4.Julian Alaphilippe (Fra)DQT0:00:06
5.Philippe Gilbert (Bel)QST0:00:12
6.Bob Jungels (Lux)QST0:00:18
7.Rigoberto Uran (Col)EFD0:00:45
8.Alejandro Valverde (Spa)MOV0:00:51
9.Rafal Majka (Pol)BOH0:00:52
10.Jakob Fuglsang (Den)AST0:00:53
Zdroj: cyclingnews.com

 

  

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár