Tour de France: Dnes úradoval únik aj s Petrom Saganom, Slovák skončil na ťažkom stúpaní štvrtý

Tour de France 2018

zdroj: twitter.com/vincent_martet

Zdieľaj článok:

Najslávnejšie cyklistické preteky mali dnes na programe 14. etapu zo Saint-Paul-Trois-Châteaux do mesta Mende vo vysočine Centrálny masív. Zvlnená etapa mala dĺžku 188 km a ponúkla dobrú šancu na úspešný únik. Poslednou prekážkou bolo záverečné trojkilometrové stúpanie Côte de la Croix Neuve s priemerným sklonom 10,2% a maximom až 15,7%.

Na začiatku z pelotónu zaútočila veľká skupina, v ktorej nechýbal Peter Sagan (BOH). Útočil aj líder vrchárskej súťaže Julian Alaphilippe (DQT). Napokon sa po mnohých atakoch ustálila vedúca skupina pozostávajúca z 32 jazdov. Okrem držiteľov zeleného a bodkovaného dresu v nej boli mená ako Greg Van Avermaet (BMC), Lilian Calmejane (Direct Energie), Philippe Gilbert (DQT), Andrey Amador (MOV), Thomas De Gendt (LTS), Omar Fraile (AST) alebo Jerôme Cousin (Direct Energie). Pelotón viedol tím Sky a nikto z utečencov nepredstavoval rikiziko pre žltého Gerainta Thomasa (SKY). Preto im britský celok dovolil vzdialiť sa na viac ako 10 minút. Na šprintérskej prémii získal najviac bodov (20) Peter Sagan a posilnil si líderskú pozíciu v šprintérskej súťaži.

Na prvej vrchárskej prémii bodoval Alaphilippe a aj po etape bude mať bodkovaný dres. Následné stúpanie na Col de la Croix de Berthel ovládol Gorka Izagirre (TBM) a na Col du Pont sans Eau bol prvý Jasper Stuyven (TFR). Pred dvojicou kopcov sa ale útočilo. Únik mal náskok vyše a 11 minút a vedelo sa, že niekto z čelnej skupiny vyhrá etapu. Približne 50 km pred cieľom zaútočil Izagirre. K Španielovi sa pridali Holanďan Tom-jelte Slagter (DDD) a Belgičan Jasper Stuyven. Trio si vypracovalo trojminútový náskok na stíhaciu skupinu. Medzitým sa skupina z pôvodného úniku zredukovala na 19 jazdcov. Od tej sa pokúsil vzdialiť Sagan, no zakrátko sa musel vrátiť do stíhacej skupiny. Na čele sa osamostatnil 26-ročný Stuyven a skúsil sólovú jazdcu až do cieľa. Jeho náskok sa každým kilometrom zvyšoval. Izagirre a Slagter sa vrátili do druhej skupiny. Pelotón aj naďalej viedol Luke Rowe (SKY) a strata činila už 19 minút.

Záverečné stúpanie

Jasper Stuyven vstúpil do posledných 20 km s viac ako minútovým náskokom a mal šancu vyhrať počas dnešného Dňa Belgicka. V stíhacej skupine nikto nechcel pracovať. K tomu sa potom odhodlal iba Philippe Gilbert (DQT), no jeho krajan na čele vyzeral veľmi dobre. Pomáhal mu aj vietor, ktorý mu fúkal v smere jazdy. Na záverečné stúpanie prišiel Stuyven s náskokom približne dvoch minút. Zo skupiny prenasledovateľov nastúpil 3,5 km pred páskou De Gendt. Toho nasledoval Fraile. Španiel sa následne osamostanil od De Gendta. V zadnej skupine Peter Sagan nespolupracoval s Quick-Stepom, sedel bezpečne na chvoste. To ale neurobil Alaphilippe a pokúsil sa zabojovať o etapový triumf.

Omar Fraile (AST) začal znižovať náskok Stuyvena. Pri nájazde do predposledného kilometraa sa rozdiel zmenšil na 30 sekúnd. O niekoľko metrov jazdec tímu Astana dostihol Belgičana a mal oveľa viac síl. Zozadu sa blížil aj Francúz Alaphilippe a Stuyven doplatil na to, že zaútočil príliš skoro. Na záverečnú rovinku sa Fraile dostal ako prvý a pri svojej prvej účasti na Tour de France získal hneď etapový triumf. Na druhom mieste došiel Alaphilippe a najaktívnejší jazdec dňa Stuyven sa dostal až na tretie miesto.

Peter Sagan (BOH) došiel na štvrtom mieste so stratou 12 sekúnd na víťaza. Udržal si zelený dres. Druhý Alexander Kristoff (UAE) má priepastnú stratu 267 bodov.

zdroj: twitter.com/jeffpachoud

Boj o celkové poradie

Pelotón mal v cieli 18-minútovú stratu. Stúpanie  ponúklo možnosť pre mnohých jazdcov, ktorí si chceli polepšiť v GC. Boj na kopci vzdal Adam Yates (MTS), ktorý boj o žltý dres už nadobro vzdal. V najstrmšej pasáži viedli hlavný balík tímy AG2R a Sky. Hlavne Frank (ALM) odviedol dobrú robotu pre Bardeta (ALM) a muža v bielom drese Latoura (ALM). Žltý dres Thomasa chránil Michal Kwiatkowski (SKY).

3 km pred kocnom nastúpil Mikel Landa (MOV). Chytili sa ho Steven Kruijswijk  (LOT) a Primož Roglič (LOT). Slovinec napokon aj zaútočil. Na tvrdé tempo nestačil tretí muž GC Tom Dumoulin (SUN). Holanďan si udržal tempo a vrátil sa do skupiny s favoritmi a napokon aj zaútočil. V problémoch sa ocitli Romain Bardet a Nairo Quintana (MOV) a začali strácať čas. Na konci stúpania sa vytvorila stíhacia skupina Froome (SKY), Thomas a Dumoulin.

Primož Roglič bol najlepší z favoritov. Najlepšia trojica doterajšieho priebehu Tour skončila za ním s mankom 7 sekúnd. Viac ako 10-sekundovú stratu zaznamenali Quintana s Bardetom a Kruijswijkom.

V prvej desiatke si vymenili pozície deviaty Fuglsang (AST) s Danom Martinom (UAE), ktorý kvôli defektu spadol na desiate miesto. Na absolútnom čele sa nezmenilo nič, viacerí jazdci však stratili nejaké sekundy. V žltom drese je stále Thomas Geraint, druhý je Froome a pódium uzatvára Dumoulin.

Profil 14. etapy:

zdroj: procyclingstas

Posledný kilometer:

Výsledky 14. etapy:

1.Omar Fraile (Spa)AST4:41:57
2.Julian Alaphlippe (Fra)DQT0:00:06
3.Jasper Stuyven (Bel)TFR
4.Peter Sagan (Svk)BOH0:00:12
5.Damiano Caruso (Ita)BMC0:00:17
6.Simon Geschke (Ger)SUN0:00:19
7.Nicolas Edet (Fra)Cofidis
8.Lilian Calmejane (Fra)Direct Energie0:00:23
9.Daryl Impey (RSA)MTS0:00:30
10.Thomas De Gendt (Bel)LTS0:00:37

Bodovacia súťaž:

1.Peter Sagan (Svk)BOH437
2.Alexander Kristoff (Nor)UAE170
3.Arnaud Demare (Fra)FDJ133

Celkové poradie:

1.Geraint Thomas (GBr)SKY58:10:44
2.Chris Froome (GBr)SKY0:01:39
3.Tom Dumoulin (Ned)SUN0:01:50
4.Primož Roglič (Slo)LOT0:02:38
5.Romain Bardet (Fra)ALM0:03:21
6.Mikel Landa (Spa)MOV0:03:42
7.Steven Kruijswijk (Ned)LOT0:03:57
8.Nairo Quintana (Col)MOV0:04:23
9.Jakob Fuglsang (Den)UAE0:06:14
10.Martin Daniel (Ire)UAE0:06:54
Zdroj: cyclingnews.com
Zdieľaj článok:

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.